Nova vest
Košarka

7.10.2024.

11:55

Čović: "Važno je da pogledate ko vas kritikuje"

Predsednik KSS Nebojša Čović ponovo je govorio oostanku selektora Svetislava Pešića na klupi Srbije.

Izvor: Tanjug

Srđan Stevanović/Starsport

"To je jedina funkcija koja mi je svojevremeno prekinuta brutalnim političkim pristupom. Bilo je to 1997. godine, nakon izbora u Beogradu, kada se dogodila ta istorijska krađa. Kao gradonačelnik nisam želeo da potpišem te nove pristupe neograničenog broja krugova, i sve je to tada politički izglasano. Bilo je mnogo ubeđivanja da ne osnivam stranku - prvi je bio Dragan Kićanović, a drugi Milorad Vučelić. Nisam želeo da popustim u tome, i tada je formirana Demokratska alternativa, nakon čega su oni izglasali svoje odluke", rekao je Čović za K1.

On je dodao da je sada drugačija situacija u Košarkaškom savezu Srbije.

"Znao sam da postoje problemi. Svakodnevno doživim neko novo iznenađenje i mislim da je situacija mnogo teža nego što smo projektovali. Mnoge medalje prikriju pravo stanje, a mi se trenutno nalazimo u situaciji gde nemamo selektora. Što se tiče ženske košarkaške reprezentacije, Marina Maljković ima ugovor još godinu dana, dok je Pešiću ugovor istekao 30. septembra. Sada smo intenzivno u razgovorima, jer je novembar blizu i dolazi prvi kvalifikacioni prozor, kada 21. novembra igramo protiv Danske u Kopenhagenu, a zatim 24. novembra u Beogradu. To su kvalifikacije za Evropsko prvenstvo. Ima mnogo akata koje treba promeniti, ali sezona je već počela i u toku sezone ne možete praviti velike promene i drastične poteze", rekao je Čović za K1.

Starsport/Pedja Milosavljevic

"Pešić je zaslužio i izborio produžetak ugovora. Mi nismo sporni. To što to ranije nije urađeno, a nije dva meseca pred OI, nije pitanje za mene i novi tim koji je došao u KSS. Pešiću su potpuno otvorena vrata i nemamo nikakav problem niti bilo kakvu zadršku u vezi sa njegovim radom kao selektora. Naravno, igrači su takođe dali svoje mišljenje. Sada razgovaramo s igračima, ali ćemo se fokusirati na novembar. Za te kvalifikacije moramo formirati tim, sa ili bez Pešića. Bilo ko da bude selektor, teško da možemo računati na evroligaške igrače", dodao je predsednik KSS.

On je podsetio da će 21. novembra biti odigran meč izmđu Crvene zvezde i Partizana u Evroligi.

"Koliko će igrača dati naša dva najveća kluba i s kakvom ćemo ekipom nastupiti, ostaje da se vidi, jer su ti prozori vrlo nezgodni, a Evroliga neće napraviti pauzu u tom periodu. Pešiću su potpuno otvorena vrata i na njemu je odluka, uz uvažavanje svega što on kaže. Ima 75 godina i možda želi da uspori tempo svog života, ali tu su i stvari koje su ostale iz prethodnog perioda. Postoje nesuglasice koje su se dešavale, ali to ostavimo po strani, jer to neće pomoći u vezi sa njegovim daljim angažovanjem. Savez nije problematičan, imali smo pet razgovora. Ostavljeno je da on vidi šta i kako. Pokušavamo da prevaziđemo probleme, dok nam on objašnjava da ima 75 godina, da je tri godine neprekidno u Beogradu, odvojen od porodice. To su problemi s kojima se i on suočava", rekao je Čović.

"Sada tražimo način kako da napravimo drugačiji pristup koji bi umanjio sve te probleme. Koliko trenera možemo angažovati? Pešić je bio jedini trener zaposlen u Savezu na neodređeno vreme, što nije baš uobičajeno. Normalno je da imate barem pet ili šest trenera zaposlenih u Savezu po selekcijama. To je posao koji se mora raditi kontinuirano. Radimo cele godine i moramo organizovati kontrolne kampove za mlađe kategorije. Odatle dolaze igrači, to je osnova. Struktura reprezentacije koju sada imamo može trajati do OI u Los Anđelesu, uz određene dodatke i izmene. EP je sledeće godine u avgustu, što je dobro jer će moći da se odazovu i NBA igrači", dodao je predsednik KSS.

On je podsetio da Srbiji nedostaje zlatna medalja sa velikih takmičenja.

"Ono što često naglašavam Pešiću jeste da je Srbija od 2006. godine osvojila četiri srebra i jednu bronzu. Međutim, nedostaje nam ta jedna zlatna medalja, posebno nakon neverovatnih igara na SP u Manili i OI u Parizu. Očekivanja su da se na EP napravi taj iskorak i osvoji zlato. On se suočava s tim izazovom, ali treba da preispita svoje mogućnosti s obzirom na godine i obaveze prema porodici", naveo je Čović.

On je otkrio i kako reaguje na kritike.

"Kada vas neko kritikuje, važno je da pogledate ko vas kritikuje. Trebalo bi da se kvalifikujete da biste govorili o nekome. U našem vremenu, a i globalno, postoji mnogo mehanizama osmišljenih za diskreditovanje ljudi. Naš odnos prema profesionalcima u svom poslu još nije dostigao standarde koji bi nam omogućili da im damo barem blagu trojku", naveo je Čović.

On je istakao da su potrebne određene promene u srpskoj košarci.

"Navikli smo da nam je košarka na evropskom i svetskom vrhu. Da bismo to održali, neophodno je imati adekvatan sistem. Naš sistem je malo iščašen i trebalo bi ga vratiti u ranije okvire. Sada se suočavamo s velikim izazovima, posebno kada je reč o deci uzrasta od 17 do 18 godina. Američka NCAA je dobila zeleno svetlo da može da plaća igrače. Mladom momku od 18 godina, koji ovde završava srednju školu, može se ponuditi oko trista hiljada dolara godišnje, uz smeštaj, hranu, koledž, obrazovanje, i još uvek je dobro plaćen. Takve uslove mi ovde u Evropi, a posebno u Srbiji, ne možemo da pružimo", rekao je Čović.

Srdjan Stevanovic/Starsport.rs ©

"Sada je važno da, u saradnji sa FIBA-om, osmislimo segmente kako da pružimo što više minutaže i mogućnosti igranja mladim igračima od 18 do 22 godine. Ovaj proces je otežan kroz klubove koji imaju evropske i regionalne ambicije, poput ABA lige. Zbog toga je potrebno sprovesti transformacije i promene u našim ligama. Srpska košarka nije samo Beograd. Kada malo putujete po Srbiji i vidite druge klubove, shvatate s kakvim se izazovima suočavamo", naglasio je Čović.

Na konstataciju da se slična situacija može primetiti i u fudbalu, Čović je naglasio:

"Za fudbal me baš briga. Ne zato što mrzim fudbal, već zato što je fudbal religija, a mi ostali smo sport kada su u pitanju novci. Volimo fudbal, ali on nam malo daje. Nije da mrzimo košarku, naprotiv, ona nam mnogo daje i najviše doprinosi, uz uvažavanje vaterpola i drugih sportova. Vaterpolo igra 15 ili 20 zemalja, i to je sjajno. Srbija je tri puta zaredom bila prvak na OI - svaka čast tim momcima. Međutim, kada pogledate klubove u unutrašnjosti, videćete da se suočavaju s problemima. Nedostaje puno trenera, ne vidim da imamo adekvatan sistem obrazovanja trenera, barem kod viših trenerskih škola. Takođe, menadžment klubova se suočava s velikim izazovima. Jako malo je ostalo radnika, i moramo raditi na dodatnoj edukaciji i obuci ljudi, kao i razgovarati s njima. Čini mi se da država ima veliko raspoloženje da pomogne".

On je naveo da država dosta novca ulaže u košarku.

"Za ovo kratko vreme koje sam proveo u KSS-u, nikada nije bilo više novca. Sve je plaćeno. Državi svaka čast. Sećam se vremena kada smo imali problema da isfinansiramo hotel za pripreme reprezentacije. Sada je sve pokriveno i plaćeno. Pešiću u ovoj situaciji nije bitan novac, on se zaista suočava s dilemom", zaključio je Čović.

Podeli:

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Gejming

Šire laži po internetu

Stranica Wikipedije za Silent Hill 2 (remake) postala je ratna zona nakon što su neki ljudi konstantno pokušavali da šire lažne informacije o ocenama koje je igra dobila.

HCL

14:15

1 h

Novo Sport Video Menu