Top 10 momenata sveta sporta 2024: Francuski lav, slovenačko čudo, bokserka koja je zapalila svet
Bila je ovo dobra godina za sport, Olimpijske igre u Parizu obilovale su nekim od najvećih rezultata viđenih u istoriji, a bilo ih je i van Igara, i ovo je vreme i mesto da one najvažnije pobrojimo.
Neverovatni trenuci, podvizi vredni divljenja, neočekivana dostignuća, svetski rekordi, medalje, suze radosnice, pobede u poslednjim sekundama, u poslednjim centimetrima...
Sve to smo videli od sporta u godini koju ispraćamo, mimo fudbala i košarke, sva ta mala sportska čuda, svi ti heroji koji su iz sebe izvlačili poslednje atome snage ne bi li se popeli na podijum, da bi nadmašili sebe i protivnika, naterali su nas da im se divimo.
Većina sportskih podviga i najvažnijih vesti naravno desila se na Igrama u Parizu, pa smo tako videli prvu medalju izbegličkog tima na Olimpijskim igrama, svedočili smo pobedi u najatraktivnijoj disciplini za pet hiljaditinki sekunde, a ljubitelje biciklizma van borilišta Pariza i Igara očarao je slovenački drumski vihor na dva točka,
Svet je u međuvremenu zanemeo kada je saznao da se jedna olimpijka takmičila u sedmom mesecu trudnoće!
Zvezde je dodirnuo čudesni motkaš Duplantis u još jednoj nenadmašnoj predstavi, a u vodi je sve zasenio jedan lav, strašan lav...
Ali krenimo redom...
1. Bum - Hamiltonov transfer veka!
Došao je i taj dan... Sedmostruki svetski šampion u Formuli 1 Luis Hamilton (39) posle 11 godina i šest od ukupno sedam titula osvojenih za Nemce napušta Mercedes i seli se u Ferari.
Davno je sebi obećao da će jednog dana sesti
Najveća vest godine u Formuli 1, veća i od same šampionske trke koju je na kraju dobio Ferstapen, obnarodovana je u februaru. Slavni Britanac će u "skuderiji" dobijati 41 milion funti po sezoni!?
Hamilton seda u bolid "crnog konjića" kao zamena za Karlosa Sainza i voziće uz rame Šarla Leklera.
Trebaće nam neko vreme da se naviknemo na Hamiltona u crvenom kombinezonu.
2. Armand Duplantis - profesionalni obarač svetskih rekorda
Šta još reći za ovog dasu što već nije rečeno. Njegov opus staje u jednu reč - fenomen.
Ono što je Novak Đoković u tenisu, Leo Mesi u fudbalu, Nikola Jokić u košarci, to je Duplantis u "kraljici sportova".
Švedski skakač uvis nastavio je da pomera granice i da, u njegovom slučaju i bukvalno, podiže letvicu svojih postignuća.
U godini za nama ponovo je oborio svetski rekord, tako lako, tako ležerno kao da je to nešto najprostije na svetu, kao od šale, kao "dobar dan"...
Svetla Pariza su obasjala Duplantisov podvig za anale, skok od preko 6,25 metara za novo zlato i ulazak među besmrtne.
Kakav je to samo spektakl bio - njegovi "rivali" završili su sa svojim skokovima, prepustili zaletište šampionu i sa strane zdušno navijali za Duplantisov let u istoriju.
3. Iman Kelif – za njih je bila "on", za svoje ljude je "ona"
Koliko je samo ova alžirska bokserka, za čitav svet anonimna do pojave u Parizu, propatila na putu do olimpijskog zlata.
Tukla se u ringu, a u isto vreme morala je i van borilišta da se nosi sa podmuklim udarcima koje je primala "ispod pojasa", oličenim u zlonamernim komentarima da nije ono za šta se predstavlja.
Tviteraši i svakojaki korisnici drugih društvenih mreža su joj presudili po kratkom postupku odokativnom metodom - muško je.
Baratali su tih dana i "dokazima" o Kelifinoj muškosti.
Uragan besmislica se sručio na ovu tihu devojku koja je samo želela da ostvari snove na najvećoj sceni, da usreći sebe i svoj narod.
Na kraju, kao u bajci, zlato na prsima, zastava u rukama, koji dan kasnije i doček u rodnoj grudi.
U izboru Asošiejted presa Iman je proglašena za treću najuspešniju sportistkinju u 2024. godini.
4. Bil Beličik - kraj ere duge 24 godine, i šokantan novi početak
Početkom godine iz NFL-a je stigla vest koja će ući u anale američkog fudbala, za mnoge očekivana, isto tako za mnoge nestvarna - Bil Beličik nije dobio novi ugovor od Nju Ingland Petriotsa.
Ili nije hteo da produži isti (dve su verzije) i posle 24 godine, u miru i sporazumno, otišao je iz NFL franšize koja je sa njim na mestu trenera pisala istoriju američkog fudbala, ali i vrhunskog sporta u Sjedinjenim Američkim Državama.
Retko ko tako dugo i pogotovo tako uspešno vodio jedan tim kao što je ovaj potomak jedne iseljeničke hrvatske porodice, rođen 1952. godine u Nešvilu.
Izvori bliski dvema stranama u vođenim pregovorima o daljem statusu osvajača šest šampionskih titula sa sada već bivšim klubom kažu da su se čelnici i zaslužni stručnjak rastali bez trzavica i teških reči.
Prezadovoljni zajedničkom zaostavštinom, a kako i ne bi kada su tokom zajedničke misije pomerali granice i stvorili neprevaziđenu NFL dinastiju, čiji je drugi sinonim bivši igrač Tom Brejdi.
Brejdi je 2020. godine otišao u Tampa Bej Bakanirse, što je bio početak kraja dotadašnje moći Nju Inglanda, a čuveni stručnjak je gotovo godinu dana kasnije, sredinom decembra, preuzeo ekipu univerziteta Severna Karolina.
Podsetimo, Beličik je Petriotsima doneo šest Superboulova (pre njega nikada nisu bili šampioni), 17 puta je bio pobednik divizije, a u 13 sezona je stigao do konferencijskog finala.
Preuzeo je tim Severne Karolina (UNC), sa kojom je dogovorio petogodišnju saradnju.
Dolazak Beličika pomera fudbal na Severnoj Karolini bukvalno sa mrtve tačke.
5. Prva olimpijska medalja za izbeglički tim
Olimpijske igre u Parizu ostaće upamćene, pored svega ostalog, i po prvoj, istorijskoj medalji, za tim izbeglica zahvaljujući kamerunskoj bokserki Sindi Ngambi (26), koja je uzela bronzu.
Nikada pre selekcija sportista raseljenih iz svoje matice, inače oformljena 2016, nije uspela to što je pošlo od (obe) ruke ovoj devojci, koju je javna objava da je lezbijka učinila nepoželjnom u svojoj zemlji.
U Kamerunu su istopolne veze strogo zabranjene.
Sindi je u Parizu, uz koleginicu iz izbegličkog tima, bila počastvovana kao barjaktarka na ceremoniji otvaranja Igara.
"Želim da poručim svim izbeglicama širom sveta da budu uporne, da rade na sebi naporno, da guraju sebe do limita i sve je onda moguće", rekla je Ngamba posle osvojene medalje.
Još kao mala doselila se u Veliku Britaniju gde je ostala do današnjeg dana, osvojila je u međuvremenu niz značajnih pehara na najvećim takmičenjima na Ostrvu, završila je i kriminalistiku u Boltonu, međutim ni svi njeni uspesi joj nisu pomogli da dobije englesko državljanstvo.
Čitavu njenu izbegličku dokumentaciju, potrebnu za dobijanje državljanstva, izgubio je davno njen deda.
6. Lajlsova trka života
Duge, preduge dve decenije, SAD su čekale na zlato u najatraktivnijoj sprinterskoj disciplini, još od Džastina Getlina 2004. godine.
U najuzbudljivijoj trci godine, u "blokbasteru" dostojnom najveće trke najvećeg planetarnog sportskog događaja, Noa Lajls je prekinuo neslavnu tradiciju i razgalio ljubitelje atletike.
Finalnu trku na 100 metara završio je bukvalno za dlaku ispred Jamajčanina Kišena Tompsona – zvanično za pet hiljaditinki sekunde brže!
Bila je to jedna od najboljih, najuzbudljivijih trka ikad viđenih na 100 metara.
7. GOAT
U godini koju ispraćamo plivačica Keti Ledeki (27) potvrdila je reputaciju najbrže žene koja je ikad kročila u bazen – postala je najtrofejnija američka olimpijka sa devet zlatnih medalja na najvećoj smotri.
Svojoj nepreglednoj zbirci odličja pridodala je osmo i deveto zlato na Igrama, 14 ih ima ukupno, što je čini najtrofejnijom plivačicom svih vremena, daleko ispred konkurencije na večnoj listi.
Oba zlata u Parizu osvojila je u disciplinama u kojima je bez premca, na 800 i 1.500 metara slobodnim stilom, uz retko viđenu dominaciju u finalima. Ledeki je u obe trke oborila svetske rekorde.
Sa samo 27 godina već je 16 puta obarala svetske rekorde, a čak 37 puta je to činila na nacionalnom nivou.
Najbolja svih vremena – Keti Ledeki.
8. Egipćanka sa "stomakom do zuba" na OI
"Slučaj" Nade Hafez, predstavnice Egipta u mačevanju na Olimpijskim igrama u Parizu, nesvakidašnji je u svetu sporta, jedinstven u svetu olimpizma.
Ova odvažna devojka, borac od glave do pete, strastvena takmičarka, nastupila je u 1/16 finala protiv Korejke Jeon Ha-Jung u poodmakloj trudnoći - o čemu je obavestila javnost i organizatore tek nakon borbe.
Za mnoge šokantnu vest Nada je saopštila brzo posle eliminacije.
"Ono što vam se čini kao dve osobe ustvari su tri! Tu sam ja, moja potivnica i moja beba koja samo što nije stigla na svet! Trudnoća je teška sama po sebi, ali potreba za takmičenjem da bi se održala ravnoteža između života i sporta bila je naporna, ali se isplatilo", obnarodovala je Egipćanka svoju tajnu od sedam meseci.
Njoj su Igre u Parizu bile treće u karijeri, posle nastupa u Riju i Tokiju.
9. Slovenačko čudo na dva točka
Ne bi ova lista sportskih dostignuća u 2024. godina bila kompletna, ne bi bila potpuna, bez osvrta na podvige slovenačkog bicikliste Tadeja Pogačara (26), čoveka koji je harao drumovima u godini koju smo ispratili.
Brojni ljubitelji trka dvotočkaša saglasni su da je Pogačarova sezona bila jedna od najboljih i najuspešnijih za jednog biciklistu u istoriji ovog sporta.
Momak rodom iz slovenačkog sela Komende postao je tek treći biciklista u istoriji koji je u istoj godini osvojio "Điro", "Tur de Frans" i titulu svetskog drumskog prvaka posle trke koja je vožena u Cirihu - i tako postao vlasnik čuvene majice duginih boja.
I to nije sve.
Pogačar je na svoj spisak čudesa koje je činio 2024. godine upisao i četvrtu uzastopnu pobedu na prestižnoj jednodnevnoj trci kroz Lombariju.
Jedan od razloga zašto Pogačara već sada mnogi stavljaju na pijadestal, uz rame najvećim imenima ovog sporta, i vide ga kao jednog od najvećih vozača ikad, je način na koji vozi trke, diktira ritam i ostavlja rivalima da nagađaju njegov naredni potez.
Njegova vanserijska energija se nigde tako jasno nije prikazala kao u Švajcarskoj, na već pomenutoj jednodnevnoj trci za titulu svetskog prvaka, kada je krenuo u napad iz pelotona na 100 kilometara pre kraja, promičući pored grupe konkurenata koji su jedva pedalirali, a zatim se solo, bez igde ikoga iza sebe na 50 kilometara pre kraja, odvozao do cilja.
"Bio je to glup napad", rekao je na konferenciji za medije posle trke i osvojene titule, kao da je krivio sebe za lošu taktiku zbog koje je, eto, mogao i da ostane bez prvog mesta.
Dve nedelje kasnije, trostruki pobednik "Tur de Fransa" je još jednom zablistao - u duginom dresu svetskog prvaka oduvao je konkurenciju na 48 kilometara trke i osvojio četvrti uzastopni trofej u Lombardiji.
10. Francuski plivački lav
Francuska je krajem jula i početkom avgusta klicala samo jednom čoveku i niko tih dana nije bio važniji od njega, niko tako nije podstakao euforiju masa - Leon Maršan (22) je postao novi sportski heroj nacije.
Prema mnogim ocenama, prva zvezda olimpijskih igara.
U samo nekoliko dana Maršan je "zapalio" naciju, bio je svetska vest dana pošto je osvojio četiri olimpijska zlata, oborio je i četiri olimpijska rekorda, postao prvi plivač iz Francuske sa zlatnom olimpijskom medaljom u bazenu, bio je najtrofejniji individualac u Parizu i drugi po ukupnom broju medalja na Igrama...
"Naježio sam se na podijumu, osetio sam se ponosnim što sam Francuz", rekao je između ostalog Maršan nakon osvajanja svoje prve od četiri zlatne medalje u Parizu, otkrivši tada da ga je lično predsednik države Emanuel Makron zvao da mu čestita.
Jednu od njegovih istorijskih trka posmatrao je sa oduševljenjem i najbolji olimpijac svih vremena Majkl Felps, a obojicu je, za one koji ne znaju, do najvećih uspeha karijere vodio isti čovek - trener Bob Bauman.
Bauman je Felpsa preuzeo još dok je "baltimorski metak" bio dečak, a sa Maršanom radi od 2021. godine mada je njihova saradnja nagoveštena davnih dana.
Sada je već čuvena priča da je Maršan još kao tinejdžer poslao mejl Baumanu, tada Felpsovom treneru, u kojem traži da ga ovaj trenira.
Bauman tada nije ni znao ko je Maršan i glatko je odbio, ali je u godinama koje su usledile, evocirajući uspomene na taj dan i na taj mejl, rekao da je dobro upamtio ime dečaka koji mu je pisao.
Bek Minesota Timbervulvsa Entoni Edvards istakao je da Šej Gildžus-Aleksander, zvezda Oklahoma Siti Tandera, zaslužuje titulu najkorisnijeg igrača NBA lige (MVP), ne samo ove sezone, već i prethodne, uprkos impresivnim partijama Nikole Jokića.
Košarkaški klub Barselona saopštio je da je raskinuo ugovor sa Raulom Netom posle nove povrede Brazilca, već druge od kako je stigao u klub 25. novembra.
Srpski teniser Novak Đoković bio je vrlo raspoložen za priču nakon plasmana u četvrtfinale ATP turnira u Brizbejnu, dvadesetom pobedom u dvadesetom meču protiv Gaela Monfisa.
Bivši trener Partizana Marko Nikolić prisetio se sezone u kojoj je Partizan osvojio svoju poslednju šampionsku titulu, a on bio predvodnik tog tim sa klupe.
Trener Denvera Majkl Meloun govorio je nakon meča sa Atlantom o deceniji rada sa srpskim košarkašem Nikolom Jokićem, o njegovom talentu, karakteru, ponašanju, o njegovoj veličini.
Francuski plivač Leon Maršan proglašen je za najboljeg sportistu Evrope u tradicionalnom izboru Novinskih agencija, dok je košarkaš Denvera i reprezentativac Srbije Nikola Jokić zauzeo deseto mesto.
Američki sprinter Noa Lajls, odlučio je da se javno oglasi posle navoda da je odbio da bude među gostima na promociji nove linije patika košarkaša Entonija Edvardsa.
"Mislim da su moje Olimpijske igre 2024. gotove", napisao je američki sprinter Noa Lajles (27) u četvrtak kasno uveče na društvenim mrežama nakon što je otkrio da boluje od korone, nedugo posle osvajanja bronze na 200 metara.
Košarkaški klub Barselona saopštio je da je raskinuo ugovor sa Raulom Netom posle nove povrede Brazilca, već druge od kako je stigao u klub 25. novembra.
Srpski teniser Novak Đoković bio je vrlo raspoložen za priču nakon plasmana u četvrtfinale ATP turnira u Brizbejnu, dvadesetom pobedom u dvadesetom meču protiv Gaela Monfisa.
Bivši trener Partizana Marko Nikolić prisetio se sezone u kojoj je Partizan osvojio svoju poslednju šampionsku titulu, a on bio predvodnik tog tim sa klupe.
I u 2024. godini košarka nam je priredila dosta uzbuđenja i svi pravi poklonici ovog sporta imali su prilike da uživaju uz dosta odličnih utakmica koji su nekima doneli radost, a nekima tugu.
Ne postoji godina u ovom veku da nije bila turbulentna u Fudbalskom klubu Partizan, ali je sa svakom narednom granica bivala pomerena. Ništa drugačije nije bilo ni ove 2024.
Italijanski inženjeri razvili su kontinualno varijabilni (CVT) menjač sa zupčanicima. Za razliku od običnih CVT menjača, ovaj bolje prenosi obrtni moment i gubi manje energije.
Nije isto voziti po snegu u gradskim uslovima i negde u nedođiji, gde niko ne čisti sneg, gde može lako da se sleti s puta, i gde svaka greška može skupo da se plati.
Najnovija nadogradnja Windows 11 operativnog sistema od početka je prožeta problemima s kompatibilnošću i manjim nezgodama, a sada je Microsoft priznao još jedan malo veći nedostatak.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar