Šampion:Italija (druga titula) Najbolji strelci:Kristijano Ronaldo, Patrik Šik (5) Najbolji asistent:Stiven Cuber (4) Igrač turnira: Đanluiđi Donaruma
Na Evropskom prvenstvu 2020. godine je trebalo da bude proslavljeno 60 godina od prvog turnira, te je tadašnji predsednik UEFA Mišel Platini odlučio da ono bude posebno. Stoga se igralo u čak 11 različitih država, što je bio drugi veliki fudbalski događaj koji se igrao u više od dve zemlje posle Azijskog kupa 2007. godine. To je značilo i da domaćinima neće biti garantovano mesto kao što je ranije bio slučaj.
Plan sam po sebi komplikovan je dodatno usložila pandemija koronavirusa zbog koje je takmičenje pomereno za godinu dana kasnije. Zbog toga su dozvoljene dve dodatne izmene, a novina je bila i upotreba VAR tehnologije po prvi put.
Od pomeranja niko nije imao više dobrog do španskog veziste Pedrija koji se u tih godinu dana od nepoznatog, ali talentovanog igrača, etablirao kao standardni prvotimac Barselone.
U sezoni 2020/21 je odigrao neverotane 73 utakmice što za klub, što za reprezentaciju na EP i Olimpijskim igrama potom, koje su takođe bile odložene. Proglašen je za najboljeg mladog igrača na EURO.
Uprkos okolnostima pod kojima je organizovan, turnir je bio jedan od zanimljivijih. Najefikasniji od 1980. godine (2,78) i sa najmanje faulova po meču (23,4) što je bila zlatna najava video asistenta, koji se u međuvremenu izrodio u pomagalo prema kojim mnogi gaje odbojnost.
Kristijano Ronaldo je bio najbolji strelac turnira sa pet golova. Iako je Patrik Šik završio sa identičnim učinkom, Portugalac je imao jednu asistenciju i manje odigranih minuta što je tzv. tajbrejker u ovakvim situacijama. Po prvi put je Ronaldo bio "zlatna kopačka" šampionata Starog kontinenta, ali je drugi podatak za njega bio važniji.
Pet godina ranije predvodio je Portugalce do titule i na putu ka tome se sa devet golova izjednačio sa Mišelom Platinijem na listi najboljih strelaca EP svih vremena. Sada je taj rekord ubedljivo oborio, a u Nemačkoj će imati priliku da ga dodatno poboljša. Doduše, sa znakom pitanja pored efikasnosti jer mu je za 14 dosadašnjih pogodaka bilo potrebno 137 udaraca, odnosno 95 više od bilo kog drugog igrača od 2004. godine kada je debitovao.
Portugalci su ponovo prošli dalje kao trećeplasirana ekipa, ali ih nije pratila sreća iz Pariza kada su uprkos tome završili na lakšoj strani žreba. Ovoga puta na putu ka finalu su im pretili Španci, Francuzi, Italijani, Hrvati i Belgijanci koji su ih i izbacili već u prvoj nokaut fazi.
Sa te strane žreba su do finala stigli Italijani eliminisavši redom Austriju, Belgiju i na kraju Španiju, još jednom im se revanširavši za ubedljiv poraz u finalu 2012. godine.
Rival će im biti Engleska koja je imala lakši put. Posustalu Nemačku, Ukrajinu, pa iznenađenje turnira Dansku koju su dobili tek posle produžetaka i gola Harija Kejna.
Svi polufinalni i finalni dueli su se igrali na "Vembliju", te se stekao osećaj da se fudbal zaista vraća kući. Skloni euforiji, Englezi su već pripisali svojoj zemlji prvu titulu evropskog šampiona, te ih utoliko više boli promašaj Bukaja Sake u penal seriji protiv "azura".
Najmlađi tim na šampionatu je postao prvi u istoriji istog koji nije primio gol u prvih pet mečeva, a Džordan Pikford je oborio rekord Gordona Benksa sa 725 minuta bez primljenog gola. Prvi put je kapitulirao tek u polufinalu protiv Danske, a potom i u finalu sa Italijom. Oba primljena gola su donela protivniku produžetke.
Kažu da napad dobija utakmice, a odbrana osvaja titule, što i pokazuje činjenica da Hari Kejn u šesnaestercu Italije nije pipnuo loptu punih 120 minuta. Poslednji veliki uspeh legendarnog dual Bonuči-Kjelini – najstariji igrač koji je postigao gol u finalima i najstariji kapiten među igračima u polju u finalima.
Iako je Kejn bio precizan na startu penal serije, njegova tri saigrača su zaređala tri promašaja i donela titulu ekipi Roberta Mančinija.
Za Italijane je to bio drugi put da osvajaju ovo takmičenje posle uspeha iz 1968. godine. Razmak od 53 godine između dve titule je najduži ikada.
Pobeda nad Englezima je bila 34. utakmica u nizu bez poraza za Mančinijeve momke i svoj učinak će poboljšati za još tri.
OpenAI, Anthropic i Meta Platforms navodno američkim obaveštajnim i odbrambenim agencijama ne dozvoljavaju korišćenje njihovih tehnologija kako bi se naškodilo ljudima. Ipak, saradnja postoji.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar