Automobili

Subota, 29.10.2022.

11:30

Da li su skuteri ravnopravni sa motociklima?

Sajt Polovni automobili u svom najnovijem tekstu bavi se ovim veoma popularnim dvotočkašima.

Izvor: B92

Da li su skuteri ravnopravni sa motociklima?
Foto: Ekaterina Iatcenko/Shutterstock

Da li je skuter pravi motor? Nije retkost da u krugovima vozača dvotočkaša povedu čak i oštre diskusije o prednostima i manama skutera u odnosu na motocikl. Da li skuteri mogu sve što i motocikl? Da li se više kvare, jesu li brži, da li manje troše?

U ovom tekstu ćemo napraviti poređenje kako bi vam bilo jasnije šta dobijate, a šta gubite kao vlasnik skutera, odnosno motocikla.

Šta su to skuteri?

Foto: Sundry Photography/Shutterstock
Pre svega moramo znati definiciju skutera i šta je to što pravi razliku između skutera i motocikla?

Skuter je motorno vozilo, odnosno motocikl koji poseduje stepenasti ram i platformu za noge vozača. Mnogi stariji motocikli su pre više od jednog veka posedovali neke od elemenata skutera, ali posle Drugog svetskog rata, pojavom italijanske Vespe i Lambrette, skuteri postaju zasebna kategorija. Za ova dva proizvođača možemo reći da su začetnici modernog skutera koji danas poznajemo.

Vremenom, kako se tehnologija razvijala, tako su se razvijali i skuteri. Polovinom osamdesetih godina pojavljuju se maksi skuteri, odnosno skuteri sa većim ramom i međuosovinskim rastojanjem snažnijih agregata. Najpre Honda sa modelom CN 250 Helix, kasnije Suzuki sa modelom Burgman i tako dalje.

Taj trend su pratili i ostali proizvođači što je dovelo do toga da je svaka sledeća generacija maksi skutera bila brža i bolja od prethodne. Kada danas pomenete skuter, to se može odnositi na maleni skuter od 50 kubika, ali i na skuter od 800 kubika koji je sportski orijentisan. Mada je pravilnije za velike skutere reći da se radi o klasi maksi skutera. Oni mogu biti zapremine od 125, pa čak do 800 kubika u raznim varijantima. Sportski, putnički, off-road, pa sve do skutera koji su nastali na platformi motocikla.

Porediti maksi skuter i motocikl direktno može biti veoma nezahvalno. Ipak, skuteri zbog svoje forme i tehničkih rešenja imaju svoje specifičnosti, pa ćemo po njima objasniti da li skuteri mogu da pariraju motociklima.

Upotrebna vrednost

Foto: George Rudy/Shutterstock
Skuteri su neprikosnoveni po upotrebnoj vrednosti. Ako uzmemo za primer jedan tipičan maksi skuter od 300 kubika, prednosti u odnosu na motocikl slične, ili čak veće, kubikaže su ogromne.

Pre svega takav skuter se može bez napora provući kroz bilo koju gužvu, parkirati bilo gde, uz nisku potrošnju goriva. Neko će reći da i motocikl može to isto - može, ali… Maksi skuteri su čak i u manjim kubikažama gabaritniji od motocikala. To omogućava vozaču skutera znatno veći komfor, odnosno veće i udobnije sedište, kao i prostor za noge koje su slobodne. Sa druge strane, kod motocikla noge će biti tamo gde su nogostupi zajedno sa komandama kočnice i menjača.

Većina maksi skutera ima velike plastične oplate i vetrobrane. Noge su uvučene “unutra,” pa je skuter mnogo bolje rešenje za hladno i kišovito vreme. Ne samo zbog zaštite od hladnog vetra, već i zbog toga što ćete sa skutera uglavnom silaziti mnogo čistiji nego sa motocikala.

Dalje, upotrebnu vrednost skutera povećava i integrisani prtljažni prostor, odnosno “gepek” ispod sedišta i manje ostave ispred vozača. Na to se može dodati zadnji kofer, a kod pojedinih skutera postoji mogućnost smeštanja “tunel torbe” na podu skutera.

Količina stvari koje se tada može poneti je zaista velika, pa ćete skuterom moći da se probijete kroz gradsku gužvu do super marketa, pakrirate blizu ulaza i isto tako vratiti do svog doma mnogo brže i jeftinije nego automobilom, a sa količinom namirnica koju inače ne biste mogli da ponesete na klasičnom motociklu.

Da li je tu kraj? Nije. Vikend je, ključ u bravu i maksi skuter je sposoban da krene u vikend ili čak višednevne vožnje do bilo koje destinacije. Ovako širok spektar zadataka malo koji motocikl može da ispuni tako efikasno.

Troškovi održavanja, servisi i potrošnja

Foto: Krasula/Shutterstock
Većina skutera je konstruisana tako da bude jednostavna i jeftina za održavanje. Retko ćete na skuterima naići na komplikovana tehnička rešenja i skupe komponente. Obično se radi o agregatima sa jednim cilindrom. Jedan cilindar - jedna briga. Jedna svećica, jedan karburator ili dizna. Kada se demontiraju plastične oplate sve je lako vidljivo i pristupačno za rad. Ako je agregat vodeno hlađen - tu je svega jedan litar antifriza, nekoliko litara ulja koje ne mora biti visokih speficikacija.

Gume, tj. pneumatici su jeftiniji. Kočnice su takođe jeftinije u odnosu na motocikle. Transmisija, odnosno CVT prenos kod skutera je jedna od stavki na za servisiranje koji motocikl nema.

Remen, rolnice, centrifugalno kvačilo, varijator, delovi koji čine CVT transmisiju nisu preterano skupi i davaće vam znake za servis mnogo pre nego što dođe do kvara. Za razliku od motocikala nemate lanac koji mora često da se pere i podmazuje. Generalno, skuter je jedno od vozila koje najmanje “udara” po džepu.

No, imajte na umu i dobro se raspitajte o cenama delova i servisa za skutere veće zapremine od 500 kubika. Postoje skuteri snage od 40 i više konja, pa samim tim izlaze iz nekih okvira “ekonomičnog” prevoza. Njihova konstrukcija i namena nije orijentisana ka štednji, već ka performansama i takvi skuteri mogu biti skuplji i kompleksniji za održavanje od motocikala.

Isto važi i za potrošnju. Prosečan maksi skuter od 300 kubika troši oko 4 litara benzina. Veći maksi skuteri koji poseduju dvocilindrične agregate mogu trošiti i preko 6 litara.

Skuteri jesu jeftiniji i lakši za održavanje od motocikala, ali ne svi. Zato pri izboru dobro razmislite da li želite maksi skuter zbog štednje ili perfomansi.

Pouzdanost

Foto: ermess/Shutterstock
Mnogima skuteri ne ulivaju dovoljno poveranja u pouzdanost i trajnost sklopova. Istina je da se ispravnim i održavanim skuterom možete zaputiti na bilo koje duže putovanje, kao i motociklom. Kilometraže koje skuteri mogu da pređu pre ozbiljnih zahvata mogu biti i preko 100.000 kilometara i zaista nije retkost videti male dostavne i poštarske skutere koji su prevalili šestocifrene kilometraže.

Neki od razloga zbog čega skutere prati više nepoverenja u odnosu na motocikl leži u lošem održavanju skutera i načinu upotrebe. U

sled manje vrednosti, skuteri češće budu zanemareni od strane vlasnika ili prelaze češće „iz ruke u ruku.“ Mnogi skuteri se ne servisiraju, nego se popravljaju kad stanu pored puta.

Na to dodajte i da se skuteri uglavnom koriste na kratkim relacijama, često hladni pod velikim opterećenjem. Takvi uslovi su najpogubniji po motor, pa ni skuteri nisu izuzeti od povećanog habanja.

Da li je teže voziti skuter ili motocikl?

Foto: Rob Wilson/Shutterstock
Još jedna prednost skutera nad motociklom koja nije zanemariva je lakoća kojom se skuter vozi. Svi skuteri imaju automatsku transmisiju. Sve komande su na upravljaču, tako da je ovladavanje istim znatno lakše. Kod motocikala koristite obe noge i ruke, imate kvačilo i ručni menjač. Zato se mnogi odluče da voze skuter i izbegnu fazu ovladavanja komandi što je osnov za sigurno upravljanje motociklom. To je sasvim razumljivo.

Mnogi skuteri su danas opremljeni sistemima za kontrolu proklizavanja i ABS-om. Ovi sistemi umnogome pomažu u gradskim uslovima, kada je potrebno eskivirati nevolju, a donekle pomažu i u situacijama smanjene trakcije guma.

Generalno, princip vožnje i fizika je ista kako na motociklu, uz razliku da su skuteri obično puno tolerantniji na greške vozača.

Jedan od mitova jeste nestabilnost skutera usled malih dimenzija točkova. Često se može čuti da se sa skutera lakše pada. Istina je da manji točak proizvodi manju žiroskopsku silu koja svaki dvotočkaš “drži” u balansu. Kod skutera, odnosno manjeg točka, ta sila je naravno manja što daje mogućnost skuteru za nagle promene pravca i brze reakcije. To je jedan od razloga zbog čega su skuteri mnogo agilniji od motocikala.

Performanse

Kada kažemo perfomanse, mislimo na krajnju brzinu, vožnju kroz krivine, kočenje, ubrzanje. Odnosno dinamiku dvotočkaša.

Iako postoje sportski orijentisani skuteri, koliko god da su “sportski” oni po perfomansama ne mogu da se mere sa motociklima. Za to postoji niz razloga. Sve ono što daje prednost skuteru u odnosu na motocikl, uzima danak perfomansama.

Prvo, skuteri su obično znatno teži od motocikala slične zapremine. Drugi problem koji se odmah nadovezuje jeste raspored te težine. Skuteri zbog svoje konstrukcije rama, agregata i transmisije imaju znatno lošiji balans težine. Sva težina je pretežno na zadnjem točku.

Primetan je i problem čvrstine rama i tipa ogibljenja. Uglavnom se o radi o prostom i povoljnom ogibljenju, koje značajno limitira kvalitet vožnje. Na to dodajte i relativno slabašni kočioni sistem u odnosu na motocikl.

Proizvođačima nije problem da naprave skuter od 60, 80 ili 100 konja. Problem je kako tu snagu preneti kroz automatski menjač, pouzdano i predvidivo.

Pored toga, agregati motocikla su obično viših specifikacija, veće snage, gde skuter “nema šta da traži.” Istina je da postoje sportski orijentisani skuteri sa zavidnim perfomansama, koje ćete ipak morati više da pretplatite.

Izvor: Polovni automobili; Autor: Aleksandar Stojanović

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

39 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Gasprom besan: Evropo, što to radiš?!

Zemlje EU veštački uništavaju potražnju gasa na štetu sopstvenih ekonomija, što će dovesti do daljeg pada potrošnje gasa u Evropi i zatvaranja energetski intenzivnih industrija, saopšteno je iz Gasproma.

19:08

16.11.2024.

1 d

Podeli: