Obišla sam Veneciju nakon što je počela naplata ulaza u taj grad i ovo su korisne informacije do kojih sam došla.
Ulaz u čuveno turističko mesto u Italiji počeo je da se naplaćuje 25. aprila i to je odmah pokrenulo brojna pitanja o tome kako se "regularno" može u Veneciju, gde kupiti karte i kako se kontroliše da li ih turisti poseduju.
Ono što je na samom početku važno napomenuti jeste da se ulaz u Veneciju neće naplaćivati tokom cele godine već samo u određenom periodu - od 25. aprila do 5. maja, kao i svakog vikenda do sredine jula, osim 2. i 3. jula. Dakle, ulaz će se naplaćivati ukupno 29 dana.
Ti datumi su izabrani jer je tada Venecija posebno puna turista. Moja poseta bila je 29. aprila, što znači da sam samo sa kartom mogla u popularni grad na vodi.
Stigla sam automobilom iz naselja Mestre, prešavši dug železnički most i tu je započela pešačka tura.
Usledila je šetnja preko pešačkog mosta "Ponte della Costituzione" i dolazak do "barijera" na ulazu u grad...
Ulazi su označeni, na svakom koraku su crvene table sa obaveštenjima o danima kada su karte obavezne, a postoje i zelene table koje se odnose na povlašćene kategorije, a to su studenti.
Karte se mogu kupiti na licu mesta, na postavljenim štandovima, cena je (kao što je već poznato) 5 evra, dok se deci karte ne naplaćuju. Na ulazu u grad stoje redari koji pregledaju karte.
Treba napomenuti da je naplata karata i dalje u probnoj fazi što znači da ukoliko vas redari zaustave bez karte, biće vam dopušteno da naknadno kupite kartu, bez pisanja kazne (iako se planira da se kasnije uvedu kazne za turiste koji se prilikom kontrole zateknu u Veneciji bez karte).
Sama karta, bar ona koja se kupuje na licu mesta, odštampana je na papiru formata A4, sa bar kodom (koji redari očitavaju prilikom kontrole) i informacijama o povoljnostima koje ostvarujete uz kupljenu kartu.
Dok turistička sezona na italijanskoj obali polako opada, putnicima se otvara jedinstvena prilika da istraže skrivene dragulje ove zemlje, daleko od gužvi i popularnih destinacija poput Amalfi obale.
Nikolas Ovojemi, koji živi na Staten Ajlendu, u Njujorku, tužio je avio-kompaniju "Er Frans" i zatražio 600.000 dolara odštete jer zbog kašnjenja leta nije na vreme stigao na sahranu svog brata u Nigeriji.
Iako ETIAS nije viza, ona zahteva od turista koji nisu iz EU da dobiju prethodno odobrenje pre putovanja, te je važno razlikovati nov sistem od tradicionalne vize.
Srpski turizam je poslednjih godina doživeo pravu ekspanziju, a pored prelepih delova naše zemlje, strani turisti uživaju i u srpskoj kuhinji i njenim specijalitetima.
Priča o Barseloni je složena, razigrana i šarena, skoro pa beskrajna kao i sama katalonska prestonica. Ali jedan od njenih najmarkantnijih rukavaca obuhvata život i delo ekscentričnog arhitekte Antonija Gaudija.
Opet osećam da sam jednom već bio baš na ovom mestu. Da nisam prvi put došao u Đironu, već da sam se vratio. To mi se redovno dešava u susretu sa onim mestima koja u trenu posvojim divljenjem.
U konkurenciji od 54 turistička sela Rastoke, koje još zovu "male Plitvice" su 2023. proglašene najlepšim na svetu, a iz Beograda se do njih stiže za pet sati.
Dok turistička sezona na italijanskoj obali polako opada, putnicima se otvara jedinstvena prilika da istraže skrivene dragulje ove zemlje, daleko od gužvi i popularnih destinacija poput Amalfi obale.
Nikolas Ovojemi, koji živi na Staten Ajlendu, u Njujorku, tužio je avio-kompaniju "Er Frans" i zatražio 600.000 dolara odštete jer zbog kašnjenja leta nije na vreme stigao na sahranu svog brata u Nigeriji.
Pod pritiskom izgleda i veličine svog polnog organa su pre svega muškarci, jer su oni ti koji će biti ocenjeni i procenjeni za oni što im je majka priroda podarila, ali priznaćete, te situacije mogu biti prilično uvrnute i za žene.
Iako ste sigurno detaljno čistili svoj frižider milion puta, možda niste znali da u njemu postoji dugme koje ima vrlo važnu ulogu u njegovoj osnovnoj nameni, pa i u održavanju hrane svežom.
Američka glumica i model Ana Lin MekKord, koja je najpoznatija po ulozi u TV seriji "Novi klinci sa Beverli Hilsa, 90210“, priznala je da je u prošlosti bila zavisna od seksa i da su njeni fetiši bili vezivanje i igranje uloga.
Navijač Partizana kome je pozlilo tokom košarkaške utakmice sa Barselonom, preminuo je od posledica srčanog udara, a kardiolog, prof. dr Nebojša Tasić je objasnio zašto se to desilo.
Demencija, od koje boluje više od 55 miliona ljudi širom sveta, je progresivna neurološka bolest koja se najčešće javlja kod osoba starijih od 65 godina.