29.01.2025.
14:39
Neverovatno dostignuće kineskih naučnika
Kineski naučnici uspešno su upotrebili složeni inženjering embrionalnih matičnih ćelija za stvaranje miševa s dva oca koji su dosegli odraslo doba, prema juče objavljenom istraživanju.
![Neverovatno dostignuće kineskih naučnika](/data/images/2025-01-29/103108_shutterstock-1671128347_f.jpg?timestamp=1738157993)
Naučnici su prethodno to postigli s miševima s dve majke, ali pokušaji da se stvori zdrav miš s dva oca koji su dosegli odraslo doba bili su neuspešni.
Nova studija, objavljena u časopisu Cell Stem Cell, opisuje kako su istraživači pod vođstvom Vei Lija s Kineske akademije nauka (CAS) u Pekingu modifikovali 20 ključnih utisnutih gena u "strategiji koja učinkovito rešava najteže razvojne nedostatke u embrionima s dva oca".
Takođe su otkrili da su ove izmene dovele do matičnih ćelija sa stabilnijom pluripotencijom - sposobnošću ćelije da se diferencira u druge vrste ćelija.
- Sintetičke bakterije ozbiljna pretnja ljudima; Naučnici u panici: Mogu da razore krvne sudove
- Ajnštajnova najčudnija pretpostavka postaje stvarnost?
- Naučnici testirali lek na miševima: Produžili im život za 25 odsto, a sada će se isprobati i kod ljudi
"Ova otkrića pružaju snažne dokaze da su abnormalnosti utiskivanja glavna prepreka jednopolnoj reprodukciji sisara", rekao je Guan-Zeng Luo sa Univerziteta Sun Yat-sen u Guangzou, u južnoj Kini.
"Ovo postignuće predstavlja veliki korak napred"
"Ovaj pristup može značajno poboljšati ishode razvoja embrionalnih matičnih ćelija i kloniranih životinja, utirući obećavajući put za napredak regenerativne medicine", dodao je.
Istraživači su priznali da pristup još uvek ima ograničenja, s manje od 12 odsto održivih embriona koji dožive rođenje.
![Neverovatno dostignuće kineskih naučnika](/data/images/2024-09-06/60965_shutterstock-2445075045_iff.jpg?t=1738151560)
Većina miševa koji su doživeli odraslo doba imali su promenjen rast i kraći životni vek i svi su bili sterilni, iako su pokazali povećanu učinkovitost kloniranja, prema istraživačima.
"Dalje modifikacije utisnutih gena mogle bi potencijalno da olakšaju stvaranje zdravih miševa koji su sposobni za proizvodnju živih polnih ćelija i dovesti do novih terapijskih strategija za bolesti povezane s upisivanjem", istaknuo je Zi-Kun Li iz CAS-a.
Naučnici su rekli da, usprkos ograničenjima, ovo postignuće ostaje veliki korak napred, dodajući da sledeći put nameravaju da primene ove pristupe na veće životinje, uključujući majmune.
Komentari 9
Pogledaj komentare Pošalji komentar