Od ukupno 13 sati materijala koji su naučnici Okeanografskog instituta “Vuds Hol” uspeli da snime podvodnim dronom, iskoristili su one najfascinantnije prizore i, prema njihovim rečima, dobili i više nego što su očekivali kad su prvi put, tačnije 2013. godine, odlučili da postave dron s REMUS Shark kamerom u morske dubine.
Rezultati njihovog istraživanja nedavno su objavljeni u magazinu “Journal of Fish Biology”, a tvrde da su im ovi snimci pomogli da utvrde na koji način velike bele ajkule love svoj plen. Pokazalo se da koriste morske dubine i mrak u svoju korist, odnosno kruže na samoj površini dna, u senci, sve dok ne opaze svoj plen. Zatim kreću u napad koji je, sudeći po prizorima koje su uspeli da zabeleže, prilično zastrašujuć.
“Ako morski pas pluta i vreba na samom dnu, u mraku, njegov plen pliva visoko iznad njega pa se nazire, dok se smanjuje verovatnoća da će plen uočiti morskog psa”, tvrdi Greg Skomal, biolog i vodeći naučnik studije.
“Ova izvanredna zapažanja pokazuju da su hipoteze koje smo postavili moje kolege i ja ustvari tačne i da morski psi zaista vrebaju iz mraka”, dodao je Skomal.
Morski psi su takođe tokom napada na mamac pokazali neverovatnu snagu. Vidljivo je kako grizu dron, a njihovi ogromni zubi prikazani su iz neverovatno užasavajuće blizine.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 24
Pogledaj komentare