Mediji su u sredu preneli vest, tačnije deo sadržaja dokumenta Fudbalskog saveza Srbije oko strategije razvoja od 2024. do 2028. godine.
U njemu stoji da je će od 2026. godine Superliga Srbije brojati 12 klubova, s tim da nigde nije navedeno, nije precizirano, nema ni detalja, kada bi se krenulo u realizaciju ove ideje, koja, kad god se pomene, nailazi na podršku velikog broja ljubitelja fudbala.
Međutim, kako saznajemo, Superliga će brojati 16 klubova i u narednim godinama.
"Ta strategija je strategija razvoja na nivou Fudbalskog saveza Srbije i rađena je prema UEFA, čak je i u njenoj izradi učestvovao čovek iz UEFA. Nije bilo nikakvih konsultacija sa Superligom i mislim da od skraćenja lige nema ništa. To je bila ideja ranije, sad se stalo sa time, od toga nema ništa, barem ne za naredne godine", kaže izvor iz vrha Superlige za B92.sport
On dalje navodi da je u strategiji razvoja pomenuto smanjenje broja klubova Superlige po ugledu na države koje su otprilike veličine Srbije, a one imaju 12 klubova, te je u tom smislu i upisan taj broj klubova i za Srbiju kao optimalan za takmičenje u nekoj budućnosti.
Dakle, ne postoji ni u tragovima jasan plan, priprema u vezi sa skraćivanjem Superlige. O razradi i realizaciji plana da ne govorimo.
Za tako obiman posao potrebno je vreme, potreban je pravi model pre svega i kako kaže naš izvor, nije siguran da bi 12 klubova u Superligi automatski donelo poboljšanje kvaliteta lige. Pominje druge faktore kao primarne da se podigne kvalitet takmičenja, među prvima "očuvanje integriteta takmičenja".
"Superliga traži slične primere liga država naše veličine, na primer Češka je naglo napredovala sa 16 klubova, igraju plej-of sa šest klubova i to se pokazalo kao odličan primer. Rastu im i TV prava. U suštini, koliko znam, većinski stav ovde je da se fudbal igra u što više mesta, tako da od smanjivanja još uvek nema ništa. Ta strategija je urađena samo da bi bila validna pred UEFA, a mi ovde moramo naći pravi model takmičenja, mislim da je ključ u prilagođavanju na ono što imamo vde, na naše okolnosti".
Minula sezona pokazala je određene anomalije i kada je u pitanju plej-of, na primeru Napetka. Kruševljani su se dokopali osmog mesta, upali među daleko ambicizniju grupu timova i do kraja sezone, osim remija sa Partizanom (neverovatno srećnog), izgubili su sve utakmice.
Podsećamo da je trener "čarapana" Vladimir Gaćinović podneo ostavku upravo zbog činjenice da je klub odlučio da "nema ambicije" u doigravanju.
Sezonu ranije desio se "slučaj Kolubara". Lazarevčani su završili regularni deo sezone sa najviše bodova od svih klubova u plej-autu i matematički su već tada obezbedili opstanak, a morali su da razigravaju za opstanak.
U takvim okolnostima, hteli ne hteli, lišeni svake motivacije gubili su bodove i na kraju su optuženi za nameštanje utakmica.
Kada se stvari sagledaju iz ovog ugla, postoje, dakle, mnogo važnije stvari da se urede u srpskom fudbalu, koje su od suštinskog značaja za zdravlje igre.
Jer, neće se mnogo toga promeniti nabolje ako imate ligu od 12 klubova u kojoj ćemo i dalje imati sumnjive ishode mečeva.
Može i liga sa 24 kluba, ako će biti "čista" i pravična.
Komentari 15
Pogledaj komentare Pošalji komentar