Domaćin: Antverpen (Belgija) 14. avgust – 12. septembar Zemalja učesnica: 29 Sportista: 2.626 (muškarci – 2.561, žene – 65) Sportova: 22 (156 takmičenja) Stadion: Olimpijski stadion (29.500) Najviše medalja: SAD 95 (41 zlatna)
Tako su Igre sedme Olimpijade održane u Belgiji, a grad domaćin bio je Antverpen.
Međutim, rat je značajno uticao na Igre 1920. zbog sakncija nametnutih začetnicima rata Nemačkoj, Austriji, Mađarskoj, Bugarskoj i Turskoj, odnosno Otomanskom carstvu.
Osim toga, novoformirani Sovjetski savez je odbio da učestvuje na takmičenju koje je okupilo 2.600 sportista iz 29 zemalja u 22 sporta.
Naša zemlja učestvovala je pod imenom Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, ali je nastupio samo fudbalski tim za koji su igrali: Andrija Kojić, Nikola Simić, Dragutin Vrđuka, Vjekoslav Župančić, Jaroslav Šifer, Stanko Tavčar, Slavin Cindrić, Rudolf Rupec, Dragutin Vragović, Artur Dubravčić, Branimir Porobić, Emil Perška, Ivan Granec, Jovan Ružić, Josip Šolc.
Profimedia
Doživeli su dva poraza, 7:0 od Čehoslovačke i 4:2 od Egipta (strelci Dubravčić i Ružić) i takmičenje završili kao 14.
Igre u Antverpenu su, logično, bile simbol mira i globalne solidarnosti pa su tako bile prve na kojima su puštene golubice kao simbol mira i prve na kojima je prikazana olimpijska zastava kao pre jedinstvo svetskih kontinenata kroz pet prstenova.
Amerikanci su osvojili 95 medalja, od čega 41 zlatnu, uz apsolutnu dominaciju u plivanju – 7/7.
Najuspešniji pojedinac bio je Nedo Nadi sa pet zlatnih odličja u mačevanju, međutim, Antverpenu je stvorio i prvu istinsku olimpijsku legendu.
Profimedia
Svoju suverenu vladavinu dugim prugama, koja je trajala deceniju i po, počeo je tada 23-godišnji Finac Pavo Nurmi.
Jedan od najboljih atletičara u istoriji osvojio je u Antverpenu zlatne medelja na 10.000 metara, krosu na 8.000m, timskom krosu te srebro na 5.000m.
Zanimljiv detalj dogodio se u ragbiju, gde je odigrana samo jedna utakmica, a zlato su osvojili Amerikanci čiji su tim činili igrači američkog fudbala sa nekoliko kalifornijskih koledža.
SAD je savladao Francusku 8:0 iako većina igrača nije ni znala ragbi pravila. Iskoristili su jak pljusak koji je stvorio klizave uslove za igru pred čak 20.000 gledalaca.
Profimedia
Kao i svake, i Igre u Antverpenu su imale svoj skandal, a najveći se dogodio u finalu fudbalskog turnira u kojem su igrali domaća Belgija i Čehoslovačka.
Nakon jednog faula sviranog Čehoslovačkoj u 39. minutu, iz protesta zbog suđenja su napustili teren i nisu se vratili, pa je zlato dodeljeno domaćoj selekciji.
Nažalost, nema više detalja o Igrama Antverpenu, poput zvaničnih rezultata, jer je lokalni Organizacioni komitet bankrotirao tokom održavanja takmičenja, pa nije napravljen zvanični izveštaj.
Srpska teniserka Olga Danilović se plasirala u drugo kolo Australijan opena pošto je posle velike drame savladala 45-godišnju tenisku legendu Venus Vilijams u tri seta – 6:7, 6:3, 6:4.
Nedeljni vaterpolo klasik u okviru drugog kruga Evropskog prvenstva u Beogradu pripao je Srbiji koja je u pravom raspucavanju savladala Mađarsku rezultatom 15:14.
Vaterpolisti Srbije su izgubili od selekcije Crne Gore u poslednjem meču druge faze Evropskog prvenstva rezultatom 13:15. Ovaj poraz ne znači ništa za "delfine" s obzirom na to da su već kao prvoplasirani iz grupe E obezbedili polufinale.
Srbiju će na Zimskim Olimpijskim igrama (ZOI) u Milanu i Kortini dAmpeco predstavljati Anja Ilić, Aleksa Tomović i Miloš Milosavljević, saopštio je Olimpijski komitet Srbije (OKS).
Atletičarka Angelina Topić i rvač Aleksandar Komarov proglašeni su za najuspešnije sportiste Srbije za 2025. godinu u izboru Olimpijskog komiteta Srbije.
Svetska fudbalska federacija (FIFA) podelila je na sastanku u Dohi kontinentalne kvote za ućešče reprezentacija na Olimpijskim igrama 2028. u Los Anđelesu.
U meču poslednjeg kola druge faze Evropskog prvenstva u vaterpolu sastaju se Srbija i Crna Gora (20.30), nekada zajednička selekcija, a u poslednje dve decenije veliki sportski rivali.
Partizan u meču 23. kola Evrolige gostuje Bajernu u Minhenu (20.30) u trenutku kada se dve ekipe nalaze na potpuno različitim putanjama, iako im je položaj na tabeli sličan.
Rusija planira da tokom 2026. godine započne serijsku proizvodnju domaće satelitske internet mreže, koja bi trebalo da predstavlja odgovor na američki Starlink.
Istraživači iz kompanije Check Point upozorili su na pojavu VoidLink-a, jednog od prvih poznatih primera naprednog malvera koji je u velikoj meri razvijen uz pomoć veštačke inteligencije.
Komentari 4
Pogledaj komentare Pošalji komentar