Košarka 38

30.7.2024.

15:11

Beret predvodio Kanadu – Australija nije iskoristila dobre partije Lendejla i Egzuma

Košarkaši Kanade upisali su i drugu pobedu na Olimpijskom turniru, jer su bili bolji od Australije sa 93:83.

EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI

Kanađane je do ove važne pobede predvodio na ovom meču sjajni Beret koji je utakmicu završio sa 24 poena, Šej Gildžus-Aleksander nije na ovom meču bio najefikasniji, ali je upisao 16 poena, dok je odličnu partiju pružio i Dilon Bruks sa istim brojem poena kao njegov saigrač iz reprezentacije.

U redovima Australije je blistao Džoš Gidi, on je utakmicu okončao sa 19 poena, bivši košarkaši Partizana su pružili dobru partiju, pa je tako Džok Lendejl upisao 16 poena,a Dante Eksum je dodao jedan manje.

Sofascore

Kanada u sledećem kolu dočekuje Španiju, dok Australije će se sastati sa Grčkom

Od starta smo mogli naslutiti da nas na ovom meču očekuje jedna velika borba od strane obe ekipe. Od početka meča smo gledali česte smene u vođstvu, ali prvu prednost od dva poseda je imala reprezentacija Australije, i to najviše zahvaljujući Džošu Gidiju, koji je bio raspoložen od starta meča. Njemu su se brzo pridružili i dvojica bivših košarkaša Partizana (Lendejl i Eksum) koji su doveli svoj tim do najveće prednosti u prvom kvartalu od 19:13

Kanada je uspela da najviše preko Dilona Bruksa smanji ti razilku i na kraju prve četvrtine rezultat bude 28:26 za kengure.

Druga četvrtina je obilovala konstantim promenama u vođstvu, Australija jeste igrala dobru odbranu i imala prednost od 31:26 u uvodnim trenucima, ali je Kanada ipak znala način da se vrati u meč. Selektor Fernandes je tokom ovog perioda držao zajedno na terenu Mareja i Aleksandera, a ipak prva zvezda tima je svojom minijaturom pokrenula Kanađane, koji su uspeli da se još jednom vrate u meč.

Na kraju Australija je imala vođstvo na poluvremenu (49:45), najviše zahvaljujući raspoloženoom Gidiju i velikoj borbenosti koju su pokazali pre svega u odbrani.

U trećem kvartalu se slika malo promenila. Australija se sve više mučila u napadu, dok su Kanađani zaigrali znatno organizovanije u napadu, što je uticalo da sredinom četvrtine steknu prednost od 58:54, nastavio je SGA u svom ritmu, dok su trojke poogidili Beret i Dort.

Nastavila je da raste prednost Kanada, koji su prvi na ovoj utakmici imali dvocifreno vođstvo 66:56. Krenula je potom Australija da igra malo bolje, došli do serije dobrih napada i za čas su prepolovili prednost Kanade od 66:62. Da bi na kraju ovog perioda prednost Kanađa iznosila svega dva poena 72:70.

Mnogo čvršće je startovala poslednja četvrtina, gde su obe ekipe dosta teže dolazile do svojih poena. Kanađani su održavali svoju prednost, dok Australijanci su nekim brzopletim odlukama na terenu otežavali sebi posao. Nekoliko loših odluka u napadu Australije, što je Kanada iskoristila i povećavala svoju prednost, a pogotovo posle poena Bruksa i Bereta kada su stekli novih devet poena viška na pet minuta do kraja meča. Lopta je u tim trenucima konstatno išla Lendejlu u ruke, dok su Kanađani sjajno zatvarali reket i tako otežvali posao bivšem centru Partizana.

Kako se utakmica bližila kraju tako su košarkaši Australije sve više gubili koncetraciju i napadi su postojali sve jaloviji, izgubila se želja i elan za pobedom. Tako da je na kraju Kanada slavila i ubedljivije nego što prava slika na terenu pokazuje pravo stanje.

Nije sve izgubljeno za košarkaše Australije, koji sada imaju okršaj sa Grčkom i ukoliko slave na tom meču obezediće drugo mesto u grupi A.

Sa druge strane Kanađane očekuje utakmica sa Španijom, koja je i dalje u trci za plasman u četvrtfinale.

Sofascore

Kompletan tok meča mogli ste pratiti putem našeg LAJV BLOGA.

15:08

40' Kraj meča

Uspeo je Danijel da sa linije poenala smanji prednost Kanade, ali to je bilo sve što su uradili.

Poslednji poen na meču je upisala Kanada koja je slavila sa 93:83.

15:03

39' Kanada ide ka pobedi

Sada je sa linije penala Kanada vratila devet poena viška na svoju stranu i na dobrom je putu da upiše i drugu pobedu na ovom turniru. 88:79

14:59

37' Novi poeni za Kanadu

Sada je Kanada stekla najveću prednost 83:72

Eksum daje nadu Australiji, svojom prvom trojkom 83:75

Kanada nastavlja da igra dobro u napadu 85:75 posle sjajnog poteza Birča kome je Marej prosledio loptu

Lendejl kompletira igru 2+1. 85:78

Novi poeni za Birča 87:78

14:55

35' Faul u napadu

Sada je Mils napravio faul u napadu, pre toga je Bruks pogodio za dva, a onda je i RJ Beret povećao svoj kontro i prednost Kanade je 81:72.

14:51

33' Lendejl u rebra

Snažno je Lendejl ušao u Pauela i potom dobio dva poena za 74:72

Velika borba na terenu u Lilu.

Gidi nije pogodio iz teške pozicije, dok Marej nije mogao loptu da iznese do koša.

14:49

31' Vraća se lopta u koš

Mnogo sreće je imao SGA kome se lopta vratila u koš 74:70

Australijanci su ponovo bili brzopleti u napadu, a potom je Eksum napravio novu ličnu grešku.

14:45

30' Australija se vraća

Nova trojka za Mekvejla posle koje je Australija prišla na svega tri poena prednosti za Kanadu. 70:67

Ali onda je Dort ukrao loptu Gidiju, da bi Mils uz zvuk sirene pogodio za tri, za 72:70 na kraju trećeg perioda.

14:41

28' Marej ne pogađa

Prvo Marej nije pogodio za tri, da bi onda Lendejl pormašio zakucanvanje, Kanađani vraćaju šest poena prednosti. 68:62

Eksum ne pogaađ sa niskog posta, ali ubrzo popravlja svoj promašaj 68:64

14:34

27' Raste prednost Kanade

Dante Eksum prekida seriju Kanade sa linije penala 60:56

Dobra igra leđima RJ Bereta koji je iznudio faul i imaće dva slobodna bacanja. 62:56

Kontra Kanade koju je u poene pretvorio SGA 64:56

Novi faul nad Beretom, koji je sada napravio Lendejl 66:56