Domaćin: Moskva (Rusija) 19. jul – 3. avgust 1980. Zemalja učesnica: 80 Sportista: 5.179 (muškarci – 4.064, žene – 1.115) Sportova: 21 (203 takmičenja) Stadion: Lužnjiki (103.000) Najviše medalja: Sovjetski Savez 195 (80 zlatnih)
Tadašnji predsednik Džimi Karter odbio je da pošalje svoje sportiste u Sovjetski Savez, zbog invazije SSSR na Avganistan godinu dana ranije. Prvi čovek SAD lično se angažovao u pridobijanju saveznika.
Pojedine Vlade, poput Velike Britanije i Australije, podržale su bojkot, s tim da su svojim sportistima dopustili da sami odluče hoće li ići na Igre ili ne.
Američkim sportistima takva sloboda izbora nije ostavljena, a Karter je zapretio oduzimanjem pasoša svakom ko se ne povinuje ovoj političkoj odluci.
Na kraju, 67 zemalja nije učestvovalo, a velika većina njih je to odlučila isključivo zbog Amerike.
Na Igrama je bilo učesnika iz osamdeset država i to je bio najmanji broj još od Igara 1956. godine.
Sportski deo obeležio je domaći gimnastičar Aleksandar Ditjatin, koji je postao prvi sportista u istoriji koji je osvojio osam medalja.
Superteškaš sa Kube Teofilo Stivenson postao je prvi bokser, koji je slavio tri puta u istoj kategoriji, dok je Gerd Vesig iz istočne Nemačke postao prvi skakač u vis, koji je oborio svetski rekord na Olimpijskim igrama.
Igre je obeležio i britanski duel trkača, Stiva Oveta i Sebastijana Koua. Na 800 metara je slavio Ovet, dok je šest dana kasnije pobedio Kou i tako se osvetio.
Interesantno, na ovim Igrama prvi put se igrao hokej u ženskoj konkurenciji. Sve zemlje, osim domaćina, koje su trebale da učestvuju, bojkotovale su takmičenje. U poslednji čas je uleteo Zimbabve – i osvojio zlato.
Na ovim Igrama bilo je 203 takmičenja, više nego na prethodnim. Oboreno je 36 svetskih, 39 evropskih i 74 olimpijska rekorda.
Najuspešnija nacija bila je sovjetsa sa ukupno 195 osvojenih medalja – 80 zlatnih, 69 srebrnih i 46 bronzanih. Preko 100 medalja imala je još samo Zapadna Nemačka, a zanimljivo, treća po uspešnosti, sa 41 medaljom, bila je Bugarska.
Što se tiče naših, vratili su se kući sa devet medalja, a zlata su uzeli bokser Slobodan Kačar, te košarkaši.
Srebro su osvojili veslači Pančić-Stanulov, rukometašice i vaterpolisti, dok je bronza pripala džudisti Radomiru Kovačeviću, rvaču Šabanu Sejdiju, veslačima Celentu, Mrduljašu i Reiću, odnosno košarkašicama.
Nakon Igara, nekoliko nezavisnih komisija utvrdilo je da je bilo slučajeva dopingovanja kod čak 16 osvajača zlatnih medalja, te su one u šali nazvane "Igre hemičara".
Partizan je poražen od Olimpije Milano u u desetom kolu Evrolige rezultatom 88:81. Utakmicu i dešavanja posle nje mogli ste da pratite uživo uz B92.sport.
Košarkaši Crvene zvezde su odigrali možda i najgoru utakmicu u dosadašnjem delu sezone. Nije razlog rezultat, već energija, koncentracija i samopouzdanje.
Šest bodova i treće mesto u elitnoj diviziji Lige nacija. Rezultat o kom možemo diskutovati da li se da kvalifikovati kao uspeh ili ne, ali koji je malo ko očekivao od naših fudbalera.
Šteta što se tako često u poslednje vreme sastajemo sa Dancima. Nije dovoljno što nas potuku na terenu, već nas i dotuku bacanjem u bedak podsećanjem na najveću "šta bi bilo kad bi bilo" priču u istoriju našeg fudbala.
Najstarija crkva u lucernskom naselju, Crkva sv. Petra, postavila je Isusa koji komunicira putem veštačke inteligencije i koji može da razgovara na 100 različitih jezika.
Rusija je na Ukrajinu juče ispalila novu balističku raketu intermedijarnog dometa "orešnik" (lešnikovo drvo), saopštio je ruski predsednik Vladimir Putin. Šta znamo o ovom oružju?
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar