Nova vest
Fudbal 4

5.6.2024.

13:37

1996 - Fudbal se "vratio kući", ali Nemci odneli titulu "zlatnim golom"

Taktovi čuvenog hita, "Football's coming home", značili su samo jedno - Engleska je bila domaćin jubilarnog, desetog šampionata kontinenta.

Izvor: B92.Sport

Profimedia

I to na 30 godina od osvajanja za sada jedine titule svetskog prvaka.

Večito gladni uspeha, Englezi kao fudbalska nacija, silno su očekivali od tog turnira 1996. koji se održavao od 8. do 30. juna u osam gradova.

I format je bio drugačiji, UEFA je donela odluku da proširi format na 16 timova - pored Engleske, mesto na turniru našli su pobednici osam kvalifikacionih grupa - Rumunija, Španija, Švajcarska, Hrvatska, Češka, Portugal, Nemačka i Rusija,  te šest najboljih drugoplasiranih timova, Italija, Bugarska, Turska, Škotska, Danska i Francuska, te Holandija kao pobednik u baražu.

Imali smo četiri grupe od po četiri tima, A grupu su činili Engleska, Holandija, Škotska i Švajcarska, u B grupi su igrali Francuska, Španija, Bugarska i Rumunija, u grupi C Nemačka, Češka, Italija i Rusija, dok su Grupu D sačinjavali Portugal, Hrvatska, Danska i Turska.

Po dva najbolja išli su dalje, tako su se iz A grupe kvalifikovali za četvrtfinale Engleska i Holandija, iz Grupe B Francuska i Španija, Grupe C Nemačka i Češka i konačno iz Grupe D, Portugal i Hrvatska koja je debitovala.

Četvrtfinale 22. juna na Vembliju donelo je sudar Španije i Engleske, a kako golova nije bilo ni posle 120 minuta, izvodili su se penali. Englezi su slavili sa 4:2 jer su dva penala promašili Fernando Jero i Migel Anhel Nadal, inače stric slavnog tenisera Rafaela Nadala.

Ista stvar viđena je dan kasnije u okršaaju Francuske i Holandije u Liverpulu, a na penale posle 0:0 slavili su Francuzi, jer Klarens Sedorf jedini nije bio precizan sa penala u timu Holanđana.

Nemci su na Old Trafordu u Mančesteru pobedili Hrvatsku sa 2:1, Jirgen Klinsman u 20. iz penala i Matijas Zamer u 59. bili su strelci za "pancere", dok je gol za "vatrene" postigao Davor Šuker u 51. minutu.

I konačno, na Vila Parku u Birmingemu, Češka je savladala Portugal sa 1:0, a mesto u polufinalu im je doneo Karel Poborski golom u 53. minutu.

Penali su bili popularni kada je reč o prolasku dalje i u polufinalu, jer na oba meča nije bilo pobednika.

26. juna u Mančesteru, Francuska i Češka su odigrale 0:0 posle 120 minuta, da bi Česi sa 6:5 slavili. 

Pedros nije iskoristio penal za Francuze, pa su "knedličke" tako overile vizu za veliko finale.

U duelu Nemačke i Engleske, reminiscenciji tog finala Mundijala iz 1966. kada su Englezi slavili sa 4:2, bilo je 1:1 posle 120 minuta.

Alan Širer u trećem i Kunc u 16. minutu bili su strelci, a u penal seriji, tragičar je bio sadašnji selektor Engleske, Garet Sautgejt, koji jedini nije bio precizan sa 11 metara i to u šestoj seriji.

Tako su Nemci i Česi odmerili snage u finalnom susretu na Vembliju 30. juna.

Činilo se da ćemo posle Danaca četiri godine pre toga imati novo iznenađenje, Česi su poveli golom Jana Bergera u 59. minutu iz penala, ali je Oliver Birof doneo Nemcima 1:1 u 73. minutu i samim tim produžetke.

A tu je važilo novo pravilo, takozvani "zlatni gol", da se meč igra dok jedan tim ne postigne prvi gol.

Sreća se osmehnula Nemcima i to nedugo posle zvižduka za start produžetka. Igralo se svega pet minuta kada se Oliver Birof svojim drugim golom upisao u istoriju i Nemcima doneo treću evropsku titulu, ali prvu po ujedinjenju zemlje posle pada Berlinskog zida. 


 


 

Podeli:

Komentari 4

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Novo Sport Video Menu