Izvor: TU Magazine

Nemačka je oduvek imala neku svoju ličnu priču, zbog čega je i interesantna turistima. Takav je slučaj i sa selom Modlerojt.

Naime, u pitanju je selo u kom živi jedva 50 stanovnika, sa 2 poštanska broja, dve škole, i dva glasačka mesta.

Modlerojt (Mödlareuth) se nalazi na granici nemačke savezne države Bavarske i pokrajine Tiringije u centralnom delu zemlje.

U njemu, osim 2 škole, ima i jedna kafana, 18 kuća, u kojim živi oko 50 stanovnika.

Ovo selo je bilo deo granice između istoka i zapada Nemačke u doba hladnog rata, pa se i danas se može videti deo zida koji je delio selo na dva dela i dve države.

Modlerojt je selo-muzej na otvorenom koji svedoči o prošlosti ovog kraja, pa je ovo selo posećuje sve veći broj turista iz ne samo Nemačke, već iz čitave Evrope.

Od 1949. do 1990. godine selo je bilo podeljeno na na severni komunistički i južni demokratski deo, pa se ono često zvalo i "Mali Berlin", iako je glavni grad udaljen oko 300 kilometara.

Most između prošlosti i budućnosti

Za razliku od Berlina, ovde je podela bila intimnija, jer su ljudi gledali jedni druge preko zida, znajući da ne mogu komunicirati ili deliti obične životne trenutke. Istočni deo bio je deo Nemačke Demokratske Republike, dok je zapadni pripadao Saveznoj Republici Nemačkoj. Ovo selo predstavljalo je mikrokosmos globalnog političkog sukoba.

Pad Berlinskog zida 1989. godine označio je i početak rušenja barijera u selu. Zid je delimično srušen 1990. godine, ali je deo ostavljen kao podsetnik na podelu.

Modlerojt je više od istorijskog lokaliteta. To je simbol posledica političkih podela i ljudske težnje za slobodom. Njegova priča podseća nas na važnost dijaloga i zajedništva, čak i u vreme najvećih političkih tenzija. Danas, selo predstavlja most između prošlosti i budućnosti, pružajući priliku da se iz prošlih grešaka izvuku pouke i izgradi svet u kojem zidovi neće razdvajati ljude.

U Modlerojtu zid više ne deli ljude, ali njegovo prisustvo u kolektivnom pamćenju ostaje snažna opomena protiv podela i netrpeljivosti.

Podeli: