ETIAS koji podrazumeva da putnici iz zemalja koje imaju bezvizni režim s EU moraju da apliciraju za dozvolu za ulazak stupiće na snagu na proleće sledeće godine, a evo ko će sve morati da ga plati.
Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Juta je rekao da su pripreme za ETIAS uveliko u toku i da sistem ne bi trebalo da bude odložen kao što je slučaj sa EES (entry/exit sistem), koji će zameniti dosadašnje pečatiranje pasoša i uvesti obaveznu registraciju pre svakog ulaska u EU.
"Nemam informaciju da će to (ETIAS) biti odloženo, ali taj sistem je svakako daleko jednostavniji od EES sistema, obzirom da kroz jednu običnu formu popunjavamo onlajn sa osnovnim podacima. Ta dozvola za boravak u zemlju EU će trajati tri godine, košta sedam evra. Imamo i neke kategorije koje to neće plaćati: odrasli preko 70 godina i deca do 18 godina moraju da se prijave, ali neće plaćati takse. Važno je da kažemo, da kada unosimo pasoš, to nam važi tri godine, ukoliko pasoš važi kraće, onda moramo da se prijavimo sa novim pasošem još jedan put i da dobijemo opet dozvolu za tri godine", rekao je Seničić.
U Briselu je danas održan sastanak ministara unutrašnjih poslova EU, tokom kojeg je razgovarano o novom evropskom digitalnom graničnom sistemu Sistem ulaska/izlaska (EES) i interoperabilnosti između IT sistema EU za sprovođenje zakona.
Evropska komisija predložila je početak rada novog evropskog digitalnog graničnog sistema za ulazak/izlazak (EES) i dala članicama rok od šest meseci da ga primene.
"Dve, tri zemlje su izrazile sumnju u taj sistem i nisu bile spremne. Pojavljuje se povremeno tekstovi da će to biti uvedeno u nekom trenutku, ostaje da sačekamo. To je sistem koji donosi dosta nepoznanica, pre svega oko tih biometrijskih podataka koje ljudima nekako najviše smeta i to će možda izazvati neke probleme kod prelazaka granica, obzirom da moraju da se uzimaju na licu mesta otisci prstiju i slika, konkretno lika koji putuje, dakle našeg lika".
Govoreći o prazničnim putovanjima, Seničić je rekao da su ove godine naši turisti najviše zainteresovani za odlazak u region.
"U ovo doba godine, evropski gradovi su one destinacije koje naši građani najviše vole. Pre svega oni aranžmani koji su najjeftiniji, odnosno gde možemo da otputujemo dosta jeftino. A to su pre svega u našem okruženju. Možemo da krenemo od Istanbula, koji nam je cele godine zanimljiv, ali i u praznično doba, preko Soluna, Sofije, Temišvara, Budimpešte, Praga, severne Italije", istakao je.
To je ono kad je reč o inostranstvu i nekom neposrednom okruženju.
"Kad je reč o ovim zemljama bivše Jugoslavije, koje i dalje doživljavamo svojim: Bosni i Hercegovini, pre svega Trebinje, Sarajevo i Banja Luka kao kombinacija tih gradova. Severna Makedonija, Skoplje, Ohrid. Imamo u Crnoj Gori jako dobar program ove godine, u svim gradovima počev od Bara, pa sve tamo negde do Herceg Novog. Svi gradovi su se potrudili da imaju jako dobar program. To je ono što u ovom periodu nove godine najviše privlači turiste", rekao je Seničić.
Putovanja su skuplja oko 20 odsto za Novu godinu, jer uključuju i doček, pojašnjava Seničić.
"Ove godine imamo redovne cene, i pre Nove godine i posle Nove godine, koje su nešto veće nego što su bile i prošle godine. To sad ide od pet do 12 odsto je povećanje cene smeštaja, a cene prevoza su takođe nešto skočile. Možemo da izvedemo zaključak da su sve zajedno ti paketi skuplji nego prošle godine, što nije strašno, ali jeste uticaj svih ovih okolnosti u svetu u kojem se dešavaju globalne inflacije", istakao je a prenosi Euronews.
Od maja ove godine trebalo bi da počne primena novih pravila u zemljama Šengen zone, koja podrazumevaju elektronsku prijavu putnika koji ulaze u zemlje članice.
Od maja ove godine trebalo bi da počne primena novih pravila u zemljama Šengen zone, koja podrazumevaju elektronsku prijavu putnika koji ulaze u zemlje članice.
Od maja ove godine trebalo bi da počne primena novih pravila u zemljama Šengen zone, koja podrazumevaju elektronsku prijavu putnika koji ulaze u zemlje članice.
Završeni su božićni i novogodišnji praznici, a mnogi su ovaj period godine iskoristili za putovanje, bilo samo da predahnu, odu na skijanje ili na neku topliju destinaciju.
Republikanac, član Predstavničkog doma Tenesija, Tod Vorner podneo je u petak predlog da se međunarodni aerodrom Nešvil preimenuje u čast novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa.
Od maja ove godine trebalo bi da počne primena novih pravila u zemljama Šengen zone, koja podrazumevaju elektronsku prijavu putnika koji ulaze u zemlje članice.
Jedan od rastućih trendova u svetu kulinarstva svakako su jednostavni, brzi recepti, posebno oni koji sadrže samo 3 ili 4 sastojka, a rezultat su odlična jela.
Prljave pločice ostaju jedna od najčešćih glavobolja u domaćinstvu. Međutim, kombinacijom dve namirnice možete da im vratite originalni sjaj. Reč je o sodi bikarboni i belom sirćetu.
Prva dama SAD Melanija Tramp bila je glavna tema modnih kritičara tokom jučerašnje inauguracije Donalda Trampa. Međutim, malo ko je primetio savršen modni izraz i druge dame SAD.
Pevačica Dua Lipa je odsela u hotelu sa pet zvezdica, imala je i privatno obezbeđenje, ali vatreni obožavatelji su uspeli da se ušunjaju u njen apartman.
Američki milijarder Ilon Mask odgovorio je kritičarima na društvenim mrežama, koji su ga optužili da je salutirao nacistički na inauguraciji predsednika SAD Donalda Trampa.
Ako ste se pitali šta možete učiniti da poboljšate zdravlje srca, možete početi sa ishranom, a jednostavne promene poput izbegavanja pržene hrane, belog hleba i gaziranih pića mogu pomoći.
Indeks telesne mase pomoću koga se računa da li je težina osobe zdrava ili spada u kategoriju gojaznih, doveden je u pitanje jer, navodno, dovodi ljude u zabludu.