20:46

Španci ne staju, posle Eura uzeli i olimpijsko zlato!

Fudbaleri Španije osvojili su zlatnu olimpijsku medalju.

Tanjug/AP Photo/Aurelien Morissard, Pool

Posle velike drame i dva produžetka pobedili su domaćina, tim Francuske sa 5:3 (3:3, 3:1) i tako nastavili žetvu uspeha španskih selekcija.

Nepunih mesec dana po završetku Euro, gde su takođe trijumfovali, Španci su stigli i do olimpijskog zlata, drugi put u istoriji.

Francuska - Španija 3:5 (1:3)

Stadion: park Prinčeva.
Sudija: Ramon Abati (Brazil).
Strelci: Milo u 12, Akluš u 79. i Mateta u 90+3 iz penala za Francusku, Lopes u 18. i 25, Baena u 28. i Kameljo u 100. i 121. za Španiju.

Prvo su osvojili 1992. u Barseloni, a imaju i tri srebra iz Antverpena 1920, Sidneja 2000. i Tokija 2020.

Bilo je to sjajno finale u kojem smo videli sedam golova, silne preokrete, ali na kraju više snage i nereva imali su Španci.

Francuzi  na krilima odlične atmosfere dobro krenuli i veoma rano su stigli do vodećeg gola.

Enco Milo se u 12. minutu iznenada odlučio na udarac iskosa sa desne strane, gađao je i pogodio donji desni ugao i usledilo je slavlje na tribinama, 1:0.

Međutim, niko na stadionu nije slutio da će Španija tako furiozno reagovati.

Svega šest minuta posle vodećeg gola, sjajna akcija Španaca po desnoj strani, usamljen pred golom bio je Fermin Lopes, lako je matirao golmana Francuske za 1:1.

FRANCUSKA: Reste, Sildilja (od 111. Čerki), Bade, Lukeba, Trufo (od 91. Loko), Kone (od 106. Magasa), Milo (78' Dua), Šotar (od 52. Akluš), Olise, Lakazet (od 52. Kalimuendo), Mateta.

ŠPANIJA: Tenas, Pubil (od 73. Sančes), Garsija, Kubarsi, Miranda (od 98. Gutijeres), Barios, Baena (od 83. Turijentes), Oroz (od 88. Pačeko), Lopes (od 73. Bernabe), Gomes, Ruiz (od 83. Kameljo).

Isti igrač je samo sedam minuta kasnije postigao i drugi gol.

Ovog puta je sjajno reagovao na odbitak i samo ćušnuo loptu u mrežu za 1:2.

Bio je to šok za sve, a još veći usledio je tri minuta kasnije posle slobodnog udarca za Španiju.

Izveo ga je Aleks Baena, bio je to neodbranjiv udarac sa 18 metara preko živog zida za velikih 1:3.

Do poluvremena, Francuzi su u nadoknadi imali priliku da smanje preko Matete, ali se istakao sjajnom intervencijom golman Španije Arnau Tenas.

Pokušao je Anri sa dve brze izmene u nastavku i Francuzi su već u 57. minutu imali dobru šansu, posle centaršuta Trufea i udarca glavom Konea, koji je pogodio prečku.

Mateta se obrukao u 67. minutu kada ga je Lukeba sjajno proigrao, da bi i Akluš zakazao posle kornera u gužvi u 70. minutu.

Ipak, napadi Francuza urodili su plodom u 79. minutu kada je Akluš posle udarca Olisea skrenuo loptu u mrežu za 2:3.

Usledio je dramatičan finiš, a u poslednjem inutu sudija iz Brazila je dosudio penal za domaćine posle faula nad Kalimuendom.

Odgovornost je preuzeo Mateta i u trećem minutu nadoknade pogodio za 3:3, a samim tim i produžetke, mada je Turijentes u šestom minutu nadoknade pogodio prečku za tim Španije.

Konačno, Španija je ponovo došla do prednosti i to u 100. minutu.

Bernabe je sjajno proigrao Kamelja, koji je prebacio loptu preko golmana i zatresao mrežu Francuza za 3:4!

Pao je tempo logično, umorni su bili i jedni i drugi, ali je u poslednjim trenucima Kameljo postigao drugi gol za 5:3 i kraj nadanja domaćina.

Sve detalje sa finalnog susreta mogli ste da pratite uz LIVE BLOG B92.sport.

Završeno

17:29

Milo 12', Akluš 79', Mateta 90+3'p - Lopes 18', 25', Baena 28', Kameljo 100', 121'
  Francuska   Španija
  3 : 5

20:48

Španija je olimpijski šampion!

Meč je završen pobedom Španije od 5:3 (3:3, 3:1).

Drugo zlato u istoriji za Špance, prvo posle Barselone 1992.

Peta medalja ukupno, pošto imaju još tri srebra.

20:43

120+1' Goooool! Španija vodi 5:3!

20:41

120' Promašaj Duea

Gađao je iz trka i Due, iskosa sa desne strane.

Lopta odlazi kraj gola Španije.

20:40

118' Sjajni Tenas

Nekoliko sigurnih intervencija golmana Španije Arnaua Tenasa.

Moraju još samo malo da izdrže...

20:34

116' Jedanaesti korner

Pokušavaju Francuzi, imaju 11. korner.

Jako malo vremena za promenu...

20:30

111' Izmena u Francuskoj

Izašao je Sildilja, a na terenu je Rajan Čerki.