Nova vest
Košarka 16

26.3.2025.

13:00

Ko će stati na put Srbije ka zlatu?

Još samo jedan dan deli košarkaše Srbije od saznavanja grupe na predstojećem Evropskom prvenstvu.

Ko će stati na put Srbije ka zlatu?
OKS/Ivica Veselinov

Evrobasket igraće se  od 27. avgusta do 14. septembra, a grupa faza će se odvijati se  u četiri zemlje - Kipar (Limasol), Finska (Tampere), Poljska (Katovice) i Letonija (Riga), dok je završnica planirana za glavni grad Letonije.

Dok loptanje po tlu Starog kontineta zvanično ne počne,  u četvrtak 27. marta od 14.00 u Rigi će biti održan žreb za grupnu fazu.

Na ovogodišnjem Evrobasketu učestvuje 24 selekcije, koje su podeljene u šest šešira prema martovskom FIBA rejkingu.

Prvi šešir: Srbija, Nemačka, Francuska, Španija

Drugi šešir: Letonija, Litvanija, Slovenija, Grčka

Treći šešir: Italija, Crna Gora, Poljska, Češka

Četvrti šešir: Finska, Gruzija, Turska, Izrael

Peti šešir: Belgija, Bosna i Hercegovina, Estonija, Velika Britanija

Šesti šešir: Švedska, Island, Portugal, Kipar

Ko će stati na put Srbije ka zlatu?
Profimedia

Četiri reprezentacije domaćina dobile su mogućnost da biraju po jednog rivala, pa se tako Letonija odlučila za Estoniju, Finska za Litvaniju, Kipar za Grčku, dok je Poljska izabrala Island.

Letonija će biti  domaćin grupe A, Finska grupe B, Kipar grupe C, a Poljska grupe D.

Bilo je još "ustupaka", pa tako reprezentacija Turske neće moći da bude u Grupi C sa Kiprom i Grčkom. 

Još jedna važna informacija za Evrobasket je i da će nakon žreba odmah biti poznat i raspored utakmica u grupi.

Prema poslednjem FIBA rejkingu, objavljenom pred poslednji prozor kvalifikacija, Srbija je okarakterisana kao prvi favorit za zlato na Evrobasketu.

Na drugom mestu ove liste je Francuska, a slede Grčka, Letonija, Turska, Nemačka, Litvanija, Španija, Italija i Slovenija.

U prilog tome ide i činjenica da je ekipa Svetislava Pešiča još u novembru čekirala kartu za EP, a kvalifikacije završila maksimalno - sa šest pobede iz šest mečeva.

FIBA i Evroliga su samo delimično uskladile kalendar, pa je to donekle pomoglo Srbiji da kroz ovaj ciklus kvalifikacija prođe neosteno.

Selektor Pešić je na šest utakmica u igru uvodio ukupno 24 košarkaša, a to su: Nikola Đurišić, Filip Petrušev, Balša Koprivica, Vanja Marinković, Ognjen Jaramaz, Aleksa Radanov, Dušan Ristić, Luka Mitrović, Marko Gudurić, Dejan Davidovac, Aleksa Avramović, Dušan Beslać, Ognjen Dobrić, Stefan Lazarević, Dušan Miletić, Stefan Jović, Boriša Simanić, Mihailo Petrović, Bogoljub Marković, Mario Nakić, Arijan Lakić, Uroš Trifunović, Uroš Plavšić i Asim Đulović.

Trojica igrača nastupila su na svih šest susreta – Aleksa Avramović, Balša Koprivica i Dušan Beslać, dok je Dejan Davidovac propustio samo duel protiv Gruzije u Beogradu.

Dušan Beslać, Bogoljub Marković, Stefan Lazarević, Mihailo Petrović, Mario Nakić, Arijan Lakić i Asim Đulović su prvi put igrali za seniorsku reprezentaciju Srbije tokom kvalifikacija za Evrobasket 2025.

Filip Petrušev postao je rekorder po broju poena u nacionalnom timu otkad je Srbija samostalna, pošto je postigao 34 poena protiv Finske u Espu i tako prestigao Miloša Teodosića na večnoj listi.

Drugo najbolje izdanje u kvalifikacijama imao je Aleksa Avramović, koji je istoj utakmici imao indeks korisnosti 33 (21 poen, devet asistencija i pet skokova).

Da je Srbija favorit za evropski tron pokazuju i prethodni rezultati, jer je tim Svetislava Pešića aktuelni vicešampion sveta iz 2023. i osvajač olimpijske bronze iz Pariza minulog leta.

Ko će stati na put Srbije ka zlatu?
Pedja Milosavljevic/STARSPORT/starsport.rs

Iako je i ovaj ciklus kvalifikacija prošao bez igrača iz NBA, reprezentacija ima gro ekipe koje je već izvesno vreme na okupu, kako kroz kvalifikacione prozore, tako i kroz sama takmičenja. 

Hemija i kult reprezentacije su tu, pa bi Evrobasket trebalo da bude kruna ovog repreznetativnog kruga sa selektorom Pešićem, koji je ugovor sa nacionalnim timom ima upravo do kraja ovogodišnjeg EP, odnosno septembra 2025. godine.

Ako nacionalni tim bude u najjačem sastavu, ambicije prema zlatu biće još veće i razlog više da se "Orlova" pribojavaju svi.

Što se tiče potencijalnih rivala i grupa, jasno je da bi nam najteža grupa mogla zapasti na Kipru, gde će igrati Grčka, koju će vrlo verovatno predvoditi Janis Adetokumbo.

Gledajući treći, četvrti i peti šešir, najteži mogući rivali koji bi mogli da nam dođu su Italija, Turska i Bosna i Hercegovina.

Idealan scenario za Srbiju bila bi možda bila grupa A u Rigi, ne toliko zbog samih protivnika, koliko zbog činjenice da u tom slučaju ne bi bilo napornih putovanja i tranzicije s jednog mesta na drugo, jer bi nacionalni tim sve vreme bio stacioniran u Rigi.

Podsetimo, iz svake od četiri grupa po najbolja četiri tima plasiraće se u osminu finala.

Podeli:

Komentari 16

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Novo Sport Video Menu