Početak nove moto sezone uvek iznova nameće temu akumulatora, s obzirom da se tokom zime neretko isprazne. Stoga ćemo u ovom tekstu nastojati da objasnimo sve što treba da znate o akumulatorima za motocikle.
Saznaćete koji tipovi akumulatora postoje, šta prija, a šta "ubija" akumulatore i kako loš akumulator može da izazove niz drugih kvarova.
Koja je uloga akumulatora?
Uloga akumulatora je poznata, on obezbeđuje struju za startovanje, osvetljenje i paljenje. Kada se motor startuje, alternator motocikla proizvodi struju za potrošače i akumulator, dok se punjenje reguliše regulatorom napona (reglerom).
Bez obzira što je alternator proizvođač struje, akumulator po potrebi obezbeđuje struju u slučajevima kada potrebe prevazilaze kapacitete alternatora.
Zašto su akumulatori za motocikl specifični?
Na motociklu je prostor za komponente veoma ograničen. Proizvođač motocikla ima zadatak da pronađe adekvatno mesto za akumulator koje je pristupačno, a da pri tome ima što manji uticaj na balans i težinu.
Zato ćete na motociklima pronaći kompaktne akumulatore, različitih veličina i kapaciteta koji su pažljivo odmereni bez puno "rezerve". Ipak, što je akumulator manji, to je osetljiviji na kvarove i ambijent.
Sa čime ću se susresti kada kupujem nov akumulator?
Važno je da akumulator kupite po katalogu, odnosno onaj koji je predviđen za vaš motocikl. Prva stavka su tačne dimenzije u milimetrima. One su naravno standardizovane.
Neke dimenzije su češće, a neke pak retke i ne uvek lako dostupne. Akumulator uvek mora da bude montiran na bezbedan i osiguran način, a to nije moguće ako nije u propisanim dimenzijama za vaš motocikl.
Nakon toga, bitno je da vaš novi akumulator ima iste amper časove koje proizvođač motocikla zahteva. Na primer, 9Ah.
Uzmimo za primer akumulator
AGM 12V 7Ah 135A gde je:
AGM – Absorbent glass mat, odnosno tip akumulatora koji koristi tehnologiju upijajuće staklene vune.
12V – Voltaža baterije
7Ah – Označava kapacitet baterije, dobijen množenjem ampera sa vremenom pražnjenja u satima. Što veći broj, to je akumulator "jači".
135A – Amper, jedinica koja označava količinu struje koja protiče kroz sistem
Još jedan bitan podatak koji treba da vas zanima je
CA. To je jedinica koja definiše snagu pokretanja (Cranking Amperages), odnosno, količina struje koju akumulator može da isporuči na temperaturi od 0 stepeni Celzijusa tokom 30 sekundi, a da voltaža bude veća ili jednaka 7,2 volti.
Prodavci vole da kažu da je to "udarna snaga" akumulatora. Što je CA vrednost veća, to je bolje.
Gore navedeno su same osnove koje su vama kao korisniku potrebne da izaberete nov akumulator, a svakako treba da se držite propisanog akumulatora za vaš motocikl ili skuter.
Tehnologija akumulatora
Tehnologija akumulatora se intezivno razvija, pa tako i kod motocikala imate više tipova akumulatora.
Kiselinski – Olovne ćelije potopljene u sumpornu kiselinu. tj. elektrolit. Poseduju odušak zbog gasa koji se stvara tokom punjenja. Moraju da stoje uspravno da ne bi došlo do prosipanja kiseline.
Gel – Kod ove tehnologije kiselina se pretvara u gel. Nema curenja jer se radi o zatvorenom sistemu koji ne zahteva održavanje (dolivanje elektrolita). Može da se montira u raznim položajima. Gel je osetljiv, pogotovo u situacijama brzog punjenja ili pražnjenja, pa čak i kod nestručnog punjenja lako može da se upropasti i nov akumulator.
AGM – tip akumulatora koji koristi tehnologiju upijajuće staklene vune. AGM nije isto što i gel. Imaju slične osobine, zatvoreni su, nema curenja i mogu se montirati u različitim pozicijama. Razlika je u tome je što AGM ima superiornije karakteristike i znatno je otporniji od gela.
