U kontekstu kupoprodaje igrača, CIES nije samo napravio poredak klubova sa najvećim minusom, i o njima će ovde svakako biti reči, već je izneo i podatke za klubove koji su od 2015. do danas u najvećem plusu (razlika prihoda i rashoda).
Na devetom mestu liste, zanimljivo, nalazi se Dinamo Zagreb, sa plusom od 255 miliona evra.
U pomenutom periodu hrvatski prvak je prodao veliki broj igrača za novac koji je daleko premašio ulaganja u igrački kadar i ostale troškove, i to je bio "modus operandi" Zagrepčana svih ovih godina - kupi jeftino, prodaj skupo i tako ukrug.
Visoko deveto mesto na listi klubova sa najbolljom zaradom u potekloj deceniji još jedna je potvrda dobrog, posveećnog rada i poslovanja kluba sa Maksimira.
Listu klubova sa najvećim prihodima od transfera u odnosu na rashode uverljivo predvodi Benfika (+816 miliona), zatim slede Ajaks (+473), RB Salcburg (+401), Lil (+391), Sporting (+345), Monako (+305), Porto (+296), Braga (+279), pomenuti Dinamo, te PSV.
Samo letimičan pogled na ovu listu pokazuje da su portugalski klubovi apsolutni šampioni kada su u pitanju izlazni transferi igrača i zarada u odnosu na rashode.
Kada su u pitanju klubovi koji su poslednjih godina pravili najveći minus u klupskoj kasi, bez premca je Mančester junajted, pokazuje istraživanje CIES-a. "Crveni đavoli" su od 2015. godine do danas stekli status najvećeg neto potrošača.
Preciznije, u najvećem su minusu ako računamo koliko su zaradili, a koliko potrošili na transfere. Minus iznosi čak 1,3 milijarde evra, gotovo dvostruko više od onoga koji je upisan u knjige Mančester sitija (minus od 703) koji je na šestom mestu.
Iza junajteda sledi Čelsi (-1,209 milijardi evra), te Pari Sen Žermen (-991 milion evra).
Ne toliko neočekivano, čak četrnaest engleskih klubova je među dvadeset timova sa najnegativnijom neto transfer potrošnjom u poslednjih deset godina.
Real Madrid je tek 25. (-304 miliona evra).
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar