18.12.2024.
13:45
Najvažnija je vera u cilj: Ogromno interesovanje Novosađana za tribinu o lečenju neplodnosti
Predavanje udruženja "Šansa za roditeljstvo", uz podršku Fondacije Mozzart, okupilo brojne stručnjake.
U Srbiji svaki šesti par ima problem sa začećem, a na putu do ostvarenja najvećeg sna podrška je neophodna – od bliskih ljudi, stručnih lica, ali i drugih parova koji prolaze kroz isto. Upravo je pružanje međusobne podrške okupilo stručnjake i brojne posetioce na besplatnoj tribini o lečenju neplodnosti koju je udruženje "Šansa za roditeljstvo" organizovalo u Novom Sadu, uz podršku Fondacije Mozzart.
Sala hotela „Šeraton“ bila je ispunjena do poslednjeg mesta, a eminentni stručnjaci iz ove oblasti sa prisutnima su podelili preporuke i iskustva iz prakse. Endokrinolog prof. dr Edita Stokić, ginekolozi dr Stevan Milatović i dr Aleksandar Dobrosavljević, embriolog Milica Krstivojević i psiholog Milica Glintić odgovarali su na brojna pitanja koja su posetioci postavljali i anonimno, putem aplikacije.
Lekari su govorili o uticaju različitih faktora i istakli da je najvažnije javiti se na vreme. Za parove ispod 35 godina to znači nakon godinu dana neuspešnih pokušaja, dok je za starije to preporučljivo već nakon šest meseci.
Borba za potomstvo isključuje mogućnost apsolutne kontrole pa se kod parova često javlja i osećaj nemoći. Psiholog Milica Glintić Branković ističe da je veoma važno imati razumevanja za sebe i svoja osećanja jer mentalno zdravlje daje kapacitet za borbu.
"Žena nije kriva ni manje vredna zato što se bori sa sterilitetom. Važno je da prepoznate svoje potrebe i osećanja dok se borite za potomstvo. Ako ste prošli kroz više od jedne vantelesne, sasvim je razumljivo da se nada i vera u uspeh mešaju sa sumnjama, strahovima, očajem, željom da se odustane, ljutnjom, zbunjenošću, rastrzanošću... Može da pomogne ako se potrudite sebe da razumete umesto da sebi zamerate što niste uvek pozitivni", istakla je ona.
Važan gost na tribini bila je i mama koja je svoj najveći san ostvarila nakon devet pokušaja veštačke oplodnje, ne gubeći nijednog trenutka nadu u srećan ishod. Njenu poruku o značaju vere u cilj potvrdili su i lekari.
"Najbitnije je da se volite i podržavate, a reproduktivno zdravlje prepustite svojim ginekolozima i embriolozima i imajte poverenja u nas", poručila je embriolog Milica Krstivojević, a ginekolog dr Aleksandar Dobrosavljević je dodao da je za pacijente najvažnije da budu uporni, istrajni, da imaju poverenja u svog lekara i sarađuju sa njim, kao i da veruju u svoj cilj.
Tribine za građane od juga do severa
Značaj ove važne teme prepoznala je i Fondacija Mozzart koja je podržala projekat udruženja "Šansa za roditeljstvo".
Prva tribina uspešno je održana u Nišu tokom Nedelje (ne)plodnosti, uz prisustvo ogromnog broja građani sa juga naše zemlje, a jednako posećeno bilo je i predavanje u Vojvodini.
"Želja nam je da tačne, proverene i pouzdane informacije od strane vrhunskih stručnjaka u ovoj oblasti budu dostupne što većem broju ljudi, od severa do juga naše zemlje. Pitanja i izazova je mnogo, tema je kompleksna i svako ima neku svoju priču, ali se nadamo da su sa predavanja svi izašli osnaženi, bogatiji za nova saznanja i, što je najvažnije, sa osećajem dodatne podrške", istakla je Milica Čakajac iz Fondacije Mozzart.