Kako se proverava akumulator? Možete li to sami da uradite? Šta je potrebno za proveru? Koliko je takva provera pouzdana? Odgovore na ova pitanja daje sajt Polovni automobili.
Da vam se ne bi desilo da u hladno zimsko jutro ne možete da upalite auto zato što je akumulator "otkazao poslušnost" - proverite ga na vreme.
Kako se proverava akumulator? Možete li to sami da uradite? Šta je potrebno za proveru? Koliko je takva provera pouzdana?
Krenimo redom, pošto je ova problematika malo komplikovanija, a pritom ćemo dati i savete kako da produžite život akumulatoru.
Ne čekajte da akumulator "crkne"
Nije problem samo u tom jednom jutru kada ćete imati problem da upalite auto. Problem je u tome što akumulator može da vam napravi isti problem više puta tokom zime. Istovremeno mu se posledično skraćuje i životni vek.
Dakle, ako akumulatoru posvetite odgovarajuću pažnju, ne samo da vam neće praviti problem te zime, nego će potrajati bar godinu ili dve duže.
U svakom slučaju, ne čekajte da potpuno "crkne", do tačke kada više nema šanse za popravku ili kada više nema svrhe da se dopunjava pošto će vrlo brzo ponovo da otkaže.
Koji su znakovi da nešto nije u redu sa akumulatorom?
Osim očiglednog problema kada akumulator ne može da startuje motor, ovi simptomi upozoravaju na nevolju:
- otežano verglanje - treperenje na instrument tabli prilikom startovanja vozila - restartovanje radija
Tu su i razni drugi "znakovi" koje ne treba ignorisati, već treba prvo proveriti akumulator:
• neuobičajeno ponašanje osvetljenja kabine prilikom startovanja motora (npr. treperenje, kratko gašenje, itd.) • problemi u radu razne opreme koja koristi el. energiju – npr. podizači stakala, naročito kada je motor ugašen! • otežana startovanja motora nakon što auto duže miruje, čak i bez niskih temperatura • itd.
Ukoliko se samo jednom javi potreba da palite auto na kablove, nešto definitivno nije u redu ili sa autom ili sa akumulatorom, bez obzira koliko niska temperatura bila.
Naravno, ako ste ostavili upaljene farove na parkiranom (ugašenom) autu, to je već druga priča. Ili ako ste 1. maja odvrnuli muziku na nekom izletištu ili šumi, a pritom još imate malo jači audio sistem, pa tek kasnije shvatite da muzika izvlači više "struje" iz akumulatora nego što ste mislili.
Možda je nešto drugo "izvuklo struju", ali bez obzira šta je uzrok, preporučuje se da nakon takvog "incidenta" proverite akumulator u servisu i dopunite ga.
Ovo nije veliki trošak, a može da vam uštedi mnogo novca, vremena i nerava. Konkretno, ako su samo upaljeni farovi dok je auto bio ugašen bili problem, onda ćete akumulatoru punjenjem na punjaču u velikoj meri produžiti životni vek.
Ali ako je nešto drugo problem – taj problem treba naći i rešiti što pre. Često vozači dozvole da ih akumulator potpuno "izda" i po nekoliko puta u toku zime kada su niske temperature. Smatraju da samo treba da preguraju do toplijih dana i da će onda sve biti u redu.
Kada motor neće da startuje, uglavnom pozovemo nekoga i rešimo problem uz pomoć kablova za paljenje ili na guranje, što kod novijih automobila treba strogo izbegavati.
Razgovarali smo sa stručnjacima iz "Akumulator centra" iz Zemuna. Jedno od glavnih pitanja bilo je - kako da znam da je akumulatoru definitivno došao kraj?
Odgovor glasi da se to može pouzdano utvrditi samo u specijalizovanom servisu. Ako i nakon punjenja od deset sati akumulator ne može da startuje motor, to znači da je najverovatnije vreme za zamenu, naravno, ukoliko je punjač ispravan.
Pitali smo i može li i kako vozač sam da proveri akumulator? Samostalna provera je moguća uz pomoć unimera, tako što se meri napon.
Akumulator bi trebalo proveravati na tri, šest ili devet meseci – u zavisnosti od uslova vožnje. To važi i za period nakon isteka garancije i za vreme garancije.
Merenje napona klasičnim unimerom ne može da nam pokaže kompletno stanje akumulatora, pošto je napon samo jedan od faktora.
Merenje napona nije 100% pouzdana metoda, ali ipak može da ukazuje da, na primer:
1) manje od 10,5 volti: akumulator je neispravan ili duboko ispražnjen (treba proveriti auto)
2) 12 do 12,4 volti: prazan akumulator (treba dopuniti akumulator)
3) 12,6 do 12,8 volti: akumulator je dobar
4) iznad 13 volti - suv i neispravan akumulator ( treba proveriti auto)
Ipak, ukoliko želite da budete maksimalno sigurni u stanje akumulatora, najbolje je da to prepustite nekom specijalizovanom servisu za baterije.
Postoje brzi testovi koji su pouzdani oko 50% (često su besplatni), a osim ispitivanja samog akumulatora, uglavnom (bar bi trebalo) da podrazumevaju proveru odvlačenja struje na vozilu, proveru alternatora i povlačenje anlasera.
Naravno, šta će sve od ovih provera biti urađeno i koliko pouzdane rezultate će dati provere – zavisi od servisa do servisa. Zato se prvo raspitajte telefonom, a specijalizovani servisi su najbolji izbor.
Tu je i veliki servis akumulatora, koji je pouzdan 100% - o detaljima se raspitajte u nekom servisu.
Uglavnom, ukoliko je akumulator pretrpeo neka oštećenja, procenjuje se da li ta šteta može da se sredi.
Samostalno punjenje
Možete i sami da punite akumulator – i preventivno i ukoliko se ispraznio. Na tržištu postoji mnogo punjača. Od veoma jeftinih koji imaju samo osnovne funkcije, do kvalitetnih i inteligentnih sa zaštitom od prekomernog punjenja, zamene polova, sa kontrolom punjenja u zavisnosti od stanja samog akumulatora i toga do kojeg nivoa se napunio, itd.
Uglavnom, važi generalno pravilo da se akumulator puni sa 10% svog kapaciteta. To znači da, na primer, punjač od 4,5 ampera akumulator od 45Ah napuni za deset sati.
Generalno, ukoliko malo vozite ili uglavnom vozite na kratkim relacijama, povremenim dopunjavanjem možete akumulatoru znatno da produžite životni vek. Ali podsećamo da ako imate iole savremeniji automobil, da bi trebalo prvo da se upoznate sa odgovarajućim i bezbednim načinom punjenja akumulatora – npr. većina proizvođača kaže da bi akumulator trebalo izvaditi iz vozila ako treba da se puni.
Tu je i problem gubitka memorisanih podataka nakon što razni sistemi izgube napajanje strujom iz akumulatora ako se izvadi. U suštini, to nije veliki problem, samo treba znati šta i kako se radi, kako izbeći eventualne probleme ili ih srediti kada se napunjen akumulator vrati u auto.
Mnogo korisnih informacija može da se nađe u uputstvu za korišćenje automobila.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini – 1.009. dan. Eksplozije odjekuju u ukrajinskim gradovima Odesi na Crnom moru i Kropivnickom. Guverner Odeske oblasti Oleh Kiper pozvao stanovništvo da se skloni u zaklon.
Pored izmene Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga i Zakona o bankama, Narodna banka Srbije predložila je i izmene Zakona o NBS. Tu je, između ostalog, otvorila novo poglavlje o potencijalnom uvođenju evra kao valute u Srbiji.
Rat u Ukrajini – 1.010. dan. Ruske snage PVO su tokom protekle noći uništile 47 dronova u Rostovskoj, Belgorodskoj, Brjanskoj i Voronješkoj oblasti, na Krasnodarskoj teritoriji i na Krimu, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Rat u Ukrajini – 1.010. dan. Ruske snage PVO su tokom protekle noći uništile 47 dronova u Rostovskoj, Belgorodskoj, Brjanskoj i Voronješkoj oblasti, na Krasnodarskoj teritoriji i na Krimu, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Rat u Ukrajini – 1.010. dan. Ruske snage PVO su tokom protekle noći uništile 47 dronova u Rostovskoj, Belgorodskoj, Brjanskoj i Voronješkoj oblasti, na Krasnodarskoj teritoriji i na Krimu, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Hiljade demonstranata koji protestuju protiv odluke gruzijske vlade da obustavi pregovore o pridruživanju EU okupilo se drugu noć zaredom ispred parlamenta u glavnom gradu Tbilisiju, i kao i prethodne večeri sukobili su se sa policijom, javlja AP.
Ministarstvo spoljnih poslova BiH uputilo je protestnu notu Hrvatskoj nakon izjave predsednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića da BiH neće biti ukoliko u njoj ne prevlada koncept tri konstitutivna naroda.
Bilo da ste zaljubljenik u savremene romane, obožavalac klasičnih dela, strastveni čitalac knjiga za decu ili pak istražujete svet knjiga za mlade, ponuda Vulkan izdavaštva zadovoljiće apetite svakog čitaoca.
Srpski savez elektronskih sportova i esportova (SESE) poziva sve igrače i ljubitelje fudbala i esporta da se pridruže u jedinstvenom takmičenju – Phygital Football!
Oleksandar “s1mple” Kostiljev, trenutno neaktivan superstar ekipe NAVI u CS2, pridružiće se egzibicionom meču pre velikog finala Valorant Radiant Asia Invitational turnira.
Od 22. do 24. novembra, u impresivnom prostoru Hangara Luke Beograd, održan je ovogodišnji Games.con festival, najveći događaj posvećen gejmingu i popularnoj kulturi na Balkanu.
Ukrainian Foreign Minister Andrii Sybiha called on his NATO colleagues to announce an invitation to Ukraine for admission to the Alliance during a meeting in Brussels next week, Reuters reported, which had access to the letter.
Thousands of demonstrators protesting Georgian government's decision to suspend EU accession negotiations gathered for the second night in a row in front of the parliament in the capital Tbilisi, and as they did the previous evening, they clashed with police.
Primary and secondary schools in Serbia received a letter that the implementation of the "Zdravitas" information system, which was planned for Monday, December 2, was postponed.
Microsoft je u svom godišnjem Digital Defense izveštaju objavio da se korisnici suočavaju sa neverovatnih 600 miliona sajber napada dnevno usled rastućih geopolitičkih tenzija u svetu.
Mobilna aplikacija "Sa nama na putu" koju je razvila kompanija NIS uvrštena je među pet aplikacija koju su korisnici u Srbiji najviše preuzimali u 2024.
Komentari 32
Pogledaj komentare