Domaćin: Moskva (Rusija) 19. jul – 3. avgust 1980. Zemalja učesnica: 80 Sportista: 5.179 (muškarci – 4.064, žene – 1.115) Sportova: 21 (203 takmičenja) Stadion: Lužnjiki (103.000) Najviše medalja: Sovjetski Savez 195 (80 zlatnih)
Tadašnji predsednik Džimi Karter odbio je da pošalje svoje sportiste u Sovjetski Savez, zbog invazije SSSR na Avganistan godinu dana ranije. Prvi čovek SAD lično se angažovao u pridobijanju saveznika.
Pojedine Vlade, poput Velike Britanije i Australije, podržale su bojkot, s tim da su svojim sportistima dopustili da sami odluče hoće li ići na Igre ili ne.
Američkim sportistima takva sloboda izbora nije ostavljena, a Karter je zapretio oduzimanjem pasoša svakom ko se ne povinuje ovoj političkoj odluci.
Na kraju, 67 zemalja nije učestvovalo, a velika većina njih je to odlučila isključivo zbog Amerike.
Na Igrama je bilo učesnika iz osamdeset država i to je bio najmanji broj još od Igara 1956. godine.
Sportski deo obeležio je domaći gimnastičar Aleksandar Ditjatin, koji je postao prvi sportista u istoriji koji je osvojio osam medalja.
Superteškaš sa Kube Teofilo Stivenson postao je prvi bokser, koji je slavio tri puta u istoj kategoriji, dok je Gerd Vesig iz istočne Nemačke postao prvi skakač u vis, koji je oborio svetski rekord na Olimpijskim igrama.
Igre je obeležio i britanski duel trkača, Stiva Oveta i Sebastijana Koua. Na 800 metara je slavio Ovet, dok je šest dana kasnije pobedio Kou i tako se osvetio.
Interesantno, na ovim Igrama prvi put se igrao hokej u ženskoj konkurenciji. Sve zemlje, osim domaćina, koje su trebale da učestvuju, bojkotovale su takmičenje. U poslednji čas je uleteo Zimbabve – i osvojio zlato.
Na ovim Igrama bilo je 203 takmičenja, više nego na prethodnim. Oboreno je 36 svetskih, 39 evropskih i 74 olimpijska rekorda.
Najuspešnija nacija bila je sovjetsa sa ukupno 195 osvojenih medalja – 80 zlatnih, 69 srebrnih i 46 bronzanih. Preko 100 medalja imala je još samo Zapadna Nemačka, a zanimljivo, treća po uspešnosti, sa 41 medaljom, bila je Bugarska.
Što se tiče naših, vratili su se kući sa devet medalja, a zlata su uzeli bokser Slobodan Kačar, te košarkaši.
Srebro su osvojili veslači Pančić-Stanulov, rukometašice i vaterpolisti, dok je bronza pripala džudisti Radomiru Kovačeviću, rvaču Šabanu Sejdiju, veslačima Celentu, Mrduljašu i Reiću, odnosno košarkašicama.
Nakon Igara, nekoliko nezavisnih komisija utvrdilo je da je bilo slučajeva dopingovanja kod čak 16 osvajača zlatnih medalja, te su one u šali nazvane "Igre hemičara".
Čak četiri tima sa prostora nekadašnje zajedničke države prošla su u nokaut fazu takmičenja Lige konferencije što je ove sezone bio nedokučiv domet domet za hrvatske klubove.
Porodica Stojaković demantovala je izjavu selektora košarkaške reprezentacije Srbije Svetislava Pešića, koji je rekao da je Andrej Stojaković izabrao da predstavlja naš nacionalni tim.
Košarkaši Budućnosti lako su izašli na kraj sa Krkom i ostvarili pobedu od 97:87 u 13. kolu ABA lige, čime su stavili pritisak na Partizan u borbi za prvo mesto na tabeli.
Košarkaši Partizana poraženi su od Asvela u beogradskoj Areni rezultatom 82:79 u 16. kolu Evrolige, upisali prvi poraz posle pet vezanih pobeda, a gosti prvu pobedu na strani ove sezone.
Zvezda je uspela da savlada oscilacije i dođe do pobede, iako se u jednom momentu smešio Efes scenario. Bilo je dosta vremena da se prebrodi kriza u napadu.
Nikad nije previše krosovera - ovo je izgleda moto kojim se vode proizvođači automobila, s obzirom na to da je Kia odlučila da još jedan pošalje na indijsko tržište.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar