Svi koji su ga posetili, složiće se – Lir je savršeno mesto za resetovanje uma.
Da li zbog šetališta uz reku, čistog vazduha, drveća i ptica, starog parobroda ili novih jedrilica parkiranih ispred modernih zgrada, ili možda zbog topline crvenih cigli od kojih su sagrađani gotovo svi objekti u starom delu grada – Lir će, već na prvi pogled, uspeti da vas regeneriše!
Ovaj šarmantni gradić na severo-zapadu Nemačke pripada Donjoj Saksoniji ili još preciznije Istočnoj Friziji, i broji svega 35.000 stanovnika. Prepun je malih prodavnica, suvenirnica, galerija, kafića i restorana u kojima je nakada teško naći mesto.
Blizina autoputa i železničke stanice, Lir čine savršenom usputnom stanicom za sve one željne mira, dobre hrane, svežeg vazduha, bajkovite arhitekture, predivne prirode, ali i nekih specifičnih sadržaja.
Ovde ćete, recimo, umesto u pivu (kog ima u izobilju kao i u svim drugim Nemačkim gradovima), uživati u nečemu što je za naše prostore ne baš tako uobičajeno, a to je ispijanje čaja!
Dobrodošli u Muzej čaja
Bunting grupa sa sedištem u Liru, jedan je od glavnih poslodavaca u gradu, a iako poseduje nekoliko lanaca supermarketa, kompanija je najpoznatija po svom čaju, koji je dostupan širom Nemačke.
Čaj se u Liru tradicionalno ispija od jutra do mraka i to u svakoj kući, na poslu, u kafićima, a posebno na jednom nesvakidašnjem mestu - u Muzeju čaja (Bünting-Teemuseum).
Osim u ambijentu i bogatoj kolekciji čajeva, ovde možete uživati i u degustaciji, a ljubazni domaćini će vam otkriti razne zanimljive i manje poznate činjenice o kulturi ispijanja čaja na ovom podneblju koja datira još od 17. veka. Na primer, čajnik sme da dodiruje samo domaćica kuće! Ona sipa vreo napitak gostima sve dok na šoljici ne ugleda vodoravno položenu kašičicu koja ozknačava „stop“ za dalje dosipanje. Ovo je istovremeno i jedini ispravan način korišćenja kašičice, jer verovali ili ne, ona ne služi za mešanje šećera, niti bilo kog drugog zaslađivača!
Posebno lep običaj vezan je za sve one koji u čaj dodaju mleko ili krem. Tradicija nalaže da to radite u pravcu suprotnom od kazaljke na satu, kako biste, prema verovanju „produžili vreme“ za ispijanje čaja i proveli što više dragocenih trenutaka sa porodicom i prijateljima.
Osim odlične povezanosti putevima i železnicom sa Bremenom, Hamburgom, Hanoverom, Berlinom, ali i drugim nemačkim gradovima, Lir je zbog blizine granice, česta vikend destinacija i Holanđana, naročito stanovnika Groningena i okoline.
Ušuškan između reke Lede i fascinantnih kućica od crvene cigle u klasičnom nemačko-holandskom stilu gradnje, sa predivinim šetalištem uz obalu i mrežom kaldrmisanih uličica, Lir će probuditi romantiku i onim "najtvrđim srcima".
Novi deo grada savršeno uklopljen u stari
S jedne strane stari grad, s druge, moderne građevine sa osunčanim terasama iz kojih biste najradije uskočili u reku, a umesto u auto, seli u jedrilicu, jahtu, čamac ili brod "parkiran" odmah ispred zgrade!
Kažu da u novom delu grada svi mogu da rade (i zaista, tamo su kancelarije mnogih firmi), ali da samo malobrojni, oni najbogatiji mogu da žive u ovim luksuznim objektima koji su savršeno uklopljeni u plaventilo reke i stari grad.
Šetalište uz reku Ledu ostavlja bez daha
Šetnja uz reku je apsolutno obavezna! U gradskom kanalu, među brojnim prelepim čamcima, usidren je i prepoznatljivi, stari parobrod „Princ Henri“, a razgledanje brodova i prirode upotpuniće brojni građani koji imaju jedan interesantan vid zabave, tačnije hobi koji podrazumeva vožnju minijaturnih čamaca na daljinsko upravljanje.