Litijumski – Radi se o akumulatorima koji su nalik baterijama na mobilnim telefonima i električnim vozilima. Prednosti su ogromne. Čak 70% su lakši od klasičnih akumulatora. Mogu da se montiraju u bilo kom položaju, imaju znatno jaču „udarnu snagu“. Brzo se pune i imaju znatno duži radni vek. Nažalost imaju dve mane. Najmanje tri puta su skuplji od običnog akumulatora i nisu pogodni za startovanje kada su niske temperature.
Koji da kupim? To ćete videti u katalogu proizvođača. Svaki akumulator ima svoju oznaku, npr. YT12B-BS. U prodavnici tražite takav model, a da li ćete kupiti gel, AGM ili litijumski to zavisi od toga kako koristite motocikl i koliko ste novca spremni da izdvojite.
Kako loš akumulator može da utiče motocikl?
Loš akumulator može da dovede do ozbiljnih i skupih kvarova na motociklu, kako na elektronici, tako i na mehanici. Svako ignorisanje sporog i mučnog verglanja, paljenja na gurku i tome sl. može da vas košta znatno više od kupovine akumulatora. Loš spoj klema sa akumulatorom ili loš akumulator može do dovede do kvara regulator napona (reglera).
Kod modernih motocikala može dovesti do kvarova na električnim sistemima, kao što su digitalna instrument tabla i ometanja rada pojedinih senzora.
Ni mehanički kvarovi nisu retki. Ukoliko akumulator nema snage da "zavergla" u jednom trenutku neće moći da savlada kompresiju u cilindru, te će se klipovi motora vratiti "nazad" što može dovesti do oštećenja startera i njegove spojnice, narodski poznatije kao "frajlauf".
Pogotovo kod motocikala veće zapremine sa jednim ili dva cilindara.
Kako se održava i čuva akumulator?
Kod AGM, gel i litijumskih akumulatora često je navedeno da ne zahtevaju održavanje. To je istina jer kod njih nema dolivanja tečnosti. No, šira slika kazuje da su neke mere ipak potrebne kako bi akumulator bio pouzdan i trajan. Pre svega, kleme akumulatora moraju biti propisno stegnute i tretirane kontakt sprejem ili mašću za zaštitu od korozije.
Akumulatorima ne prija hladnoća i visoka temperatura. Hladnoća ga prazni, a visoka temperatura suši pa dolazi do iznenadnog otkaza. Ovo je čest slučaj u letnjim mesecima.
Kada je motocikl duže vreme neaktivan ili u zimovniku, akumulator treba demontirati i prikačiti na punjač koji ima funkciju održavanja. Idealno bi bilo da stoji na sobnoj temperaturi.
Ne odlažite akumulator direktno na beton ili blizu grejnih tela. Nikako ne pokušavajte da "forsirate" paljenje akumulatora ako se ispraznio tokom zime ili ako motocikl iz nekog razloga ne startuje.
Akumulatori ne trpe duboka pražnjenja i sasvim sigurno će doći do oštećenja ili otkaza. Najbolja metoda je sledeća: Pre nego što rešite da upalite motocikl prvi put nakon zime, akumulator odnesite u specijalizovani servis na punjenje i proveru.
Servisi uglavnom poseduju dijagnostiku preko koje ćete biti sigurni da imate ispravan, pun i proveren akumulator za putešestvije. Očekivani radni vek akumulatora je od 3 do 5 godina.
Proverite regler i namotaje
Regler je uređaj koji reguliše punjenje akumulatora, a funkcija namotaja odnosno alternatora je da proizvodi struju. Trebalo bi bar na početku sezone multimetrom proveriti vrednosti struje koje dolazi do akumulatora.
Napon punjenja mora biti od 13,8 do 14,7 V. Sve preko ili ispod toga ukazuje na kvar u el. sistemu što će dovesti i do kvara akumulatora.
Ukoliko se desio iznenadni otkaz akumulatora, vrlo verovatno je akumulator žrtva, a ne uzrok zastoja.
Budite oprezni i kod dodavanja opreme kao što su grejači ručica, dodatna svetla, itd. Čest slučaj je da električni sistem motocikla nije projektovan za dodatne potrošače.
Izvor: Polovni automobili; Autor: Aleksandar Stojanović
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 4
Pogledaj komentare