Žale se da je "betoniran", a poseti ga preko 60 odsto Srba bar jednom godišnje FOTO
Zlatibor je turistička destinacija koju posećuje čak 61 odsto naših građana jednom ili više puta godišnje.
22. januar
17:58
9 min
Izvor: putnikofer.hr
Da li želite da odsednete na mestu na kom je vreme skoro pa stalo?
Ako je vaš odgovor pozitivan, onda se zaputite sve do japanske prefekture Jamanaši te potražite objekat po imenu Nišijama Onsen Keiunkan.
Tamo će vas, osim osoblja odevenog u tradicionalnu japansku odeću kimono, kaligrafije, starinskih japanskih svitaka i tatami poda, dočekati 1300 godina istorije i tradicije. Naime, Nishiyama Onsen Keiunkan, tradicionalno japansko konačište ili ryokan, slovi kao najstariji hotel na svetu, izgrađen davne 705. godine, piše Putni kofer.
Nikao je u podnožju planine Akaishi, na izvorima termalne vode, a osnovao ga je Fujiwara Mahito, sin pomoćnika 38. japanskog cara Tenjia. Kroz stoleća u njemu su odsedali mnogi, među ostalim i aktuelni japanski car Naruhito. No, 2011. godine, glas o tom ryokenu prolomio se daleko izvan granica Japana – uvršten je u Ginisovu knjigu rekorda kao najstariji hotel na svetu.
Od tada u njega sve češće kroče turisti iz celog sveta. Čak i uprkos tome što do njega nije nimalo jednostavno doći. Moraćete, piše CNN, prvo proći haos železničke postaje Shizuoka gde će vas brzi voz odvesti sve do sela Minobu. Tamo će vas pokupiti shuttle autobus ryokana i voziti još kojih sat vremena, po krivudavom putu sve dublje u planine. Kad vožnja napokon završi, kročićete u neki drugi svet. Za početak, dobićete papuče. Cipele, kao i u drugim tradicionalnim japanskim konačištima, nisu dozvoljene.
Zatim ćete se smestiti u neku od 37 soba tog tradicionalnog prenoćišta. Standardne sobe sastoje se od tri celine, i to dva područja za sedenje i jedne “dnevne sobe”, a stapanje s prirodom je neizbežno. Ne samo da iz soba puca pogled na okruženje, već je priroda sastavni deo samog hotela. Podovi su izrađeni od lokalnog kamena.
Naime, Nishiyama Onsen Keiunkan može se pohvaliti s ukupno šest termalnih izvora, odnosno bazena – četiri spoljašnja i dva unutrašnja. Ovi unutrašnji su, prenosi CNN, dostupni samo uz prethodnu rezervaciju, zahvaljujući čemu u njima mogu uživati i osobe koje imaju tetovaže. Naime, taj medij prenosi kako većina japanskih termalnih kupališta, to jest onsena brani tetovaže zbog asocijacije na kriminalnu organizaciju yakuza.
Večera se poslužuje u privatnoj prostoriji u vreme koje je gost rezervisao. Reč je o pet sledova praćenih lokalnim vinom – od sušija i lagane supe do dimljene ribe i grilovanog mesa te hot pota. Uvek kada je to moguće koriste se lokalni sastojci, a kamenje koje se koristi za roštilj potiče od vulkanskih stena s planine Fudži. Nakon večere, kada se gosti vraćaju u sobe, ne nalaze ih iste kao što su ih ostavili. Naime, dnevna soba u međuvremenu je promenjena u spavaću sobu. Pritom se pazi na svaki detalj. Na podu su postavljeni futoni, a jastuk je pažljivo pozicioniran kako bi gost ujutro, kad otvori oči, prvo ugledao predivnu prirodu.
DO 2017. NAJSTARIJIM HOTELOM NA SVIJETU UPRAVLJALE SU 52 GENERACIJE ISTE PORODICE
Najstariji hotel na svetu, kojim su do 2017. godine upravljale 52 generacije iste porodice (nakon toga se, zbog nedostatka naslednika, trebao pronaći drugačiji model upravljanja) čvrsto je predan očuvanju tradicije koja živi unutar njegovih zidova, a koja je dosad preživela svakakve nesreće – od požara do odrona stena do tajfuna. Iako imaju sve više stranih turista, odlučni su u očuvanju svoje priče.
