Nova vest
Košarka 11

26.11.2024.

13:00

Analiza B92.sport: Partizan posle derbija na Olimpijakos – Arena će "goreti" VIDEO

Košarkaši Partizana dočekuju Olimpijakos u 12. kolu Evrolige i očekuje nas spektakularna utakmice ovih velikana.

Stefan Nikolić
Starsport

Partizan će posle pobede u "večitom" derbiju igrati meč sa Olimpijakosom pred svojim navijačima, a kao što je poznato to je bratski klub Crvene zvezde i očekuje se da Arena još jednom bude prepuna.

Meč se igra u četvrtak od 20 časova u Beogradskoj Areni.

Proveri svoje znanje – Euroleague Selektor

Interesantno, ali ove sezone su i Partizan i Olimpijakos svoje najveće rivale uspeli da pobede pred njihovim navijačima. Olimpijakos je u 8. kolu u OAKA Areni pobedio Panatinaikos rezultatom 94:89.

Partizan je u 11. kolu pobedio Crvenu zvezdu u Areni rezultatom 89:77.

Saša Vezenkov i Evan Furnije su tada bili kobni po Panatinaikos, a francuski bek je upisao 22 poena uz važan šut koji je pogodio preko Džedija Osmana što je obišlo sve društvene mreže...

To nije sve, Furnije je u završnici utakmice pogodio još jedan bitan šut. Takozvani "Đorđević cut" iliti kada bek sa loptom u rukama protrči kroz reket potpuno je zbunio odbranu Panatinaikosa.

Furnije je ostao sam pošto Osman i Ernangomes nisu mogli da se dogovore oko toga ko će čuvati francuskog šutera i kazna je stigla – pogođena je trojka, a meč rešen.

Furnije će biti najveća opasnost po odbranu Partizana, pogotovo jer nema Tajlera Dorsija i Saše Vezenkova zbog problema sa povredama, pa se očekuje da Evan Furnije bude glavno oružje, a da skorerski deo posla preuzmu i Luka Vildosa i Alek Piters.

Ni Partizan neće biti kompletan, kako stvari stoje. Čini se da je Vanja Marinković i dalje van tima zbog povrede leđa, kao i da se Mario Nakić još uvek nije oporavio.

U dosadašnjem delu sezone se napad Olimpijakosa svodio na principe "motion" napada, što znači mnogo kretnji bez lopte, mnogo utrčavanja i otvaranja prostora i dobar deo toga je radio Saša Vezenkov, koji se oduvek sjajno snalazi u sistemu Jorgosa Barcokasa.

Te principe je sjajno prihvatio i Furnije, pa često možemo videti "misdirection" odnosno utrčavanje na bek dor pas, često i po čeonoj liniji što donosi lake poene.

Pogledajmo samo iz ovog primera kako to rade atinski crveno-beli.


Akcije koje u sebi imaju uzastopne blokove za Vezenkova i Furnijea se jako često koriste. Takođe, plejmejkeri neretko prave blokove u leđa da se bugarski as oslobodi čuvara i tako teraju protivnika na preuzimanja.

Igrom slučaja Partizanov koncept odbrane se i svodi na preuzimanja pa će Olimpijakosu biti teško da pronađe odgovarajući mismeč tako brzo.

Često se vide i one razmene blokova "cross screen" gde se takođe manipuliše odbranom, a Barcokas voli da u akciju uđe i sa nekoliko unakrsnih uručenja iliti "weave" ulaskom.

Iako je primer iz prošle sezone, koncept se ne razlikuje značajno od ovogodišnjeg Olimpijakosa.
 

Olimpijakosov napad ne zavisi od jednog čoveka, iako najveći broj poena postiže Vezenkov. Radi se o timskoj košarci, gde su u gotovo svakoj akciji potrebna sva petorica.

Tomas Vokap kao organizator, Vezenkov kao igrač koji se kreće bez lopte i traži način da poentira, Fal koji pravi blokove i Furnije koji čeka loptu da šutne. Peti igrač (Mekisik, Papanikolau itd ko god da bude) ostaće u korneru za "ne daj Bože".

Jorgos Barcokas voli da koristi steger blokove na strani i kao što je već navedeno često je meta upravo Saša Vezenkov, što možete idealno videti u ovom primeru.
 

Kada su prošle godine Partizan i Olimpijakos odmerili snage, grčki tim je slavio i u Atini i u Beogradu i utakmice su bili izuzetno zanimljive za neutralne gledaoce.

Tu se pogotovo misli na onaj prvi meč u "Dvorani mira i prijateljstva", pa neke slične stvari možemo očekivati i u četvrtak u Areni, poput pikenrol filozofije dvojice briljantnih taktičara, Želimira Obradovića i Jorgosa Barcokasa.

Kada napad organizuje Tomas Vokap, stalno će se ići ispod bloka i tražiće se da on sam iskreira šut (takođe će se pomagati u reketu sa Vokapa jer njegov šut nije pretnja), a kada to bude činio Najdžel Vilijams-Gos, Partizan će ga usmeravati u levu stranu.

Ako Gos ode u desno posle bloka, braniće se da primi loptu (deny defense) i teraće se da šutem rešava, dok će se jedino Luki Vildosi ići preko bloka svaki put, pošto je njegov šut definitivno pretnja.

Ukoliko Furnije bude organizovao napad (to se ne bi trebalo da se često dešava radi sačuvanja energije zbog povreda bitnih igrača) trebalo bi da Partizan pritiska čim Francuz primi loptu i da ga umara kada god je na parketu.

Znao je Olimpijakos da traži od visokih igrača da kreiraju sa niskog posta, a tu je Šarunas Jasikevičijus uspeo da nadmudri Olimpijakos i da zatvori sve druge igrače prepustivši visokom igraču sa loptom da rešava sve, što je odličan savet i za crno-bele.

Kada pogledamo statistiku, Olimpijakos je tim koji najmanje šutira sa polu distance. To znači da bi Partizan mogao da ponovi neke stvari iz "večitog" derbija i "flat picknroll" odbranom pokuša da zaustavi Olimpijakos.

To je tip odbrane o kome smo više puta govorili, centar se spušta duboko ispod i brani reket dok bek ide preko bloka i brani šut za tri poena, dok se polu distanca "nudi"...

Da ne skrećemo sa teme, evo kako uglavnom Olimpijakos šutira, kako biste i bliže videli o čemu se ovde govori.

Za trenutak ćemo se još malo baviti statistikom Olimpijakosa, koji je fantastičan na domaćem terenu i nekako ranjiv na gostovanjima iako su pobedili Makabi i Panatinaikos na njihovom parketu.

Najviše se pad oseti u ofanzivnom rejtingu, broju asistencija i što je takođe važno broju slobodnih bacanja. Kao što sam napomenuo više puta, Olimpijakos je izuzetno efikasna ekipa, postiže mnogo poena i napadi im se zasnivaju na malo driblinga i mnogo protrčavanja.

Odbrana im je agresivna, puna je preuzimanja i majstorski iznuđuju izgubljene lopte plus su odlični u zaustavljanju tranzicije protivnika i odlično kontrolišu tempo.

Partizan, s druge strane, momentalno oduzima ovo poslednje jer igra u najsporijem ritmu i gotovo da nema igru u tranziciji, a i Olimpijakosova odbrana je dosta slabija na gostovanjima i dozvoljavaju više poena, ali i ofanzivnih skokova.

Pogledajte i sami kako kaže statistika, odnosno koliko se razlikuje igra Olimpijakosa kod kuće i u gostima.
 


Svima odmah upada u oči drastičan pad defanzivnog rejtinga, pošto sa 102 primljena na 100 poseda padaju na čak 123 poena na 100 poseda...

Ono što takođe malo brine jeste što je Partizan igrao nešto slabije kod kuće nego u gostima, što se može pripisati i pritisku zbog velikih očekivanja javnosti i punih tribina.

Procenat šuta za tri poena dosta varira i da je malo konstantniji crno-beli bi popravili i rezultat na tabeli. Videli smo više puta kako samo jedan raspoloženi bek može da otvori utakmicu Karliku Džonsu i ponovo će Željko Obradović tražiti upravo takve duele.

Ne samo Džons, sjajno su i ostali igrači koristili mismeč situacije, a potrebno je i da Brendon Dejvis pogodi svoje omiljene šuteve sa polu distance kako bi se ekipa pokrenula.

Za razliku od Olimpijakosa, Partizan voli šut sa polu distance i često kažnjava dobrim procentima za dva, a pogotovo će to biti bitno ako Olimpijakos ponovo bude iskakao u odbrani.

To će značiti visoki pikenrol, neku vrstu pikenpopa ili pop auta kako više volite, pa čak i sa uzastopnim blokovima za recimo Sterlinga Brauna.

Sve u svemu, biće ovo sajan duel i nekako će Olimpijakos uspeti da otvori put šuterima, jer se i ranije viđalo da crveno-beli nekako uspeju da pronađu poene i kada im sve opcije u napadu propadnu, odnosno kada ih protivnik pročita.

S namerom sam ovu akciju i ostavio za kraj. Olimpijakos će najveću prednost u odnosu na Partizan imati u reketu, a crno-belima je do skoro skok i pozicioniranje i bio najveći problem, a vrlo dobro znamo koliko je Milutinov u tom segmentu dominantan.

Takođe, direktan mečap Vokap - K. Džons nikako ne bi bio povoljan za Partizan pa bi i tu morala da se traže rešenja, ali da ne dužim i da se držimo centara.

Gore sam spominjao uzastopne blokove na strani kao jedna od dražih stvari Barcokasa u njegovom ofanzivnom sistemu.

Sada ćete moći da vidite kao to izgleda kada je potrebno napraviti prostor centru iz nekoliko dodavanja i protrčavanja tako da sve izgleda hirurški precizno.


Stefan Nikolić

Podeli:

Komentari 11

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Novo Sport Video Menu