Automobili

Ponedeljak, 07.08.2023.

13:00

Kina smenjuje Nemačku kao džin automobilske industrije

Kinesko tržište automobila je najveće na svetu i tu dominiraju domaće marke. I kao izvoznica Kina potiskuje čuvene nemačke automobile. To je posebno vidljivo kod električnih vozila, gde Nemci jedva da igraju ulogu.

Izvor: B92

Kina smenjuje Nemačku kao džin automobilske industrije
Foto: Newspress

Narudžbine nedostaju, kupovna moć pada. U nemačkoj privredi se širi krizno raspoloženje.

Postoji i strukturni problem za proizvođače automobila: transformacija ka elektromobilnosti i autonomnoj vožnji će prouzrokovati visoke trškove, na neodređeno vreme.

Finansijska sredstva koja su za to potrebna bi trebalo da dođu od poslova sa klasičnim vozilima na beznzin i dizel, koja su politički sve manje popularna.

Prva polovina godine je prošla solidno. Folksvagen (VW), Mercedes-Benz i BMW beleže povećanu prodaju i veći profit. Međutim, prognoze za celu godinu su ispod očekivanja mnogih investitora i akcionara.

Inflacija i rastuće kamatne stope koče prodaju, a potražnja za novim vozilima je manja.

„Iako vidimo povećanje proizvodnje, to nije znak za opuštanje“, upozorava Hildegard Miler, predsednica Nemačkog udruženja automobilske industrije. Prodaja je i dalje za dobru petinu manja nego što je bila pre krize iz 2019. godine.
Foto: Lynk&Co promo
Porudžbine u Nemačkoj opadaju, posebno kada je reč o električnim automobilima. Potražnja u tom segmentu u Nemačkoj trenutno iznosi samo 60 odsto u odnosu na prošlogodišnji obim.

Električni automobili sve traženiji u Kini

Međutim, Kina, najveće i najvažnije tržište automobila na svetu, neprestano jača ne samo kada je reč o novim registracijama vozila sa električnim pogonom. Globalno, svaki drugi automobil sa električnim pogonom sada je u Kini.

I kineski proizvođači brzo napreduju. Jedina prava konkurencija na domaćem tržištu, trenutno je američki proizvođač automobila Tesla.

Kineski kupci automobila, posebno oni sa visokim prihodima, u poslednje vreme su počeli da preferiraju domaće brendove. Lider je kompanija BYD, koja je, prema najnovijim podacima Kineske asocijacije za putnička vozila, u prvoj polovini godine prodala 29 odsto više električnih automobila od Tesle.

„Dolazi do promena na tržištu“, kaže član upravnog odbora Folksvagena u Kini Ralf Brandšteter. On je direktno ispratio kako je BYD u prvom tromesečju sa prvog mesta izbacio višedecenijskog lidera, kompaniju Folksvagen. BYD je uspeo da proda skoro dvadeset puta više električnih vozila u Kini nego nemački gigant.

Kako bi preokrenuo trend, Folksvagen pokušava da uspostavi partnerstvo sa kineskim proizvođačem automobila Xpeng, koje uključuje oblasti elektromobilnosti, softvera i autonomne vožnje.

Za tu svrhu, kompanija iz Volfsburga ulaže 700 miliona dolara u startap. Prvobitno su planirana dva električna modela marke VW, koji bi 2026. godine trebalo da se pojave na kineskom tržištu.

Nemački automobili kao statusni simboli

Pored koncerna Folksvagen sa svojim luksuznim brendovima Poršeom i Audijem, razloga za brigu imaju i Mercedes i BMV.

U novoj studiji, konsultantska kuća Berills Strategy Advisors, specijalizovana za automobilsku industriju, vidi „smenu straže u Kini“. U žestokom nadmetanju sa tradicionalnim proizvođačima više klase iz Nemačke, Kinezi su „u traci za preticanje“.

„Za nemačke proizvođače rezultati su alarmantni“, objašnjava Vili Vang, generalni direktor konsultantske kuće Berills u Kini. „Zato što su kineski konkurenti očigledno u mnogim aspektima ispred kada je reč o percepciji kupaca.“ Slika se potpuno promenila sa transformacijom ka električnom automobilu.

Nemačka luksuzna vozila nekada su se smatrala idealnim statusnim simbolima za ambiciozne srednje i više klase u Kini. Domaći proizvođači su imali reputaciju tehnički zaostalih i neubedljivih što se tiče kvaliteta.

Digitalne karakteristike kao aduti

Vozila kineske proizvodnje sada imaju posebno dobre rezultate sa digitalnim funkcijama kao što su sofisticirani sistemi pomoći i zabava u samom vozilu – nije ni čudo kada se uzme u obzir saobraćajna situaciju u kineskim gradovima.
Foto: BMW promo
Prema studiji, kada je reč o udobnosti i kvalitetu, kupci ocenjuju da su ta vozila gotovo na istom nivou ili nešto bolja od etabliranih proizvođača.

Tehnologija kineskim kupcima postaje važnija od tradicionalnih vrednosti. „Glavni motiv za kupovinu nemačkih luksuznih vozila je brend, dok su motivi za kupovinu kineskih premijum vozila prvenstveno vezani za proizvod“, navodi se u studiji kuće Berils.

Nemački proizvođači nisu u prvih deset

Nije ni čudo što je u Kini sada 80 odsto elektro-automobila domaće proizvodnje. Tesla je jedina kompanija iz inostranstava koja je među deset najuspešnijih u Kini, dok nemački brendovi više ne igraju ulogu u tom slavnom krugu.

Na čitavom kineskom automobilskom tržištu, uključujući i vozila sa unutrašnjim sagorevanjem, kineski proizvođači će 2023. prvi put nadmašiti strane proizvođače sa tržišnim udelom od 51 odsto.

Konsultantska kuća AlixPartners predviđa da će se taj udeo povećati na dve trećine do 2030. godine.

Kina je svetski prvak u izvozu automobila

Istovremeno, evropski proizvođači su i na domaćem tržištu pod sve većim pritiskom kineskih proizvođača električnih vozila.

U prvom kvartalu ove godine Kina je zamenila Japan kao svetski šampion u izvozu automobila. Pre samo tri godine Kina je bila na šestom mestu na toj listi. Azijska zemlja je u usponu kao prodajno tržište, izvoznik i kao lokacija za proizvodnju.

„Kina je na dobrom putu da postane automobilska supersila“, kaže Fabijan Piontek stručnjak za automobile kuće AlixPartners.

S druge strane, evropski proizvođači sve više dolaze u poziciju branilaca tržišnih udela na svojim tradicionalnim domaćim tržištima. „Era rekordnih profita nemačkih proizvođača automobila se bliži kraju“, smatra Piontek.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

11 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Napadnuti smo: Šaljemo ratne brodove

Švedski premijer Ulf Kristerson izjavio je juče, nakon najave da će ta zemlja prvi put poslati ratne brodove u Baltičko more, da je Švedska izložena hirbidnim napadima, kao i da "nije ni u ratu ni u miru".

9:57

13.1.2025.

2 d

Podeli: