Često smo mogli da čujemo i vidimo rasprave oko najboljih košarkaša svih vremena, kao i one priče oko najboljih ikada koji nisu imali šansu da igraju u NBA ligi.
Košarkaški portal "HoopsHype" objavio je listu 25 najboljih košarkaša koji su igrali van NBA lige i načeli interensantnu temu pošto su na prvo mesto postavili:
Rodžera Brauna.
On je igrao u ABA ligi za Indijana Pejserse od 1967. do 1975. godine i osvojio tri šampionske titule i jednom bio MVP plej-ofa uz četiri Ol Star nastupa i tri puta je bio uvršten u idealnu petorku ABA lige.
Rodžer Braun je bio strašno talentovan košarkaš, ali u NBA ligi nije igrao jer je imao doživotnu zabranu pošto je bio umešan u nameštanje utakmica koledž košarke.
Smatra se jednim od najboljih igrača ABA lige svih vremena uz Džordža Gervina, Džulijusa Irvinga, Aleksa Ingliša... On je od 2013. godine član Kuće slavnih.
Pored Indijane je igrao za Memfis i Jutu, a u karijeri je imao prosek od 17,5 poena. Preminuo je 1997. godine nakon borbe sa rakom debelog creva.
2. Dejan Bodiroga
Prvi srpski košarkaš na ovoj listi je aktuelni predsednik Evrolige, Dejan Bodiroga. Tri puta šampion Evrolige, dva puta svetski šampion, tri puta evropski, srebrna medalja sa Olimpijskih igara, dva puta MVP Fajnal Fora Evrolige, jednom MVP Evrolige, tri puta u idealnom timu...
Ima ovde da se nabraja, Dejan Bodiroga je jedan od najboljih i najuspešnijih nego samo srpskih već evropskih košarkaša svih vremena i možda je mogao da se nađe na prvoj poziciji ove liste, a Hoopshype svakako kaže da je najbolji igrač van američkog kontinenta koji je ikada igrao košarku van NBA.
"Dejan Bodiroga nam je dao mnogo razloga da verujemo u ovo dok je igrao senzacionalnu košarku protiv SAD", priča priču Hoopshype i podseća na 2002. godinu i Indijanapolis.
"Zašto nikada nije igrao u NBA? Ima mnogo toga što možemo reći od njegovog neuobičajenog stila igre koji ne znamo kako bi se preneo na NBA, pritom atleticizam nije bio na tom nivou, a i izbačaj je bio spor. Sakramento Kingsi su imali prava na njega od 1995. godine. U Evropi, Bodiroga je godinama bio najbolji. Način na koji je kontrolisao loptu sa pozicije krila i na koji je popularizovao dribling poznat kao "Bič" iliti "Shamgod" u SAD, "El Latigo" u Španiji... Osvajao je titule i na klupskom i reprezentativnom nivou, kao i Svetsko prvenstvo u Indijanapolisu 2002. godine sa Jugoslavijom", navodi Hoopshype.
3. Oskar Šmit
Možda i najbolji strelac svih vremena, čovek koji je nezvanično u karijeri postigao 49.973 poena odnosno 30,7 po utakmici. Oskar je oduvek bio veliki poštovalac jugoslovenske i srpske košarke i često spominjao Profesora Aleksandra Nikolića i Bogdana Tanjevića.
Oskar Šmit nikada nije bio šampion u Evropi, nikada nije igrao za neku od najjačih evropskih ekipa iako je igrao u prilično jakom Palakanestru za Juve Kazertu i Paviju (12 godina), a potom je nosio dres Valjadolida.
Sa reprezentacijom Brazila ima bronzanu medalju sa Svetskog šampionata, zlato sa Pan Amerike, kup Italije... Čak 9 puta u karijeri je bio najbolji strelac domaćeg šampionata i sve pomenute ekipe, uz Flamengo, povukle su njegov dres iz upotrebe.
Na spisku se nalaze još tri srpska košarkaša: Dražen Dalipagić koji je 10. na listi, Dragan Kićanović koji je na 14. mestu, kao i Radivoj Korać koji je 17.
Kompletan spisak izgleda ovako:
1. Rodžer Braun, 2. Dejan Bodiroga, 3. Oskar Šmit, 4. Nikos Galis, 5. Voren Džabali, 6. Sergej Belov, 7. Bob Netolicki, 8. Krešimir Ćosić, 9. Serhio Ljulj, 10. Dražen Dalipagić, 11. Red Robins, 12. Vlamir Markes, 13. Dino Menegin, 14. Dragan Kićanović, 15. Šerman Vajt, 16. Teodoras Papalukas, 17. Radivoj Korać, 18. Derel Kerijer, 19. Dimitris Dijamantidis, 20. Kajl Hajns, 21. Huan Antonio San Epifanio, 22. Mirza Delibašić, 23. Gregor Fućka, 24. Markiz Hejns i 25. Manuel Raha.
Igrači poput Henrija Vilijamsa, Erla Manigolta, Rikarda Pitisa, Tanoke Birda, Demetrijusa Mičela, Henka Gedersa, Ramunasa Šiškauskasa, Karltona Majersa ili Jorgosa Printezisa mogli su da se nađu na ovoj listi.
Saša Đorđević, Aleksandar Volkov i ostali nisu računati zbog veoma kratkih epizoda u NBA ligi jer su, ipak, igrali tamo.
Rafael Nadal je poražen, dok je Karlos Alkaras upisao pobedu, a na kraju je dubl odlučio i nakon njega Holandija je izbacila Španiju u četvrtfinalu Dejvis kupa.
Partizan je poražen od Olimpije Milano u u desetom kolu Evrolige rezultatom 88:81. Utakmicu i dešavanja posle nje mogli ste da pratite uživo uz B92.sport.
Šest bodova i treće mesto u elitnoj diviziji Lige nacija. Rezultat o kom možemo diskutovati da li se da kvalifikovati kao uspeh ili ne, ali koji je malo ko očekivao od naših fudbalera.
Šteta što se tako često u poslednje vreme sastajemo sa Dancima. Nije dovoljno što nas potuku na terenu, već nas i dotuku bacanjem u bedak podsećanjem na najveću "šta bi bilo kad bi bilo" priču u istoriju našeg fudbala.
Fudbaleri Srbije dočekuju Dance na leskovačkoj "Dubočici" (20.45) u meču koji će odlučiti drugog učesnika četvrtfinala Lige nacija iz grupe 4 divizije "A".
Litijum, ključni element za proizvodnju baterija za električne automobile, beleži rast tražnje od 15% godišnje, a procenjuje se da će se taj trend nastaviti do 2033.
Iz Google-a je, nedugo nakon zahteva Ministarstva pravosuđa SAD, stigao oštar odgovor u kojem iznose svoje argumente i najavljuju sudsku bitku za očuvanje poslovanja.
Komentari 17
Pogledaj komentare Pošalji komentar