Za razliku od nekih drugih ryokana, koji dozvoljavaju cipele i u sobe instaliraju krevete kako bi zadovoljili prohteve stranih turista, Nishiyama Onsen Keiunkan ne posustaje već se prilagođava na svoj način. Naime, jednostavno su dali izraditi futone većih dimenzija. Papuče pak uopšte nisu stvar pregovora. Što se tiče cena, gosti se mogu odlučiti za neke od paketa koje hotel nudi. Cena jednog od preporučenih na stranici hotela za sobu koja može primiti od dve do šest osoba je oko 330 evra. U cenu je uključena i yukata, leti pamučni kimono koji gosti nose tokom boravka u onsenu.
Zlatibor je turistička destinacija koju posećuje čak 61 odsto naših građana jednom ili više puta godišnje.
22. januar
17:58
9 min
Iz Skijališta Srbije su se obratili svima koji na skijanje dolaze sa bebama.
22. januar
14:24
3 h
Nepal je odlučio da poveća takse za dozvole za uspon na Mont Everest za više od 35 odsto, pa najviši vrh sveta postaje skuplji za planinare prvi put posle gotovo 10 godina, saopštili su zvaničnici.
22. januar
8:50
9 h
U Evropi se nalaze neka od najlepših skijališta na svetu, koja pored snega i izvanrednih staza nude priliku da otkrijete skrivene lepote i čari planinskih predela.
22. januar
8:01
10 h
Travel bloger Robert Dacešin posetio je Bangladeš, a njegov video o cenama naišao je na brojne reakcije.
21. januar
20:58
21 h
Ako vam se desilo da kiseli kupus nije ispao onako kako ste želeli, odnosno da je previše slan za vaš ukus, ne brinite, jer rešenje postoji.
22. januar
17:33
34 min
Influenserka iz Bosne i Hercegovine Hana Hadžiavdagić Tabaković postala je prava senzacija na društvenim mrežama, a sve zbog svoje nedavne objave na Instagramu.
22. januar
16:49
1 h
Inauguracija 47. predsednika SAD Donalda Trampa je završena, ali javnost na društvenim mrežama ne prestaje da komentariše modno izdanje Ivanke Tramp. I to s razlogom!
22. januar
16:02
2 h
Loren Sančez je najpre "razočarala" sve pojavom na inauguraciji Donalda Trampa, ali je posle na balu uspela da se iskupi i pokaže svoje najbolje modno izdanje.
22. januar
15:01
3 h
Ukoliko ste se previše opustili i smatrate da bi trebalo da se vratite na staru težinu, čak i da izgubite neki kilogram jer stižu proleće i leto, ova "pašteta" bi vam mogla dobro doći.
22. januar
14:50
3 h
Vojvoda od Saseksa, princ Hari, uspeo je da se nagodi u sudskom sporu protiv britanskog izdavača News Group Newspapers, koji izdaje britanski tabloid The Sun.
22. januar
17:31
36 min
Lin Ban, slavna dizajnerka nakita i zvezda emisije "Bling Empire: New York", preminula je u 52. godini nakon nesreće na skijanju.
22. januar
16:18
1 h
"Ledene kugle", neobični objekti otkriveni u udaljenom delu Mlečnog puta, zbunili su naučnike koji su ih prvi put uočili 2021. godine, a tek sada su teleskopska posmatranja donela nove uvide.
22. januar
15:53
2 h
22. januara 1969. u Moskvi se dogodio pokušaj ubistva sovjetskog lidera Leonida Brežnjeva.
22. januar
15:18
2 h
Sting je odložio sve nastupe do kraja meseca, kako bi mogao da se oporavi.
22. januar
14:48
3 h
Godišnje u Srbiji od ove raka grlića materice oboli oko 1.500 žena, a nažalost oko 700 njih i izgubi bitku sa ovom bolešću.
22. januar
17:07
1 h
Na Vojnomedicinskoj akademiji (VMA) zabranjene su posete pacijentima, u cilju sprečavanja širenja respiratornih infekcija, saopštila je danas ta ustanova.
22. januar
11:35
6 h
Doktorka Dragana Dimitrijević, nacionalna koordinatorka za epidemiološki nadzor gripa iz Zavoda za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut", ističe da je za šest dana više od 7.600 zaraženih gripom.
22. januar
10:39
7 h
Kao i većina drugih namirnica i svinjska mast ima rok trajanja, ali postoji način kako on može, uz pravilno skladištenje, da se produži.
22. januar
8:01
10 h
Mikroplastika ostaje u životnoj sredini i doprinosi razvoju bolesti poput raka i demencije.
21. januar
21:43
20 h