Film o jednom gradu, ljubavi i progresu – "Bilo jednom u Srbiji" vraća nas u zlatno doba Leskovca
Bajkovita melodrama sa elementima komedije u režiji Petra Ristovskog, film "Bilo jednom u Srbiji", koji je svoju turneju počeo u Leskovcu 6. marta, oduševio je publiku na svečanim premijerama koje su se nastavile širom naše zemlje.
Uz plejadu naših poznatih glumaca, među kojima su: Viktor Savić, Teodora Ristovski, Nemanja Oliverić, Radovan Vujović, Sloboda Mićalović, Miki Manojlović, film nam prikazuje zlatno doba Leskovca dvadesetih godina prošlog veka kada je tekstilna industrija doživljavala procvat, a grad saznavao o velikom i boljem svetu u bioskopu kafane Pariz.
Film autora i producenta Zvonimira Šimuneca i izvršnog producenta Miroslava Mogorovića sniman je dve godine na autentičnim lokacijama juga Srbije, nastao je u produkciji Le Filma iz Leskovca i koprodukciji Media House, DME Video, Soul Food Films. Leskovačka drama u tri čina spaja bajku sa istorijom. Autori su na film preneli specifičan duh i humor koji je i danas pogonsko gorivo za vanvremensku fabriku smeha, a sećanje na čuvene leskovačke porodice čije je preduzetništvo pre jednog veka bilo inovativno je inspiracija za našu priču. Bilo jednom, neka bude opet!
Poratna je 1922. godina. Posle potucanja po belom svetu dva prijatelja Dine i Cone se vraćaju u rodni kraj, varošicu na jugu Srbije. Dolazeći u oronuli Leskovac u njemu zatiču - Dine svoj ruinirani bioskop, a Cone spostvenu sahranu! Posle rata Dine (Nemanja Oliverić) se nekim čudom zatekao u Parizu, gde je naučio o lepotama života u velikoj metropoli, upoznao lepe Parižanke i otkrio novi medij – film. Cone (Viktor Savić) je posle ranjavanja i amnezije završio u Mančesteru, tadašnjoj prestonici industrijskog razvoja, gde je naučio kako se samo kroz crni fabrički dim i težak rad stiže do uspeha. Opijeni pobedom u ratu i nepovratno inficirani „duhom slobode i napretka" koji su osetili u "velikom svetu", dva mladića vraćaju se u svoju varošicu, Cone sa željom da vrati ugled, ali i svoju staru ljubav, a Dine da ljubav pronađe.
Kakav bi to bio film kad ne bi imao ljubavnu priču. U ovoj našoj je čak dve! Prvi svetski rat je odvojio Coneta od verenice Zorke (Teodora Ristovski). Kako su ratne strahote i amnezija učinile da varoš Coneta proglasim mrtvim, tako je posle pet godina čekanja Zorka nevoljno dala pristanak da je otac uda za ratnog liferanta Aćima Prokića (Radovan Vujović). Tu počinje borba dva istrajna suparnika, a svaki od njih ima svoje argumente.
Dine po povratku u Leskovac rešava da obnovi svoj oronuli bioskop, ali i da u svom malom gradu pokrene filmsku industriju i da celom svetu prikaže lepote (lepotice) juga Srbije. Pored svih silnih lepotica koje su prodefilovale ispred Dinetove kamere, njegovo oštro oko se zaustavilo na Ružici, lokalnoj usedelici koju je mala sredina prozvala urokljivom. Ružica (Sloboda Boba Mićalović) živi sa majkom i ima tužnu sudbinu da se svakom njenom muškarcu dogodi nesreća, zato momci i beže od nje „kao đavo od krsta”. Dine, pomalo hazarderske prirode, odlučuje da rizikuje i ašikuje sa Ružicom. On u Ružici, povučenoj devojci koja se družila sa ovcama, budi senzualnost i ona postaje mlada dama izuzetnog stila.
Odolevajući svim iskušenjima dva prijatelja počinju da žive svoje snove, Cone kao industrijalac koji osniva fabriku tekstila, a Dine kao sineasta. Uz diskretnu i mudru pomoć bogatog gazda Mite (Miodrag Miki Manojlović) dva prijatelja korak po korak učmali gradić pretvaraju u modernu evropsku varošicu.
U filmu su briljantne uloge ostvarili i: Zoran Cvijanović, Mira Banjac, Dragan Petrović Pele, Boža Marjanović,Andrija Stoilković... kao i Ivan Bekjarev, kome je ovo poslednja uloga. Na scenariju su radili: Đorđe Milosavljević, Vladimir Andrić, Zvonimir Šimunec, saradnici na scenariju su Petar Ristovski i Majda Šimunec, scenografkinja je Ana Milošević, kostimografkinja Dragica Laušević, a direktor fotografije je Dalibor Tonković.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
NBS je došla je do informacija da se privredno društvo Dineksu (Dinexu), registrovano u Visbadenu u Nemačkoj, na teritoriji Srbije neovlašćeno bavi poslovima davanja kredita, iako nema dozvolu NBS.
Privredna udruženja upozoravaju: već svaka treća firma nema nameru da ulaže u pogon u Nemačkoj. Cena energije, radne snage, poreza i mnogobrojni propisi usporavaju privredni rast.
Kako "Novosti" saznaju od pouzdanih izvora koji učestvuju u blokadi Filozofskog fakulteta u Beogradu, malo je nedostajalo da jedan od njihovih kolega svoj politički aktivizam plati životom, pri čemu je njegovo zdravstveno stanje još uvek neizvesno.
Praznično raspoleženje vlada u domovima javnih ličnosti. One uveliko "kače" fotografije novogodišnjih dekoracija na mrežama, ali neke su otišle korak dalje.
Rat u Ukrajini – 1.041. dan. Nastavljaju se borbe u Časovom Jaru, a ruske trupe zauzimaju povoljnije položaje, tvrdi šef samoproglašene Donjecke Narodne Republike Denis Pušilin.
Kako "Novosti" saznaju od pouzdanih izvora koji učestvuju u blokadi Filozofskog fakulteta u Beogradu, malo je nedostajalo da jedan od njihovih kolega svoj politički aktivizam plati životom, pri čemu je njegovo zdravstveno stanje još uvek neizvesno.
Rat u Ukrajini – 1.041. dan. Nastavljaju se borbe u Časovom Jaru, a ruske trupe zauzimaju povoljnije položaje, tvrdi šef samoproglašene Donjecke Narodne Republike Denis Pušilin.
Andrija Hebrang, koji je u nekoliko HDZ-ovih vlada obavljao ministarsku funkciju, bio je kritičan prema Draganu Primorcu nakon što je objavljeno da će on biti kandidat na predsednčkim izborima.
Istraživanje javnoog mnjenja crnogorske Agencije za sprečavanje korupcije pokazalo da su građani korupciju svrstali na peto mesto među najizraženijim društvenim problemima u državi.
Opremanjem Ratnog vazduhoplovstva i PVO novim raketnim sistemom za protivvazduhoplovna dejstva FK-3 znatno je unapređen sistem kontrole i zaštite vazdušnog prostora Republike Srbije.
U okviru manifestacije "Beogradska zima", grad Beograd i Dom omladine Beograda 30. decembra svim ljubiteljima rok i pop muzike, već tradicionalno, poklanjaju besplatan koncertni program na platou ispred Muzeja savremene umetnosti, na Novom Beogradu.
Korisnici Netfliksa su na društvenim mrežama ishvalili kako bi hvalili film "Marsel, školjka sa obućom", koja je trenutno dostupna na servisu za striming.
Kreator BBC-jeve serije "Peaky Blinders" Stiven Najt nedavno je za Times Radio otkrio da nakon nadolazećeg filma možemo da očekujemo dodatne projekte o porodici Šelbi.
Regarding the indictment of the Higher Public Prosecutor's Office in Novi Sad against 13 defendants, Supreme Public Prosecutor Zagorka Dolovac informed the public that she still stands by her call for a meeting with student representatives to be held ASAP.
The verdict against Miljana and Vladimir Kecmanović for child neglect was expected and based on legally collected evidence, said the mother of murdered Ana Božović, Ninela Radičević.
The year behind us was marked by the re-election of Donald Trump as US president, the escalation of conflicts in the Middle East and Ukraine, election processes and new old leaders in Russia and the EU, and the fall of Syrian President Bashar al-Assad.
Ukraine is losing the battle on the battlefield. Many Ukrainian soldiers are tired and exhausted after three years of fighting. The question is whether the country can withstand another year of war.
The Chief Public Prosecutor of Higher Public Prosecutor's Office in Belgrade, Nenad Stefanović, is satisfied with the verdict handed down today to the parents of the boy who killed nine students and a guard at the elementary school "Vladislav Ribnikar".
Na Redditu se preko noći pojavio skrinšot pretrage na Spotify-u koji je doneo iznenađenje: pornografski video smešten u okviru rezultate za reperku M.I.A.
Kineski proizvođač baterija CATL razvio je novu mehaničku platformu za električne automobile, koja može izdržati udarce pri brzinama do 120 km/h bez opasnosti od požara.
Tek kada se preselio u Holivud, pokušavajući da izgradi vlastitu glumačku karijeru, Kifer Saterlend je shvatio koliko je njegov otac veliki i važan glumac.
Američki predsednik susreo se sa velikim problemima u Beloj kući i služio je samo jedan mandat, ali je dobio Nobelovu nagradu za mir za rad na ljudskim pravima.
Komentari 0
Pogledaj komentare