Zdravlje

Sreda, 01.03.2023.

15:33

Lekari potvrdili: I najmanji nedostatak sna ima teške posledice po mozak

Istraživači su izlagali učesnike različitim uslovima spavanja tokom pet noći, od potpunog nedostatka sna tokom 24 sata, delimičnog nedostatka sna tri sata tokom noći i hroničnog nedostatka sna sa pet sati budnosti tokom noći.

Izvor: Večernji list

Lekari potvrdili: I najmanji nedostatak sna ima teške posledice po mozak
Foto:Shutterstock/fizkes

Prema istraživanjima, čak trećina odraslih barem jednom u životu pati od problema sa spavanjem, a kao posledica nedostatka sna, muče se sa obavljanjem svakodnevnih aktivnosti i osećaju se iscrpljeno. Ali izgleda da bi nedostatak sna mogao imati još ozbiljnije posledice – i to na naš mozak.

Barem tako kaže nova studija objavljena u magazinu "Neurosajens", koja je otkrila da čak i manji nedostatak sna može dovesti do starenja mozga, za jednu do dve godine.

To je postigao tim istraživača iz nekoliko instituta (iz Nemačke, Švajcarske i Danske), koji je analizirao podatke MRI 134 zdrava učesnika u dobi od 19 do 39 godina.

Neprespavana noć nepovoljno utiče na vaš mozak

Foto: Profimedia
Istraživači su izlagali učesnike različitim uslovima spavanja tokom pet noći, od potpunog nedostatka sna tokom 24 sata, delimičnog gubitka sna od tri sata noću i hroničnog nedostatka sna koji je uključivao pet sati budnosti tokom noći.

Uključena je i kontrolna grupa čiji su učesnici spavali osam sati tokom noći, a ispitanici iz svake grupe su imali najmanje jednu punu noć, kada su spavali osam sati uzastopno.

Svako jutro im je skeniran mozak i izračunata njihova prividna starost, a rezultati su pokazali da je grupa sa totalnom deprivacijom sna imala najveći porast moždane starosti, od jedne do dve godine.

Međutim, kako su objasnili nakon istraživanja, dobra vest je da se ovo starenje mozga može „preokrenuti” spavanjem radi oporavka. "Zanimljivo je da se posle samo jedne noći sna za oporavak, starost mozga vratila na 'staro' i više se nije razlikovala od početne vrednosti“, rekli su naučnici koji su takođe otkrili da se starost mozga akutnih ili hroničnih grupa učesnika nije promenila. značajno.

Ukratko, dokazali smo da kod mladih učesnika samo akutni i potpuni gubitak sna menja morfologiju mozga na način koji ga čini starim, ali i da su te promene reverzibilne i da se spavanjem 'koriguje' za oporavak“, oni zaključio je, kako prenosi Ekspress.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: