Ponedeljak, 22.09.2008.

09:30

Pajtić: Statut u skladu sa Ustavom

Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić rekao je da je novi statut Vojvodine u potpunosti u skladu sa Ustavom Srbije.

Izvor: B92, FoNet

Default images

On je za rekao da će statut Vojvodini doneti nove nadležnosti i investicije. U toku je dvonedeljna javna rasprava o nacrtu statuta koji su usvojili koalicioni partneri Skupštine Vojvodine 15. septembra, a koji je objavljen u petak. Na nacrt statuta velike primedbe uputili su DSS i radikali, koji ga smatraju neustavnim, ali i LSV i LDP, koji traže šira ovlašćenja.

Da li je predlog novog statuta Vojvodine dobar za sve građane Srbije, ili je separatistički kako to tvrdi deo opozicije, pokušao je u emisiji "Kažiprst" na RTV B92 da pojasni predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić.

Prema njegovim rečima novi statut je u potpunosti u skladu sa Ustavom i da će Vojvodini doneti nove nadležnosti i investicije.

Nacrt novog statuta Vojvodine u skladu je s Ustavom Srbije, koji garantuje veće nadležnosti pokrajini, rekao je za B92 predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić.

On je objasnio da pokrajinska vlast, po ustavnom zakonu, tokom oktobra mora da donese novi statut.

"Mi moramo u statut da unesemo nove nadležnosti koje smo dobili po novom Ustavu. Po novom Ustavu, pokrajina i lokalne samouprave dobijaju svoju imovinu, to takođe moramo da smestimo u ono što je pokrajinski pravni okvir. Dalje, dobili smo mogućnost garantovanih sredstava za investicije, to takođe mora da bude u statutu, imamo neke nove institucije kao što je ombudsman, to takođe mora da se nađe u statutu", naveo je Pajtić.

Iako nije isključio mogućnost da se sa opozicijom ipak razgovara o najvišem pravnom aktu Vojvodine, Pajtić ne veruje da će do toga doći.

Predstavnici opozicije su u startu osudili novi statut, nazivajući ga separatističkim, i tvrdeći da pokrajini daje elemente državnosti, kao što su moneta, vrhovni sud, policija. Bojan Pajtić kaže da opozicija “izmišlja“.

“Oni kažu da mi hoćemo da uvedemo vrhovni sud i policiju i da je to bilo u nekom predlogu ali, oni ne samo da ne govore istinu, već flagrantno izmišljaju. Ja hoću da razgovaramo argumentima, ali da mi neko kaže da su postojali u radnom predlogu vrhovni sud i policija. Pa na osnovu čega vrhovni sud i policija? Dakle, oni ne žele ni da razgovaraju, ni da se dogovore”, kaže Pajtić.

Najoštriji u kritici nacrta statuta su DSS i radikali.

Međutim, primedbe imaju i najglasniji zagovornici autonomije Vojvodine - Liga socijaldmokrata Vojvodine i Liberalno-demokratska partija.

Nakon javne rasprave, sve sugestije i eventualne dopune na nacrt novog Statuta Vojvodine biće upućene u Izvršno veće, koje će konačni Predlog Statuta podneti Skupštini Vojvodine na usvajanje.

Poslanici pokrajinskog parlamenta će o najvišem pravnom aktu Vojvodine raspravljati 14. oktobra.

Da bi statut stupio na snagu, potrebna je i saglasnost Skupštine Srbije.

Petrović: Ne postoje zakonski rokovi

Šef poslaničke grupe "Za evropsku Vojvodinu" Dragoslav Petrović izjavio je da konačnu saglasnost na novi statut Vojvodine treba da daju poslanici republičkog parlamenta, ali da ne postoje zakonski rokovi kojih bi morali da se pridržavaju.

"Skupština Vojvodine će u predviđenom roku, 90 dana od konstituisanja, usvojiti tekst. Zasedanje je zakazano za 14. oktobar, a potom će statut u vidu predloga biti prosleđen Skupštini Srbije", kazao je Petrović u izjavi Tanjugu.

Prema njegovim rečima, tu postoji "zakonska praznina", pošto ni Ustav, niti Ustavni zakon ne definišu u kom periodu bi narodni poslanici morali da se izjasne.

"Tek kada statut dobije 'zeleno svetlo' u Skupštini Srbije, on se vraća Skupštini Vojvodine na proglašavanje, čime bi i formalno stupio na snagu", rekao je Petrović.

On je podsetio da niz odredbi iz novog najvišeg pravnog akta pokrajine mora da ima pokriće u republičkom zakonodavstvu jer je Ustav odredio samo okvire.

"Mnoga pitanja vezana za statut Vojvodine moraju da se utvrde u republičkim zakonima, a tu još uvek postoji velika praznina. Najbolje bi bilo da se oba posla, izrada vojvođanskog dokumenta i republičkih zakona, obavlja paralelno, ali se plašim da će narodni poslanici poprilično kasniti", rekao je Petrović.

"Statut seme razvoja, ne razdora"

Predsednica vojvođanskog ogranka G17 plus Ivana Dulić-Marković odbacila je tezu da je novi pokrajinski statut "seme razdora".

Takvu ocenu izneo je bivši premijer Vojislav Koštunica. Ona je, u intervjuu Dnevniku ocenila da je novi najviši pravni akt pokrajine upravo obratno - seme razvoja Srbije.
Ivana Duliæ-Markoviæ (FoNet)
"Novi statut je objedinio one koji su dobronamerni prema Vojvodini i koji su voljni da naprave dovoljan manevarski prostor za sopstvenu ulogu u razvoju Srbije", rekla je potpredsednica G17.

Sve više građana i iz drugih regiona, po njenim rečima, počinje da brine o svojoj kući, da čisti i uređuje svoje dvorište, a jedna od osnovnih evropskih vrednosti upravo je decentralizacija.
Na pitanje da li to znači da će novi statut Vojvodine poslužiti i kao zamajac da konačno počne proces regionalizacije Srbije, ona je odgovorila pozitivno.

"Uverena sam u to. Na osnovu svih kontakata koje sam imala u poslednje vreme zaista stičem utisak da se najzad ukazuje šansa za otvaranje dijaloga o potrebi regionalizacije Srbije", kazala je Ivana Dulić-Marković.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: