Dizačica tegova je takođe postala prva Filipinka koja je osvojila medalju u kategoriji do 55 kg u ženskom dizanju tegova na Olimpijskim igrama.
Ova medalja u Tokiju bila je druga olimpijska medalja Dijasove, prva je bila srebrna na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru 2016.
Dijas je ponosan što je filipinska dizačica tegova i nosi karmin tokom treninga i takmičenja kako bi zagovarao da o žene mogu da dižu tegove i to velike.
Ko je Hidilin Dijas?
Inspirišuća priča Hidilin Dijas vodi je od ruralnih Filipina do toga da postane sportistkinja koja obara rekord na Igrama i oličenje sporta i odlučnosti u svojoj zemlji.
U ovom sportu se takmiči više od dve decenije, a prvo je bilo lokalno takmičenje 2002. godine gde je uz pomoć svojih mentora, među kojima je i filipinski olimpijski dizač tegova Ramon Solis, osvojila zlato.
Prvi put je predstavljala Filipine na međunarodnom nivou sa samo 16 godina, 2007. učestvovala je na Igrama jugoistočne Azije i osvojila bronzu u kategoriji do 58 kg.
Sledeće godine se plasirala na najveći sportski događaj na svetu, što je označilo početak njene već cvetajuće karijere.
Tako se takmičila u kategoriji do 58 kg u ženskom dizanju tegova na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. gde je zauzela 11. mesto od 12 učesnica.
Dijas je nastavila da učestvuje na međunarodnim takmičenjima kao što su SEA igre 2011. i 2013. gde je obezbedila drugu poziciju i Azijsko prvenstvo u dizanju tegova 2015. gde je završila na vrhu.
Njen nastup na Olimpijskim igrama u Londonu 2012, iako razočaravajući, samo je naterao Dijas da radi više nego ikada ranije i pripremio je za medalju na Olimpijskim igrama 2016.
Putovanje Dijas na Olimpijske igre u Parizu
U Riju, Dijas je obezbedila srebrnu medalju, koja je postala druga srebrna medalja Filipina u istoriji, a prva koju je osvojila žena.
Ona je pobedila dve visokorangirane dizačice tegova Šu-Ćing Hsu i Li Iajun da bi ostvarila ovaj podvig.
Dijas je brzo postala nacionalno blago i primer onoga kako bi filipinski sport trebalo da izgleda.
Njen olimpijski niz ipak nije završen, jer je Dijas ostvarila ono što je možda najveće dostignuće u njenoj karijeri dizanja tegova.
Pošto je osvojila zlato u kategoriji do 55 kg u ženskom dizanju tegova na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021, učinila je ponosnim i filipinskim sport i žene, donevši prvo olimpijsko zlato koje su Filipini videli u istoriji Igara.
Ova pobeda je ohrabrila više filipinskih žena da učestvuju u sportu, zanemarujući to što u njemu pretežno dominiraju muškarci.
Dijas će ove godine učestvovati na Olimpijskim igrama u Parizu, očekujući da će nadmašiti sva svoja dosadašnja dostignuća.
"Trendseterka" je olimpijskom medijskom timu rekla da očekuje da će ovo biti njene najupečatljivije Igre, a možda i poslednje.
Dijas trenutno ima 33 godine, a imaće 37 do Olimpijskih igara u Los Anđelesu 2028.
"Velika je odgovornost (biti olimpijski šampion) jer moram da utičem na (ostale) sportiste da daju sve od sebe", rekla je ona za zvanični sajt OI u Parizu.
"Ovo je dobar trenutak za filipinski sport. Tako sam srećn što vidim da mladi sportisti, mladi Filipinci, se bave sportom. Pokazujemo da smo jaki, da smo veoma dobri u sportu".
Karlos Nasar je olimpijski šampion. U kategoriji do 89 kg u takmičenju u dizanju tegova na Olimpijskom turniru u Parizu 2024. je osvojio zlatnu medalju i postigao dva svetska rekorda.
Potpuno nova Škoda Elroq se proizvodi u Mladoj Boleslav - jedinom pogonu Volkswagen Grupe u Evropi gde se proizvode SUS Octavia i potpuno električni Enyaq.
Honda se, kao i mnogi drugi proizvođači, bori da zajaše talas elektrifikacije automobila dok istovremeno moraju da sačuvaju bazu vernih vozača. To, međutim, nije lak poduhvat.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar