Automobili

Ponedeljak, 23.01.2023.

12:30

Ne žele električne automobile na svojim trajektima

Da stvar bude zanimljivija, radi se o kompaniji iz Norveške, zemlje koja je svetski lider u elektrifikaciji voznog parka.

Izvor:

Ne žele električne automobile na svojim trajektima
Foto: makasana photo/Shutterstock

Odluka koja je mesecima visila u vazduhu, posebno od poslednje velike nesreće u kojoj je brod "Felisiti ejs", koji je prevozio više od 4.000 novih automobila potonuo usled požara koji je bilo nemoguće ugasiti.

Pogađate, radi se o električnim automobilima i velikim problemima u gašenju požara na takvim vozilima.

Verovatnoća požara nije veća nego na benzincima ili dizelašima, ali je gašenje požara mnogo komplikovanije. Upravo zbog toga mnogi brodovlasnici razmišljaju o uvođenju zabrana prevoza električnih vozila, barem dok se ne izvrše neophodne modifikacije brodskih sistema protivpožarne zaštite.

Prva špedicija koja je odlučila da zabrani prevoz električnih automobila je "Havila Kistruten", a dolazi iz Norveške, zemlje koja drži svetski rekord sa najvećim udelom u prodaji električnih automobila na tržištu novih vozila.

Brodska kompanija se tu ne zaustavlja, pa se zabrana odnosi i na hibride, ali i sva vozila sa pogonom na vodonične gorivne ćelije. Za sve njih zabranjen je trajektni saobraćaj, na turističkoj relaciji Kirkenes-Bergen.
Foto: Oleg Kozlov/Shutterstock
Kao razlog su naveli činjenicu da bi požar električnog automobila na brodu bio izuzetno opasan, pogotovo što posada nije obučena niti opremljena za takve specijalne akcije gašenja.

Pored specijalne opreme, potrebne su i mnogo veće zalihe vode za gašenje požara. I dok se požar na benzincu ili dizelašu može ugasiti sa manje od 4.000 litara vode, za gašenje električnog automobila potrebno je više od 45.000 litara vode.

"Znamo koliko je prevoz vozila važan za ljude duž obale i za putnike, ali odluka je zasnovana na našoj proceni bezbednosti. Zaključak analize rizika pokazuje da bi eventualni požari u vozilima na fosilna goriva mogli da ugase sistemi koje imamo na brodu, uz pomoć posade", rekao je Bent Martini, direktor kompanije i dodao:

"Eventualni požar na električnim, hibridnim ili automobilima sa vodoničnim gorivnim ćelijama zahtevao bi spoljne vatrogasne jedinice i mogao bi da ugrozi ljude na brodu i sam brod."

Potpuno suprotna situacija je sa kompanijom "TT-Line", čiji brodovi plove Baltikom, a koja populariše transport električnih automobila ugradnjom punjača snage do 40 kW.

Na svakom od njihovih brodova instalirano je i do 32 "wallbox" punjača.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

19 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: