Golija je jedna od mnogobrojnih planina u Srbiji koja pruža nestvarnu lepotu, a ujedno je i destinacija koja nudi pristupačnije cene.
Prelepa i šumom bogata planina Golija trenutno je jedna od tačaka u Srbiji sa najviše turističkog potencijala, a da bi se svrstala u turističke tiop-destinacije, neophodna su i velika ulaganja.
Iako možda nije popularna poput Zlatibora i Kopaonika, Golija postaje sve popularnija među turistima zbog svoje netaknute prirode, debelog snežnog pokrivača, ali i povoljnih cena.
Najviša je planina jugozapadne Srbije, jer se njen vrh, Jankov kamen, nalazi na 1.833 metra nadmorske visine.
Pored fascinanatnih predela, ono što može da privuče brojne posetioce upravo na Goliju jeste izuzetno bogatstvo kulturno-istorijskog nasleđa.
Na ovom području nalaze se manastiri stari nekoliko vekova, ali i veliki broj crkava u kojima je ispisana srpska istorija. Park prirode Golija obuhvata područje pet opština.
Planina Javor jedna je od najlekovitijih u Srbiji, a zbog svoje blagotvorne klime idealna je za prevenciju i oporavak, kao i za podizanje opšteg imuniteta.
"Vikendica za porodicu u divnoj prirodi može se naći već za 30 evra, tako da što jednu noć provedemo na Kopaoniku na Goliji možemo provesti tri–četiri. Iskreno, nama nije najvažnije skijanje, nego boravak u prirodi, na snegu i na čistom vazduhu i zato je za moju porodicu i mene Golija fantastična lokacija. Proveli smo gore novogodišnje praznike i oduševljeni smo. Putevi su čisti, prohodni, a jako povoljni su i restorani i prodavnice. Ručak za četvoro košta oko 3.000 dinara, kafa oko 100 dinara", rekla je za Regionalnu informativnu novinsku agenciju RINA Milena Petrić iz Užica, koja je prvi put kao turista boravila na Goliji.
Golija je jedna od najlepših i šumama najbogatijih planina u Srbiji, a zbog očuvanosti prirodnih i kulturnih vrednosti upisana je u Uneskovu svetsku listu rezervata biosfere. Planina je duga 32 kilometra, prostorno zauzima oko 100.000 hektara, od čega je oko 75 odsto pod zaštitom države.
"Zima na Goliji posebna je priča, jer snega ima uvek u izobilju, a staze koje je priroda vajala idealno su mesto za skijaše. Ovde se mogu napraviti prvi koraci na skijama, ali šansu da pokažu svoje umeće imaju i mnogo iskusniji skijaši.Turisti su oduševljeni pre svega golijskim gustim šumama, bujnim pašnjacima, izvorskom vodom, ali osim tih prirodnih lepota, tu je i zdrava hrana, ljubazni domaćini i brojne aktivnosti koje su iz dana u dan sve brojnije, kako bi se posetiocima omogućio aktivan odmor u prirodi", kazao je Janko Grbić, direktor Turističke organizacije u Ivanjici.
Planina Golija nepravedno je zapostavljena planinska lepotica, ali razvoj turizma uputio je brojne ljubitelje netaknute prirode upravo na njene padine.
Među najposećenijim lokalitetima su vrh ove planine Jankov kamen, kao i tri planinska jezera, a turisti se najčešće zadržavaju kod Dajićkog. Jezero se nalazi usred četinarske šume, dugo je između 10 i 15 metara, a duboko je oko 3,2 metra i o njemu postoje brojne legende. Na Goliji nema još uvek velikih hotela i najrazvijeniji je seoski turizam, apartmani i bungalovi, ali po svemu sudeći, to će se u budućnosti promeniti.
Avio-kompanije Lufthansa i Brisel Erlajns saopštili su da će od 1. februara ponovo leteti za Tel Aviv, jer je postignut sporazum o primirju između Izraela i Hamasa, saopštile su te avio-kompanije.
Britanski portal Telegraph je u svojem članku objavio koja su, po njima, najlepša i najružnija obalna mesta u Evropi. Na njihovom su se popisu našli i hrvatski gradovi.
Planina Javor jedna je od najlekovitijih u Srbiji, a zbog svoje blagotvorne klime idealna je za prevenciju i oporavak, kao i za podizanje opšteg imuniteta.
Srbija je zemlja koja ima šta da ponudi, a naše planine svake godine privlače sve više skijaša, kako iz naše zemlje, tako i iz inostranstva, a sada za ljubitelje skijanja stižu dobre vesti.
Avio-kompanije Lufthansa i Brisel Erlajns saopštili su da će od 1. februara ponovo leteti za Tel Aviv, jer je postignut sporazum o primirju između Izraela i Hamasa, saopštile su te avio-kompanije.
Travel bloger iz Beograda Iv Beserovac na mrežama je podelio zanimljive detalje nakon posete Farskim Ostrvima, a čak je ovu zemlju opisao i kao najpošteniju u Evropi.
Mesec je prvi put stavljen na spisak ugroženih lokaliteta Svetskog fonda za spomenike (WMF) zbog strahovanja da bi sve veći broj planiranih komercijalnih putovanja mogao da ošteti tragove koji svedoće o prvim koracima čovečanstva izvan Zemlje.
Izveštaj u naučnom časopisu "The Lancet Diabetes & Endocrinology" navodi da postoji opasnost da se previše ljudi vodi pogrešno kao gojazno, pa treba da postoji tačnija definicija te bolesti, piše BBC.