Bajls, Komaneči ili Korbut – koja je GOAT gimnastike? VIDEO
Nakon nova tri zlata u Parizu i četiri medalje, čime je stigla do ukupno 11 olimpijskih odličja, Simon Bajls je za mnoge zacementirala status GOAT-a gimnastike.
Bajls dominira ovim sportom godinama i bukvalno je senzacija svaki put kada ne osvoji ne medalju neko kad joj izmakne neko zlato.
Međutim, stariji ljubitelji gimnastike iako govore o njoj s velikim poštovanjem, smatraju da najbolju svih vremena ipak treba tražiti između devojčica koje su dominirale još sedamdesetih godina prošlog veka.
U pitanju su besmrtne Rumunka Nađa Komaneči i Ruskinja Olga Korbut.
Savršena desetka
Nađa Komaneči je osvojila devet olimpijskih medalja, od čega pet zlatnih.
Međutim, zauvek će ostati upamćena kao prva gimnastičarka u istoriji koja je dobila čistu desetku za svoju vežbu.
Zaradila ju je na paralel razboju gde je vežbu uradila za svega 23 sekunde.
Dogodilo se to na Igrama u Montrealu 1976. godine kada je imala svega 15 godina.
Po njoj ime novi jedan od najtežih poteza na paralel razboju – Komaneči salto u kojem se gimnastičar sa dve ruke odbaci u vazduh sa više šipke, napravi salto raširenih nogu i upet sa obe ruke uhvati istu šipku.
Salto smrti
Samo četiri godine ranije svet se na Igrama u Minhenu divio Olgi Korbut iz Sovjetskog saveza.
"Vrabac iz Minska" osvojila je na tim igrama tri zlatne i jednu srebrnu medalju.
Međutim, svet je zadivila potezom koji će zauvek da se dovodi u vezu isključivo s njenim imenom.
To je takozvani "salto smrti", potez koji je zbog svoje kompleksnosti i velikog rizika od povrede zabranjen u takmičarskoj gimnastici od osamdesetih godina.
U pitanju je potez na paralel razboju u kojem je Korbut napravila salto unazas sa velike šipke, nastavljajući zamah na nižu uz novi okret oko nje i povretak na visoku.
U njenu čast ovaj potez je od tada postao poznat kao "Korbut okret". Ona je i prva koja je napravila salto unazad na gredi.
Korbut je na Igrama u Montrealu u senci Komaneči osvojila po jedno zlato i srebro. Već sledeće godine je završila karijeru.
Obe gimnastičarke odavno žive u SAD. Komaneči je pobegla iz komunističke Rumunije 1989, neposredno pre decembarske revolucije u kojoj je ubijen diktator Čaušesku.
Kasnije je radila sa američkim zlatnim olimpijcem Bartom Konerom, s kojim se kasnije i venčala u Bukureštu, što je prenošeno na nacionalnoj televiziji.
Korbut je po raspadu SSSR 1991. emigrirala u SAD gde je 2000. dobila državljanstvo i tamo postala trener.
Što se tiče Bajls, ona je Pariz završila razočaravajućim petom mestom na gredi, nakon što je u jednom trenutku pala sa iste.
Prethodno je prvi put doživela poraz u finalu nekog velikog međunarodnog takmičenja. Bolja od nje je na parkeru bila Brazilka Rebeka Andrade za 0,033 poena.
Selektor futsal reprezentacije Srbije Dejan Majes saopštio je spisak igrača za meč protiv Belgije u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, koje će biti održano 2026. godine.
OpenAI, Anthropic i Meta Platforms navodno američkim obaveštajnim i odbrambenim agencijama ne dozvoljavaju korišćenje njihovih tehnologija kako bi se naškodilo ljudima. Ipak, saradnja postoji.
Komentari 21
Pogledaj komentare Pošalji komentar