Košarkaši Pariza su u petak uveče ostvarili i desetu uzastopnu pobedu u Evroligi i osamostalili se na prvoj poziciji elitnog takmičenja i košarkaška Evropa je oduševljena Parizom.
Pod trenerskom palicom Tomasa Isala su osvojili Evrokup, a na terenu je "plesao" omaleni Ti Džej Šorts baš kao što je činio u Nemačkoj u dresu Bona.
Potom su u Mediolanum Forumu izgubili od Olimpije Milana rezultatom 79:74 i tada je Šejvon Šilds odigrao najbolju utakmicu u sezoni ubacivši 21 poen, a najveća prednost na meču je bila ona kojom je utakmica završena.
Parižani su u trećem kolu nadigrali Panatinaikos na svom parketu, došli do prve pobede u Evroligi i pokazali da mogu mnogo više od tesnog poraza, da bi onda u Minhenu izgubili od Bajerna sa 109:107 u utakmici visokog intenziteta.
Pobedili su Žalgiris u Parizu, pa Barselonu u Blaugrani, Efes u Istanbulu, Virtus kod kuće i u poslednjem (do sada) odigranom kolu, Olimpijakos u Pireju.
Verovatno i najveća pobeda ove sezone jer se zna da Olimpijakos u "Dvorani mira i prijateljstva" gotovo nikada ne gubi, a sada im nije pomoglo ni 25 poena Evana Furnijea, kao ni 18 poena Saše Vezenkova.
Filozofija Tijaga Splitera se uopšte ne razlikuje od one koju je sprovodio Tomas Isalo, a verujte mi da je bilo mnogo skeptika upravo oko tog dela – da li će Spliter umeti da ispriča tuđu priču.
Ne samo da je uspeo da je razuverio sve koji su sumnjali već je napravio tim koji igra izuzetno dinamično u napadu i to pogotovo u gostima, dok na domaćem parketu dominiraju upravo odbranom.
Iako je mnogima promaklo, kontrola skoka i defanzivni zadaci su davali "vetar u leđa" ekipi koja ima najbolji napad u gostima ove sezone u Evroligi, a imaju i najviše trojki.
Ofanzivne skokove uzimaju kao od šale i zbog toga imaju veliki broj drugih šansi za postizanje poena, a slično je i sa izgubljenim i ukradenim loptama gde su uz Partizan elitna ekipa Evrolige.
Nekonstantnost ih je mogla koštati poraza pred domaćim navijačima nekoliko puta, prave veliki broj ličnih grešaka i to često bude na šutu, a procenat šuta ih najviše muči...
I to ne samo za tri već i za dva, ali i sa linije za slobodna bacanja. Najveća mana njihove odbrane je što puštaju veliki broj šuteva za dva poena, a uskoro ćemo i kroz to proći.
Pomenutu statistiku vidite i na ovom grafičkom prikazu, a prikazaćemo sada i neke stvari koje "BBallytics" nije u ovoj grafici, a počećemo sa brzinom igre.
Parižani su na deobi 2. i 3. pozicije sa minhenskim Bajernom sa oko 74 poseda na 40 minuta, dok je Alba ekipa sa najbržom košarkom od 76 poseda na 40 minuta, a Partizan je poslednji sa 69 poseda na 40 minuta.
Igraju sasvim dobru odbranu i na visokoj su 4. poziciji po broju ukradenih lopti sa 7,1 po utakmici i sa 2,5 blokada su 11. tim Evrolige u tom segmentu.
Jako retko blokiraju šut za tri poena protivniku i samo Makabi i Bajern imaju manje od njih, dok su 10. na listi po broju blokada šuta za dva poena.
Procentualno po utakmici skoro 10% protivničkih poseda se završi ukradenom loptom Pariza i tu su 7. ekipa lige.
Pričali smo već u analizi Žalgirisa da su predvodnici po broju "ubijenih" poseda i tada smo rekli da ova statistika vodi računa o tome da ekipa ima barem tri poseda zaredom u kojima je naterala protivnika da izgubi loptu ili da promaši, a da oni pokupe defanzivni skok.
Pariz je u tom segmentu četvrta najbolja odbrana Evrolige.
Zadržaćemo se na odbrani još malo. Kombinacija zonske odbrane i čoveka je nešto što je Tijago Spliter fantastično postavljao, kao i zamke na liniji dodavanja.
Često se dešava da ekipe posle određenog dodavanja promene odbranu, a Pariz često staje u 2-3 zonu posle ulaznog pasa na niski post, dok su u određenim postavkama stajali u 1-3-1 zoni.
Kada stanu u 2-3 često su usmeravali odbranu ka čeonoj liniji, mamili lažnim rupama dodavanje iz skip pasa (preko cele odbrane) pa su imali veliki broj ukradenih lopti, dok su u drugom tipu zone bili agresivniji na plejmejkeru, gledali kako da mu je izbiju iz ruku, a ukoliko bi se on uspaničio neko bi reagovao na liniji dodavanja.
Kada je Partizan odigrao protiv Panatinaikosa u četvrtak u ovom duplom kolu, čak je i Željko Obradović bio oduševljen odbranom Vanje Marinkovića na Kendriku Nanu.
Takozvana "deny" odbrana kada se igraču sprečava da primi loptu veoma je učinkovita kod igrača koji su primarno skoreri, kao što je to Kendrik Nan, a setite se samo 2022. godine i duela Crvene zvezde i Olimpijakosa kada je Stefan Lazarević deny odbranom zaustavio Sašu Vezenkova.
Pariz je imao dobre momente sa Vordom igrajući takvu odbranu, ali ono na šta se fokusirao Tijago Spliter jeste odbrana iskakanjem i roller tag (igrač stoji dole i čeka da se centar spusti ka reketu kako bi pomogao i kupio par sekundi centru da se vrati i postavi za odbranu, pa se i sam vraća na svog igrača).
Ovo se uvek radi kada trener ne želi preuzimanja na pikenrolu. Prva pobeda Pariza je bila pred njihovim navijačima protiv Panatinaikosa, pa ćete princip te odbrane moći da vidite i iz te utakmice.
Da se primetiti kako je Marijus Grigonis sjajno čitao Šortsa i reakciju odbrane Pariza i prvi put kaznio kašnjenje, a drugi put fintom namamio reprezentativca Makedonije i posle prodora asistirao Lesoru za lake poene.
To jeste jedan od načina za probijanje ove pariske odbrane, ali treba imati u vidu da oni i žele da se posedi brzo završavaju i da mogu što pre da pokrenu tranziciju i da postave sopstveni napad ili šutnu na brzinu.
Osim što se često iskače, u odbrani Pariza se mnogo i rotira i u velikom broju situacija je važna reakcija defanzivca sa strane pomoći, a preuzimanje im je poslednja opcija.
Uglavnom pristanu da preuzmu centra, pa se niži igrač postavi ispred kako bi sprečio ulazni pas ili jednostavno napravi faul čim centar primi loptu.
Iz zone 1-3-1 smo znali da vidimo da taj gornji igrač bude veoma agresivan na lopti, što i potvrđuje gore pomenutu statistiku da je Pariz jedna od najboljih evroligaških ekipa u segmentu ukradenih lopti.
S obzirom da je Šorts najniži igrač na parketu, često je meta protivnika koji i traži mismeč situacije da napada preko njega, ali Pariz to očekuje i odlično prepoznaje.
Nešto slično tripl svič sistemu Olimpijakosa i Partizana, kada igrači Pariza primete mismeč na Šortsu, reaguju brzo i razmene (pre-switch) čuvare kako bi neutralisali prednost protivnika.
Baš tako nešto možete videti na priloženom snimku, 1:05, pa i kasnije na 1:35.
Već sam napominjao da Tijago Spliter ne voli preuzimanja, pa je u nekim momentima tražio od Ti Džeja Šortsa da više i snažnije igrače čuva tako što bi ih gurao ka čeonoj liniji.
Za to vreme bi se odbrana spustila u 2-3 zonu, što sam i naveo na početku ovog segmenta, pa bi Šorts imao pomoć iz reketa...
Još jedan način "drop" odbrane pikenrola, kada se protivniku oduzima moć leđnog bloka, protrčavanja i otvorenog šuta na mestima gde je to zamišljeno.
Iako je primer iz Evrokupa, viđa se i u Evroligi:
Za njegovog prethodnika Tomasa Isala uglavnom važi mišljenje da je genije ofanzivnog sistema i da je zbog toga i dobio poziv Memfis Grizlisa jer su Bon i Pariz imali NBA nivo napada.
Malo ćemo se dotaći i ofanzivnih šema i centralnog pikenrola. Šorts menja ugao na piku sjajno, jer Kevarijus Hejs ume sjajno da promeni stranu i postavi takozvani Varežao blok, a u nastavku i Gortat kako bi zapečatio liniju prodora i dozvolio Šortsu da se bez problema ušeta u reket.
Nisam uspeo da pronađem adekvatan video snimak sa utakmice Pariza, tako da će kao primer poslužiti pravi Marćin Gortat i jedna identična akcija Vašington Vizardsa gde je na mestu Šortsa Džon Vol.
Ekipe u Evroligi vole da iskaču sa centrom kada Šorts pozove pikenrol napad, a često to urade i na njegovu slabiju ruku. Tu je uloga centra ključna.
Da zastane između beka i centra koji iskače i samo se kratko otvori kako bi otvorio Šortsu šansu da mu pošalje pas i da se potpuno neutrališe odbrana iskakanjem.
Kada Spliter primeti da je protivnička odbrana loše postavljena, tada će tražiti od svojih bekova da prilikom iskakanja protivničkih centara urade "reject" odnosno da odbiju blok i odu dalje od njega.
Na taj način su uništili odbranu Barselone.
Sve se dešava veoma brzo, protivničke odbrane su primorane da reaguju u sekundi i to je prilično teško, što i vidite na priloženim video snimcima.
Kažnjavaju preuzimanja, kažnjavaju zone, kažnjavaju iskakanja i fokus mora da bude na maksimalnom nivou kako neko ne bi protrčao iza leđa i šutnuo tri puta pre nego što vi uopšte skapirate da njega treba da čuvate.
Brzina, agilnost, sjajna odbrana i kontrola skoka je Pariz do sada načinilo najvećom senzacijom i najboljom ekipom Evrolige.
Sa 36,9 skokova u proseku je Pariz druga najbolja skakačka ekipa Evrolige, videli ste na onoj grafici u prvim redovima, drugi su u ligi po broju ofanzivnih skokova i šesti po broju defanzivnih.
Sa 18,6 poena u proseku je Ti Džej Šorts treći najbolji strelac lige i najbolji strelac Pariza, a uz to ima 7,9 asistencija, 1 ukradenu i 22,4 indeksna poena po utakmici.
Nadir Hifi i Tajson Vord imaju specijalne zadatke, pa je Hifi sjajan strelac i šuter, a Vord defanzivac i šuter, a tu su i Maodo Lo, Kolin Malkolm, Mikal Jantunen, Kevarijus Hejs, Jakuba Utara i Banđa Si.
Sa razlogom su najveća senzacije Evrolige ove sezone, a nadam se da vam se i ova analiza dopala. Hvala vam što čitate B92.sport
Srpski teniser Novak Đoković pobedio je Nemca Aleksandra Zvereva 7:6 (8:6) na egzibicionom meču u Melburnu uoči starta prvog grend slem turnira sezone, Australijan opena.
Zbirno, novopečeni penzioneri osvojili su četiri Mundijala, sedam evropskih šampionata, dve Kopa Amerike i 22 pehara Lige šampiona. Fudbalski univerzum za sve njih ima posebno mesto.
Generalni direktor Crvene zvezde Zvezdan Terzić je u intervjuu za B92.sport govorio o rezultatima, poslovnoj i transfer politici, UEFA, regionalnoj ligi, novoj "Marakani", ali i o ličnim planovima.
Eni Altman, sestra osnivača i izvršnog direktora OpenAI Sema Altmana, tužila je svog brata tvrdeći da ju je seksualno napastvovao kada je bila maloletna.
Komentari 16
Pogledaj komentare Pošalji komentar