Kad ono, na njoj i Kragujevac, koji je od 1967. godine u prijateljskim odnosima sa ovim mestom na zapadu prestonice Francuske.
Vidi se da je stara. Slova su još i dobra, ali boje zastava su izlizane, međutim, dovoljno dobro vidljive da se zapazi da se ne radi o srpskoj, već o jugoslovenskoj.
Siren, inače, ima pedesetak hiljada stanovnika i prostire se na površini malo manjoj od četiri kilometra kvadratna.
"Pobratimljen" je sa još nekoliko gradova, dok je Kragujevac taj status u jednom momentu tokom devedesetih, u periodu od 1992. do 1997, izgubio.
Razlog su bile sankcije našoj zemlji, ali su odnosi dva grada ponovo uspostavljeni nakon petooktobarskih promena 2000. godine.
Sudeći po informacijama sa sajta ovih gradova, kao i vesti iz medija, deluje da saradnja i dalje postoji, te da delegacije s vremena na vreme učestvuju u zajedničkim projektima.
Siren je zaista lep deo Pariza, sređen, čist i miran, a po arhitekturi, uskim ulicama i specifičnim baštama kafića, dosta podseća na Dorćol.
Kragujevac ima potpisane još sa Bijelskom Bjalom i Bigdoščom, gradovima u Poljskoj, rumunskim Piteštijem, Ređom Emilijom u Italiji, Springfildom (SAD), hrvatskim Karlovcem, Mogilevom (Belorusija) i Splitom. Ugovor o bratimljenju je potpisan i sa Ohridom.
Različite sporazume o prijateljstvu i saradnji Kragujevac ima i sa Trenčinom (Slovačka), Kararom (Italija), Sunčeonom (Južna Koreja), izraelskim Bat Jamom, Dramom (Grčka), Opolom (Poljska), nemačkim Hanoverom i Ingolštatom, Mostarom, Fočom, Smolenskom, Barom, Jerihonom, sarajevskom opštinom Stari grad, Kijovom (Češka), Ningboom (Kina), Zubinim potokom i Sjanom (Kina).
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar