Siner prejak za Drejpera, Janik posle Melburna i u finalu Njujorka VIDEO

Janik Siner će se u nedelju boriti za svoju drugu grend slem titulu u karijeri.

Autor: Zoran Kecman

Zoran Kecman
Profimedia/Luke Hales

Prvi reket sveta je u polufinalu posle velike borbe i tri sata i ri minuta igre, pobedio 25. nosioca, Britanca Džeka Drejpera, 7:5, 7:6 (3), 6:2.

Drejper, koji do ovog meča nije izgubio ni set, naišao je na "alpski zid", Siner je opravdao ulogu favorita i stigao do prvog finala u karijeri u Njujorku.

Tako će posle pobede na Australijan openu, imati priliku da godinu zaokruži trijumfom i na Flašing Medouzu.

Bio je to iscrpljujući meč, Drejper je od sredine meča imao i stomačnih tegoba, tako da je verovatno i to uticalo da se treći set završi brže nego početna dva u kojima je bilo mnogo borbeno.

I jedan i drugi su počeli žestoko, bilo je to vrelo opipavanje pulsa snažnim udarcima sa obe strane.

Tražili su slabost u igri onog drugog, Drejper je pokušavao da forsira Sinerov forhend, ali prvi je Italijan došao do brejka.

Prvu brejk priliku koja mu se ukazala u sedmom gemu, pretvorio je u vođstvo od 4:3.

Međutim, Drejpera to nije uplašilo, odmah je uzvratio ribrejkom tako što je iskoristio treću brejk loptu.

U maratonskom 11. gemu, Britanac je ipak popustio, dozvolio prvom igraču sveta da mu ponovo oduzme servis za 6:5, a potom je Siner posle 55 minuta upisao prvi set, 7:5.

Početak drugog seta protekao je u maratonskim gemovima.

Vodila se žestoka bitka za svaki poen, Siner u prva tri gema nije iskoristio četiri, a Drejper jednu brejk loptu.

Ponovo je Siner propustio šansu u petom gemu, da bi u sedmom videli nekoliko dugih i sjajnih poena, a Drejper je u jednom momentu od napora povratio.

Izvinio se protivniku, obrisao je sve peškirom, a potom je Siner pao nezgodno na levu ruku u tom devetom gemu.

Oba su zatražili medicinsku pomoć i kada su se vratili na teren, uskori su stigli i do 6:6 i taj-brejka.

Tu je Italijan briljirao, posebno na forhendu i posle 7:3 stigao do vođstva od 2:0 u setovima.

I već tada je bilo jasno da momka iz Sarija čeka planina od zadatka u nastavku meča.

Deluje da je početkom tog trećeg seta malo i fizički posustao, Siner je nastavio u svom ritmu i lakše dolazio do poena.

I strpljivo je čekao šansu i konačno je dočekao u šestom gemu.

Iskoristio je prvu brejk loptu za 4:2 i bilo je jasno šta sledi. Dobio je i naredna dva gema i plasirao se u veliko finale.

00:15

7:5, 7:6, 6:2 - Kraj meča! Pobeda Sinera!

Mučio se Drejper, došao nekako do 40:30.

Nije ni potrčao na bekhend Sinera za 40:40.

Promašio je Italijan, dao priliku Džeku, ali on je ne koristi.

Siner je došao i do prve meč lopte, koristi je!

00:13

7:5, 7:6, 5:2 - Potvrda brejka

Gem bez izgubljenog poena za broja jedan.

Siner je lagano dobio gem i sada je praktično na korak do pobede.

00:07

7:5, 7:6, 4:2 - Brejk Siner!

Nekoliko zanimljivih poena, a onda je na 30:30 Drejper napravio grešku, dao priliku Sineru.

Janik je odmah koristi, stiže do brejka!

00:05

7:5, 7:6, 3:2 - Bez izgubljenog poena

Pleše sada Siner po terenu.

Drejper teško tome može da parira, nema onih dugih razmena od ranije.

Gem za Janika s nulom.

23:59

7:5, 7:6, 2:2 - Ne da se Drejper

Na 40:15, servnuo je ponovo topovski forhend Sinera za 40:30.

Dobro je procenio Drejper let lopte, pustio da ode u aut, sada je 2:2.

23:57

7:5, 7:6, 2:1 - Lagano za Janika, Drejper posustaje?

Sve više promašuje Drejper.

Siner lakše dolazi do poena,  Drejper je greškom iz bekhenda poklonio poen Italijanu za 40:15.

Koristi to Janik, vodi 2:1.

23:54

7:5, 7:6, 1:1 - As Džeka za 1:1

Na 30:30, usledio je viner Sinera koji mu je doneo brejk loptu.

Ne koristi je, zakasnio je za malo na volej, 40:40.

Vezao je Drejper dva poena, gem završio asom broj sedam.

23:46

7:5, 7:6, 1:0 - Lagan gem

Siner je otvorio set sa dva laka poena za 30:0, a onda je napravio duplu servis grešku, 30:15.

Usledio je i as broj devet za 40:15, pa servis viner.