Nova vest
Fudbal 2

29.1.2025.

11:00

Sudija će preko razglasa obrazložiti odluku nakon VAR-a

Novo u Bundesligi: sudije će svoje odluke nakon upotrebe VAR-a morati publici da objasne preko razglasa na stadionu.

Izvor: DW

Sudija će preko razglasa obrazložiti odluku nakon VAR-a
Profimedia

U prvom periodu to će se primenjivati samo na određenim utakmicama prve i druge nemačke fudbalske lige, prenosi Dojče Vele (DW).

Novo pravilo primenjivaće se od utakmica predstojećeg, dvadesetog kola koje se igraju od 31. januara do 2. februara: Bajern protiv Kila, Leverkuzen protiv Hofenhajma, Frankfurt protiv Volfsburga i Sankt Pauli protiv Augsburga  u Bundesligi, ali i na drugoligaškoj utakmici Diseldorf protiv Ulma.

Na tih pet mečeva sudije će, nakon što budu koristili VAR-tehnologiju, morati da obrazlože svoju odluku publici na stadionu.

Izabrani su stadioni klubova koji su članovi Komisije fudbal: Bajern Minhen, Bajer Leverkuzen, Borusija Dortmund, Lajpcig, Ajntraht Frankfurt, Frajburg, Sankt Pauli, Fortuna Diseldorf i Grojter Firt.

Otkad postoji VAR

Sudija će preko razglasa obrazložiti odluku nakon VAR-a
Profimedia/Nathan Barange / DPPI

Međunarodni odbor fudbalskih saveza (IFAB) kao najviše regulativno telo u fudbalu, 2016. je odobrio eksperimentalnu upotrebu pomoćnog sistema suđenja upotrebom video-tehnologije (Video Assistant Referees, VAR).

U Holandiji je do tada već neko vreme taj sistem bio testiran. Na jednoj utakmici holandskog kupa u jesen 2016. prvi put je promenjena sudska odluka nakon pregledanog snimka.

Bundesliga uvela je tu tehnologiju u sezoni 2017/18. U tom trenutku VAR je bio u upotrebi već u 15 država, među kojima su bili Francuska, Italija, Brazil, Australija, Sjedinjene Države, Saudijska Arabija i Katar.

Godine 2018. IFAB je zvanično uneo VAR u Pravilnik igre, ali je prepustio fudbalskim savezima odluku da li će i kada uvesti tu tehnologiju, pošto je njeno uvođenje skopčano sa znatnim troškovima.

Kada se koristi VAR?

Sudija će preko razglasa obrazložiti odluku nakon VAR-a
Profimedia

VAR bi, prema pravilniku, trebalo da se uključi samo "kod jasne i očigledne pogrešne odluke ili važnih događaja na terenu koji su se prevideli".

I to samo u četiri slučaja: da li je bio gol ili ne, da li je bio slobodan udarac ili ne, da li je opravdan crveni karton ili kada sudija da žuti ili crveni karton pogrešnom igraču.

Ipak, to nije tako jednostavno i jasno kao što se na prvi pogled čini. Postoji prostor za interpretacije.

Kada nešto što se zbilo na terenu pre postizanja gola ima dovoljnu težinu da bi se podvrglo proceduri?

Da li se radi o potpuno očiglednoj pogrešnoj odluci sudije ili se o njoj može diskutovati?

Zašto Nemački fudbalski savez uvodi ovu novinu?

Sudija će preko razglasa obrazložiti odluku nakon VAR-a
Profimedia/Bahho Kara

Za gledaoce na tribinama i pred ekranima ponekad su nejasne ili nelogične odluke posle sudijskog pregledavanja video-materijala.

To nezadovoljstvo se posle preliva na atmosferu na stadionu ili na društvene mreže.

Zato je IFAB odlučio 2023. da testira sudijsko obrazloženje odluke preko razglasa na stadionu.

U američkom fudbalu (NFL), ragbiju i hokeju na ledu to je odavno normalno.

FIFA je na svetskom fudbalskom prvenstvu za žene, održanom u Australiji i na Novom Zelandu 2023. primenila novo pravilo i izvestila o uglavnom pozitivnim iskustvima.

IFAB je od marta 2024. dao zeleno svetlo za sudijska objašnjenja preko razglasa na stadionu na međunarodnim turnirima ili ligama.

Direktor Udruženje prve i druge nemačke fudbalske lige (DFL), Ansgar Švenken, rekao je da će nova praksa "dodatno povećati transparentnost sudijskih odluka i doprineti većem razumevanju navijača za njih".

Kada se sudije obraćaju publici razglasom na stadionu?

Sudija će preko razglasa obrazložiti odluku nakon VAR-a
Profimedia

Sudija će se obratiti stadionu ako je promenio svoju odluku na osnovu intervencije video-asistenta. Ali i kada VAR preporuči sudiji da pogleda snimak.

Posle toga će javno saopštiti svoju odluku.

Tehnički će sudijske slušalice s mikrofonom biti opremljene dugmetom koje sudiji omogućava da se uključi na stadionski razglas i u ton televizijskog prenosa.

DFL ukazuje da nije planirano da se na semaforu na stadionu prikaže scena o kojoj je odlučivao sudija.

Šta kažu fudbalske sudije?

Sudija će preko razglasa obrazložiti odluku nakon VAR-a
Profimedia

Dr. Johen Dres je bivši fudbalski sudija koji je u Nemačkom fudbalskom savezu nadležan za VAR.

On kaže: "Neće se baš svako dobro osećati kada ga čuju na celom stadionu i kad mora da se pozicionira. Zato smo morali da uložimo nešto truda da bismo ih ubedili".

Dodao je da su sudije više puta okupljani na treninge, poslednji put je to bilo u zimskoj pauzi u Portugaliji: "Ali sada to spada u profil sudija".

Šta će biti posle faze testiranja?

Sudija će preko razglasa obrazložiti odluku nakon VAR-a
Profimedia/Dennis Ewert/RHR-FOTO/DE

Ova faza će trajati do kraja fudbalske sezone prve i druge Bundeslige. Ukupno će pravilo biti primenjeno na 67 utakmica.

Na kraju će upravni organi u ligama odlučiti na osnovu iskustva da li će ta praksa biti uvedena na svim stadionima u narednoj fudbalskoj sezoni.

Ta mera neće moći da zaustavi kritike na račun odluka u koje je uključen VAR. Moguće je da će gledaoci biti iznervirani jer će prekid za objašnjenja produžiti pauze utakmice.

Osim toga, neka pravila, kao ona o namernom i nenamernom igranju rukom, teško su razumljiva.

Prostor za slobodnu sudijsku procenu je i dalje veliki, i sa tehnološkom pomoći kao što je VAR i bez nje.

Podeli:

Tagovi:

Komentari 2

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Novo Sport Video Menu