Estetski unapređeni modeli, sa poboljšanom mehanikom i tehnologijom, kao i adekvatna početna cena su glavni elementi koji su ove modele učinili sve uspešnijim u Evropi.
Novo istraživanje koje je objavio
Allianz pokazuje da sve ozbiljniji rival dolazi iz Azije. Prema navodima ovog osiguravača, kineska vozila bi evropske proizvođače mogla koštati oko sedam milijardi evra (u godišnjem izgubljenom profitu) do 2030. godine.
Studija predlaže nekoliko opcija za zadržavanje evropske industrijske proizvodnje: nametanje niza carina azijskim proizvođačima koji žele da prodaju svoje električne automobile u Evropi, podsticanje razvoja materijala i tehnologija baterija za električne modele ili, alternativno, zahtevati od kineskih brendova da grade fabrike za svoja vozila na Starom kontinentu.
U izveštaju osiguravača Allianz se ističe da bi uvoz električnih vozila iz Kine mogao da košta Evropsku uniju više od 24 milijarde evra ukupne ekonomske proizvodnje do 2030. godine, ili 0,15 odsto evropskog BDP-a.
Ekonomije zavisne od automobilske industrije, poput Nemačke, Slovačke ili Češke, mogle bi se suočiti sa još većim udarom, između 0,3 i 0,4% BDP-a.
SAD, na primer, nameću visoke carine proizvođačima vozila koji proizvode van te zemlje i žele da ih prodaju u Sjednenjem Državama. Upravo ovaj potez je direktno uticao na to da su kineski proizvođači postavili Evropu kao glavnu metu svog izvoza.
Čini se da je vreme da Evropa razmisli o sličnom koraku. Uostalom, i Kina je restriktivna prema svim uvoznicima koji nemaju fabrike u toj zemlji.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 16
Pogledaj komentare