O tome da su radna mesta u evropskoj auto-industriji ugrožena piše se naveliko. Sa električnom tranzicijom mnoge komponente koje su se koristile u SUS vozilima neće više biti potrebne, a to se pre svega odnosi na kompleksne benzinske i dizel motore.
Drugi je problem džin sa istoka, odnosno Kina, koja sve agresivnije ulaže u auto-industriju i sprema se da pokori svetska tržišta. Čak i evropski proizvođači hrle tamo jer su troškovi proizvodnje niži, a i na izvoru su i najnovije tehnologije baterija.
Prema studiji koju je objavio
PwC, Evropa se nalazi pod sve većim pritiskom, sa potencijalno ozbiljnim posledicama.
Proizvođači su sada suočeni sa izuzetno oštrom konkurencijom iz Kine, a konsultantska firma
PwC najavljuje da će Evropa
uvoziti više automobila nego što će izvoziti već od 2025. godine.
Indikativno je i da, dok kineski proizvođači prodaju sve više električnih vozila u Evropi, i evropski i američki sve više premeštaju svoju proizvodnju električnih vozila u Kinu.
Zanimljivo je i da su prošle godine evropski proizvođači automobila izvezli samo 35.000 električnih vozila iz Kine u Evropu (primer je Dacia Spring Electric, koja se proizvodi u Kini), a ove godine će verovatno to biti 66.000.
Za tri godine u Evropi bi se moglo prodati gotovo 800.000 automobila kineske proizvodnje, od čega oko 330.000 iz kineskih pogona evropskih automobilskih kompanija.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 12
Pogledaj komentare