1992 - Prst sudbine – umesto Jugoslavije, Danska na krovu Evrope
Generacija fudbalera u reprezentaciji Jugoslavije 1992. godine po mnogima je trebalo da doživi pun procvat na devetom šampionatu Kontinenta u Švedskoj, 1992.
Izvor: B92.Sport
Tim koji je počeo da stasava na prvenstvu sveta mladih reprezentacija u Čileu 1987. godine, sa Mijatovićem, Prosinečkim, Bobanom, Šukerom, Lekovićem i drugima, kada su postali prvaci sveta, činio je konturu tima koji je tri godine kasnije na Mundijalu u Italiji eliminisan u četvrtfinalu od Argentine i koji je na kraju zauzeo peto mesto.
Voljom političara i za zelenim stolom, Jugoslaviji nije bilo dozvoljeno da se i pored briljantnih kvalifikacija, nađe među osam najboljih na završnom turniru.
Bila je to godina eskalacije ratnih sukoba koji su započeli u bivšoj Jugoslaviji još 1991. godine, mnogo toga se dešavalo van terena, da bi 23. maja, nepune tri nedelje pre starta završnog turnira u Švedskoj, selektor Ivica Osim podneo ostavku.
Dana 30. maja 1992. na 11 dana pre turnira, usvojena je Rezolucija UN 757 kojom su SR Jugoslaviji uvedene sankcije, a shodno tome reprezentacija Jugoslavije je na sraman način izbačena sa Evropskog turnira.
Umesto "plavih", put u Švedsku dobili su drugoplasirani iz kvalifikacione grupe, Danci. Jugoslavija se prošetala kroz kvalifikacije sa sedam pobeda i jednim porazom te 14 bodova, dok su Danci imali bod manje.
Danska je na sjajan način iskoristila neočekivano uskakanje na turnir, bili su apsolutni hit i faktor iznenađenja.
Bili su u Grupi 1 sa domaćinom Švedskom, te Francuskom i Engleskom, dok su u drugoj grupi bili Holandija, Nemačka, Škotska i Zajednica nezavisnih država (bivše republike SSSR).
U Grupi 1, Švedska i Francuska su na startu igrale nerešeno (1:1), kao i Danska i Engleska, ali bez golova.
Golova nije bilo ni na meču Francuza i Engleza, dok su Šveđani u skandinavskom derbiju dobili Dance golom Tomasa Brolina sa 1:0.
Na kraju, Švedska je dobila Englesku sa 2:1, kao i Danska Francusku istim rezultatom, pa su Šveđani kao prvi i Danci kao drugi ušli u polufinale.
U Grupi 2, branioci trofeja, Holanđani, pobedili su Škotsku sa 1:0 golom Denisa Bergkampa, dok su ZND i Nemačka igrali 1:1.
Nemci su potom dobili Škotsku sa 2:0, a na meču Holandije i ZND nije bilo golova.
U kolu raspleta, Holandija je slavila protiv Nemačke sa 3:1, dok su Škoti pobedili ZND sa 3:0, pa su Nemci i Holanđani ušli u polufinale.
Polufinale 21. juna u Solni donelo je okršaj Švedske i Nemačke. Bio je to uzbudljiv meč koji su Nemci dobili sa 3:2 i ušli u finale.
U meču Holandije i Danske nije bilo pobednika ni posle produžetaka, bilo je 2:2, pa su Danci na penale slavili sa 5:4. Tragičar je bio Marko van Basten koji nije iskoristio penal u drugoj seriji.
U istoriji fudbala Danske zlatnim slovima ostaće upisan datum 26. juna kada su u finalu u Geteborgu pobedili Nemačku sa 2:0.
Finalni tim Danske pod komandom selekora Rikarda Melera, činili su: Šmajhel, Sivabek, Nilsen, Olsen, Kristofte, Jensen, Paulsen, Brajan Laudrup, Piječnik, Larsen i Vilfort.
Nemci su igrali u sastavu: Ilgner, Rojter, Breme, Keler, Buhvald, Hesler, Ridle, Helmer, Zamer, Efenberg i Klinsman.
Po gol u oba poluvremena, Jensena u 18. i Vilforta u 78. minutu, razoružali su Nemce i Danska je tako priredila najveće iznenađenje u šampionatima kontinenta do tada.
No ostaje pitanje, da li je Jugoslavija, voljom politike, ostala uskraćena za takav uspeh?
Čak četiri tima sa prostora nekadašnje zajedničke države prošla su u nokaut fazu takmičenja Lige konferencije što je ove sezone bio nedokučiv domet domet za hrvatske klubove.
Porodica Stojaković demantovala je izjavu selektora košarkaške reprezentacije Srbije Svetislava Pešića, koji je rekao da je Andrej Stojaković izabrao da predstavlja naš nacionalni tim.
Najbolji grčki klubovi Olimpijakos i Panatinaikos su demonstrirali silu u 11. kolu A1 grčke lige, ostvarivši ubedljive pobede. Olimpijakos je savladao Marusi rezultatom 106:94, dok je Panatinaikos deklasirao Aris sa čak 126:74.
Košarkaši Budućnosti lako su izašli na kraj sa Krkom i ostvarili pobedu od 97:87 u 13. kolu ABA lige, čime su stavili pritisak na Partizan u borbi za prvo mesto na tabeli.
Košarkaši Partizana poraženi su od Asvela u beogradskoj Areni rezultatom 82:79 u 16. kolu Evrolige, upisali prvi poraz posle pet vezanih pobeda, a gosti prvu pobedu na strani ove sezone.
Nemački sportski novinari pobedu nad Danskom opisuju kao zasluženu u jednoj „divljoj“ utakmici, ali vide i neke probleme u igri. A verovatni duel sa Španijom nazivaju najvećim mogućim izazovom.
Ako znamo da u Srba ima puno bojažljivih kada nebo cepaju munje i gromovi, moglo bi se reći da smo se spasli jer nismo prošli grupu na Evropskom prvenstvu.
Najbolji grčki klubovi Olimpijakos i Panatinaikos su demonstrirali silu u 11. kolu A1 grčke lige, ostvarivši ubedljive pobede. Olimpijakos je savladao Marusi rezultatom 106:94, dok je Panatinaikos deklasirao Aris sa čak 126:74.
Zvezda je uspela da savlada oscilacije i dođe do pobede, iako se u jednom momentu smešio Efes scenario. Bilo je dosta vremena da se prebrodi kriza u napadu.
Nikad nije previše krosovera - ovo je izgleda moto kojim se vode proizvođači automobila, s obzirom na to da je Kia odlučila da još jedan pošalje na indijsko tržište.
Komentari 6
Pogledaj komentare Pošalji komentar