Zašto su ovce u Liru ostale bez krzna?
Dok šetate uz Ledu, primetićete da je Lir prilično vetrovit, zbog čega se za ovaj gradić vezuje i jedna neobična legenda. Kažu da vetar toliko često duva, da su ovde i ovce ostale bez krzna, što je ovekovečeno i grafitom na mostu koji spaja stari i novi deo grada.
I znamenitosti, i arhitektura, i hrana
Prelepa gradska kuća je orijentir grada i čini slikovitu pozadinu sa obližnjom lukom. Duga pešačka zona sa preslatklim radnjama, podjednako je lepa za šetnju kao i šetalište uz Ledu, a u restoranima i kafićima možete isprobavati tradicionalne poslastice, sveže morske specijalitete, preukusne senviče...
Ko je imao loše vreme na dugo očekivanom putovanju, dobro zna koliko to može uticati na raspoloženje i ukupnu atmosferu. Jedan evropski hotel ima dobro rešenje za loše vreme na odmoru.
U Londonu, u prestižnoj Barlington arkadi, luksuznoj šoping galeriji iz 1818. godine, otvoren je prvi 007 bar, savršeno mesto za sve ljubitelje najpoznatijeg tajnog agenta s dozvolom za ubijanje.
Savetodavni odbor Uneska preporučio je da se japanska tradicionalna veština pravljenja alkoholnih pića sake i šoču uvrste na listu nematerijalne kulturne svetske baštine.
Apsolutne zaštita od provalnika nema, ali postoje koraci koje vlasnici stanova, kuća i vikendica mogu preduzeti da lopove odvrate od pomisli da im obiju dom.
Republički zavod za statistiku objavio je podatke o turističkom prometu u septembru mesecu, a sudeći po njima, turisti su u velikom broju posećivali banje.
Priča o Barseloni je složena, razigrana i šarena, skoro pa beskrajna kao i sama katalonska prestonica. Ali jedan od njenih najmarkantnijih rukavaca obuhvata život i delo ekscentričnog arhitekte Antonija Gaudija.
Opet osećam da sam jednom već bio baš na ovom mestu. Da nisam prvi put došao u Đironu, već da sam se vratio. To mi se redovno dešava u susretu sa onim mestima koja u trenu posvojim divljenjem.
U konkurenciji od 54 turistička sela Rastoke, koje još zovu "male Plitvice" su 2023. proglašene najlepšim na svetu, a iz Beograda se do njih stiže za pet sati.
Na četrdesetak kilometara od Đirone i preko osamdeset od Barselone, Ljoret de Mar je najpoznatija i među našim ljudima najomiljenija varoš na Divljoj obali – Kosta brava. To ima svoje razloge.
Ko je imao loše vreme na dugo očekivanom putovanju, dobro zna koliko to može uticati na raspoloženje i ukupnu atmosferu. Jedan evropski hotel ima dobro rešenje za loše vreme na odmoru.
U Londonu, u prestižnoj Barlington arkadi, luksuznoj šoping galeriji iz 1818. godine, otvoren je prvi 007 bar, savršeno mesto za sve ljubitelje najpoznatijeg tajnog agenta s dozvolom za ubijanje.
Savetodavni odbor Uneska preporučio je da se japanska tradicionalna veština pravljenja alkoholnih pića sake i šoču uvrste na listu nematerijalne kulturne svetske baštine.
Nakon pobede Donalda Trampa na američkim predsedničkim izborima 2024. godine, na Iks su se pojavile brojne objave, te neki slave Trampovu pobedu, drugi se šale na njegov račun.
Porno zvezda Stormi Danijels gostovala je u posebnom predizbornom programu britanskog Channel 4, gde je ispričala da zbog straha za svoju sigurnost još od jula živi u kamperu.
Podaci Svetske zdravstvene organizacije govore da je broj zaraženih od tuberkuloze trenutno na najvišem nivou od kada je zdravstvena agencija počela da vodi evidenciju.
Naučnici su pronašli neobičan način da se bore protiv bolesti koje prenose komarci, poput denga groznice, žute groznice i Zike, a to je pretvaranje mužjaka u "gluve" komarce, što će u potpunosti da oteža njihovo parenje i reprodukciju.