Ruski hemičar Dmitrij Medeljejev rođen je 8. februara 1834. i u čast 182 godine od njegovog rođenja, Google je objavio njegovu prvu verziju tablice iz 1869. kao Google Doodle.
Sve do 1863. svet je poznavao samo 56 elemenata. Napredak u nauci tekao je tako što je svake godine otkrivan po jedan novi element. U to vreme, Mendeljejev je “u snu u kom je video sve hemijske elemente kako padaju na svoje mesto u tabeli u skladu sa svojim hemijskim svojstvima” došao na ideju da napravi Periodni sistem elemenata. Objavio ga je u knjizi “Odnos između svojstava i atomskih težina elemenata”.
Iako je mnogo naučnika pokušavalo da pronađe red među elementima, Mendeljejev je osmislio najbolji sistem, jer je predvideo i postojanje elemenata poput galijuma i germanijuma, koji u to vreme još nisu bili otkriveni.
On je uključio i više elemenata nego bilo koji drugi hemičar pre njega.
Svaki element u periodnom sistemu označen je atomskim brojem, koji predstavlja broj protona/elektrona u jednom atomu tog elementa, atomsku težinu (ili relativna atomska masa) i simbol koji se sastoji od jednog ili dva slova.
U nekim verzijama tabele, boje u redovima se menjaju u skladu sa tipom elementa – plemeniti gasovi, alkalni metali i tako dalje.
Mendeljejev je kategorizovao elemente prema njihovim relativnim atomskim masama, jer je primetio da su one u vezi s njihovim hemijskim i fizičkim svojstvima i mogao je da predvidi atomsku masu još neotkrivenih elemenata za koje je ostavio prostora u tabeli.
Čuveni hemičar rođen je u Sibiru i učio na Glavnom pedagoškom institutu, pre nego što je napisao knjigu o funkcionisanju spektroskopa, instrumenta koji meri svojstva svetlosti širom elektromagnetnog spektra.
Kasnije je radio kao profesor na Tehnološkom institutu i Državnom univerzitetu u Sankt Peterburgu. Njegov udžbenik “Principi hemije” koji je objavio u dva toma 1860. i 1868. smatraju se ključnim delom za ovu oblast nauke.
Ruski car dao mu je ulogu direktora Agencije za mere i težine, pa je Mendeljejev taj koji je uveo metrički sistem u Rusiju.
Mendeljejev je umro 1907. u 72. godini života. Element 101 Mendeljevijum nosi ime po njemu.
Od svog nastanka, periodni sistem se mnogo promenio.
Plemeniti gasovi, poput helijuma (He), neona (Ne), argona (Ar), kriptona (Kr), ksenona (Xe) i radona (Rn) dodati su u tabelu između 1895. i 1901. Takođe, kako je koji element otkrivan, tako je i upisivan u periodni sistem i to na ono mesto na kom ga je Mendeljejev predvideo.
Engleski fizičar Henri Gvin Džefris Mozli otkrio je da se svakom jezgru atoma može pripisati broj, u zavisnosti od broja protona. To je promenilo način na koji periodni sistem funkcioniše, pa je tabela redizajnirana prema atomskom broju elemenata, umesto po atomskoj težini.
Retki zemni metali, uključujući i lantanoide, uključeni su u tabelu krajem 19. veka.
Prošlog meseca u periodni sistem upisana su još četiri elementa pod brojevima 113, 115, 117 i 118. Njihova radna imena su ununtrium, ununpentium, ununseptium i ununoktium, ali se već razmatra da 113 bude nazvan japonijumom, po državi u kojoj su otkriveni.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Crvena zvezda razbila je Štutgart u petom kolu Lige šampiona rezultatom 5:1. Utakmicu i sva dešavanja posle nje mogli ste da pratite uživo uz B92.sport.
Rat u Ukrajini – 1.009. dan. Eksplozije odjekuju u ukrajinskim gradovima Odesi na Crnom moru i Kropivnickom. Guverner Odeske oblasti Oleh Kiper pozvao stanovništvo da se skloni u zaklon.
Naučnici sa Univerziteta Rutgers otkrili su da polni odnos utiče na nervni sistem žene na način da se potpuno smrzava, zbog čega žene tada nisu u stanju da osete bol, već samo zadovoljstvo.
Multipla skleroza (MS) je trajno neurološko stanje koje utiče na mozak i nerve, izazivajući niz simptoma, uključujući vid, ravnotežu, probleme sa mišićima i bešikom.
Istraživanje stručnjaka Univerziteta u Splitu pokazuje povećanje nivoa nikotina u krvi kod nepušača koji su u noćnim klubovima izloženi duvanskom dimu i veće štetne efekte kod te grupe ispitanika.
U Institutu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" juče je obavljena intervencija koja predstavlja prekretnicu u istoriji kardiovaskularne medicine, i to kao prva procedura ovog tipa u Srbiji, a treća u svetu.
Podeljeno društvo, nacionalizam, egzistencijalni strahovi i avet rata: roman Tomasa Mana "Čarobni breg“ i sto godina nakon prvog objavljivanja zapanjujuće je aktuelan.
Before the Special Court in The Hague, the trial of the former leaders of the so-called KLA Hashim Tachi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi and Rexhep Selimi, who are accused of war crimes and crimes against humanity.
Cyprus could apply for NATO membership when its army reaches the required standards and training, and receives equipment from the US military, the country's president, Nikos Christodoulides, said.
The Ukrainian crew of drone operators surrendered to the Russians and now they are in captivity, together with their equipment, in the Kharkiv region, the security agency of Russia told RIA Novosti.
Deutsche Telekom, Qualcomm i Skylo kažu da su uspešno završili end-to-end probno testiranje SMS prenosa podataka preko geostacionarne satelitske mreže.
Američka Savezna trgovinska komisija (FTC) otvorila je istragu protiv Microsofta koja je fokusirana na moguće spajanje softvera za kancelarijsku produktivnost i bezbednost sa klaud uslugama.
Komentari 24
Pogledaj komentare