Košarka 123

8.8.2024.

19:35

Francuska preživela dramu i revanširala se Nemačkoj – imamo prvog finalistu!

Košarkaši Francuske su posle velike borbe savladali Nemačku 73:69, u okviru polufinala Olimpijskih igara.

FIBA

Nemci su dobro otvorili meč, ali su mnogo loše odigrali u drugom poluvremenu. Uspeli su Francuzi da preokrenu u svoju korist i dođu do pobede. Vodila se velika borba u poslednjim minutima meča, kada je Nemačka uspela da se vrati iz dvocifrenog minusa, ali presudio je Ajzea Kordinije sa linije penala.

Ove dve reprezentacije su odmerile snage i u grupnoj fazi takmičenja, Nemačka je bila bolja, slavila je sa 85:71.

Najraspoloženiji u redovima Francuske je bio Geršon Jabusele sa 17 poena, sedam skokova i dve asistencije. Pratio ga je Ajzea Kordinije sa 16 poena, sedam skokova i dve asistencije

Dvocifreni su bili još Viktor Vembanjama sa 11 poena (4/17 iz igre) uz sedam skokova i četiri asistencije, kao i Matijas Lesor sa 10 poena i četiri skoka.

Kod Nemačke, Denis Šruder je ubacio 18 poena uz dva skoka i četiri asistencije, a dvocifren je bio i Franc Vagner sa 10 poena, devet skokova i tri asistencije.

Nemci su bolje ušli u meč, odlično su otvorili i u prva tri minuta došli do dvocifrene prednosti (2:12). Delovalo je kao da meč ide u smeru onoga iz grupne faze, gde su "razbili" Francuze.

Izabranici Vensana Kolea su uspeli da se vrate u egal u završnici prve četvrtine, ali nova 5:0 serija je dovela Nemce do +7 (18:25).

Katastrofalno su Nemci odigrali drugu četvrtinu, došli su samo do osam poena, odnosno pogodili su dve trojke i jednu dvojku, dok su Francuzi u dve serije uspeli da se vrate u egal – 33:33.

Vodila se velika borba u trećoj četvrtini, utakmica je bila u egalu, a onda su Francuzi u završnici došli do +6 (56:50).

Tokom čitave četvrte četvrtine Francuzi su imali prednost, u jednom trenutku i maskimalnih +13 (66:53). Ipak, u završnici su Nemci uhvatili priključak i u poslednji minut ušli sa -2 (70:68).

Usledila je penal završnica, koja je pripala Francuzima, koji su obezbedili plasman u finale – 73:69.

Kraj meča! Pobeda Francuske – 73:69

Faul Nemaca, Kordinije pogađa oba penala – 73:69.

Promašaj Šrudera za tri poena!

Francuska je u finalu!

19:31

40' Napeto je i dalje!

Nije uspeo Batum da pogodi dugu dvojku, a onda je Franc Vagner izgubio loptu, pošto je izašao u aut.

Tajs pravi faul nad Vembanjamom, koji beleži prvi promašaj sa penala, ali pogađa drugo.

Potom faul nad Šruderom, koji beleži prvi promašaj sa penala, a potom drugo pogađa – 71:69

19:22

40' Trojka Franca Vagnera – 70:68.

Lesor je fauliran, polovičan je sa penala 1/2.

Trojka Franca Vagnera – 70:68.

Još 38 sekundi!

19:19

39' Drama u završnici

Greška u koracima Šrudera. Izgubljena lopta Vembanjame.

Ne pogađa Obst trojku, a loptu hvata Jabusele.

Odbranila se Nemačka, a onda je Tajs fauliran.

Pogađa Šruder, drama u završnici – 69:65.

19:17

38' Dobre odbrane na obe strane

Izgubljena lopta Jabuselea. Ne pogađa Bonga trojku, ali ni Šruder posle ofanzivnog skoka.

Nema pogotka ni Furnijea – 69:63

19:14

37' Nemci se vraćaju

Tajs ne pogađa za tri poena, ali ni Vembanjama ne uspeva.

Ipak, Obst pogađa za -6 – 69:63.

19:12

36' Francuska na +9

Lesor fauliran, polovičan sa linije penala.

Na drugoj strani Bonga poađa trojku. Vojtman pravi faul nad Jabuseleom, koji je siguran sa penala – 69:60.

19:05

35' Nemačka pokušava da se vrati

Izgubljena lopta Francuza, ali potom i Tajs gubi loptu.

Još jedna dobra odbrana Nemaca, a onda Tajs fauliran posle ofanzivnog skoka.

Siguran sa penala 2/2 – 66:57.