Evropa dominira na novoj rang listi najlepših gradova sveta, zauzimajući devet od deset vodećih pozicija.
Ova lista je zasnovana na broju zgrada koje se pridržavaju "zlatnog preseka", matematičkog principa koji se vekovima koristi u arhitekturi kako bi se postigla harmonija i uravnotežena lepota u građevinama. Analizirano je stotine ulica preko 2.400 zgrada da bi se dobio spisak gradova u svetu s najlepšim zgradama.
Mnoge evropske prestonice našle su se među deset najlepših gradova, prema istraživanju britanskog sajta Online Mortgage Advisor, ali Pariz, jedan od najpoznatijih svetskih gradova, iznenađujuće nije među njima.
Vlasti Venecije planiraju da od četvrtka ograniče broj ljudi u turističkim grupama na maksimalno 25, u najnovijem pokušaju da smanje uticaj gužve na način života grada u laguni.
Na samom vrhu liste nalazi se Venecija, koju krase krivudavi kanali i eklektična arhitektura. Prema studiji, više od 83 odsto zgrada u Veneciji odgovara zlatnom preseku, što je čini najlepšim gradom na svetu. Nije ni čudo što je ovaj italijanski dragulj toliko popularan među turistima – samo 2023. godine posetilo ga je 5,7 miliona ljudi. Ovaj priliv turista doveo je do uvođenja turističkih taksi i ograničenja za grupne posete.
Italija se može pohvaliti i drugim najlepšim gradom na svetu – Rimom, koji je postigao 82 odsto u odnosu na zlatni presek, čineći ga najlepšom evropskom prestonicom.
Samo delić procenta iza, na trećem mestu nalazi se Barselona u Španiji. Slede Prag u Češkoj, poznat po gotskoj katedrali Svetog Vida i modernoj zgradi Dancing House, i jedini neevropski grad na listi – Njujork u Sjedinjenim Američkim Državama, koji zauzima peto mesto.
U Veneciji su na snagu stupila nova pravila koja zabranjuju upotrebu prenosivih zvučnika za vodiče i ograničavaju broj turista u jednoj turističkoj grupi na 25 osoba.
Uprkos tome što je dom nekih od najpoznatijih svetskih građevina poput Ajfelove kule i katedrale Notr Dam, Pariz se našao tek na 12. mestu liste najlepših gradova sveta.
Umesto Pariza, najlepši grad u Francuskoj, prema ovoj listi, je Bordo, koji je zauzeo deveto mesto sa ocenjenom lepotom od 75,3 odsto. Bordo je poznat po svojim vinogradima, ali i po impresivnoj arhitekturi, poput muzeja Cité du Vin i klasičnih građevina poput Velikog teatra de Bordo.
Što se tiče Velike Britanije, nijedan britanski grad nije dospeo u prvih 20 na globalnoj listi, ali je Čester proglašen za najlepši grad u Britaniji, sa ocenom lepote od 83,7 odsto. Osnovan kao rimska tvrđava 79. godine nove ere, Čester je zadržao svoju istorijsku arhitekturu, sa rimskim zidinama i prepoznatljivim zgradama u stilu Tjudora.
Među deset najlepših gradova za arhitekturu nalaze se i:
6. mesto Atina, Grčka
7. mesto Budimpešta, Mađarska
8. mesto Beč, Austrija
9. Mesto Bordo, Francuska
10. mesto Milano, Italija
Osim Pariza, na globalnoj listi našli su se i gradovi poput Stokholma, Firence, Tel Aviva, Kopenhagena, Marakeša, Čikaga, Amsterdama, Berlina i Istanbula.
Ova lista najlepših gradova sveta pokazuje da Evropa dominira u arhitektonskoj lepoti, sa gradovima koji ne samo da očaravaju turiste, već i postavljaju standarde za harmoniju i estetsku privlačnost u urbanom dizajnu.
Britanski portal Telegraph je u svojem članku objavio koja su, po njima, najlepša i najružnija obalna mesta u Evropi. Na njihovom su se popisu našli i hrvatski gradovi.
Da li će i ove godine biti dodele vaučera za subvencionisani odmor u Srbiji ili će novac biti uložen u kapitalne turističke projekte, znaće se narednih dana.
Broj turista u našoj zemlji za praznike bio je veći čak za 18 odsto, a ovaj trend rasta trenutno je aktuelan na Zlatiboru, jer je ovih dana teško naći smeštaj na srpskoj lepotici.
Novi putnički avion mogao bi se vinuti u nebo u narednih pet godina, a imaće potpuno drugačiji oblik u poređenju sa bilo kojom letelicom koja je trenutno dostupna.
U modernom svetu koncept volonturizma postaje sve popularniji, naročito među mladima koji teže ne samo avanturi već i mogućnosti da ostave pozitivan trag u zajednici koju posećuju
Britanski portal Telegraph je u svojem članku objavio koja su, po njima, najlepša i najružnija obalna mesta u Evropi. Na njihovom su se popisu našli i hrvatski gradovi.
Da li će i ove godine biti dodele vaučera za subvencionisani odmor u Srbiji ili će novac biti uložen u kapitalne turističke projekte, znaće se narednih dana.
Ruska manekenka Elena Perminova uživa u životu, a golišave fotografije redovno objavljuje na društvenim mrežama - i to nakon razvoda od ruskog oligarha Aleksandra Lebedevova.
Ovogodišnji Oskari bi mogli biti u ozbiljnoj opasnosti, kako prenosi Miror. Naime, zbog požara u Los Anđelesu, prvi put posle 96 godina razmišlja se o otkazivanju dodele.
Dizajnerik enterijera En iz Francuske ispričala je za francuski kanal TF1 kako je postala žrtva velike prevare, zbog koje je nepoznatom muškarcu poslala 830.000 evra misleći da je reč o Bredu Pitu.
Ovih prazničnih dana skoro svaka srpska kuća miriše na tamjan. Iako je kod nas u širokoj upotrebi, nije mali broj onih koji ne znaju odakle taj tamjan stiže i u kakvim uslovima raste.
U Univerzitetskom kliničkom centru Srbije urađene su prve transplantacije organa u ovoj godini, odnosno spaseno je četiri života zahvaljujući jednom "DA".
Zbog povećanog broja pacijenata sa akutnim respiratornim infekcijama, uključujući i oboljenja slična gripu, u Opštoj bolnici "Dr Laza K. Lazarević" u Šapcu ograničava se režim poseta pacijentima.
Virus gripa širi se Srbijom, a prisustvo influence tipa A, među stanovništvom potvrđeno je i u Čačku, a prema rečima Slađane Rajčević iz čačanskog Doma zdravlja, pacijenti se javljaju sa respiratornim problemima.