Nauka 1

22.01.2025.

20:14

Neverovatno otkriće u svemiru: "Udaraju" brzinom od 33.000 kilometara na sat

Astronomi su na egzoplaneti WASP-127b otkrili neverovatno jake vetrove.

Izvor: Index.hr/Hina

Neverovatno otkriće u svemiru: "Udaraju" brzinom od 33.000 kilometara na sat
Shutterstock/Tranding art

Podeli:

U gornjim slojevima Zemljine atmosfere mlazne struje, uske trake vazduha koje se kreću munjevitom brzinom, stvaraju vetrove brzine veće od 442 km/h, ali ne najjače u našem Sunčevom sistemu, dok na Neptunu dostižu brzinu od oko 2000 km/h, a to su sve "povetarci" u poređenju sa mlaznim strujama na planeti po imenu WASP-127b.

Astronomi su na toj gasovitoj planeti, smeštenoj u našoj galaksij, Mlečnom putu, i udaljenoj oko 520 svetlosnih godina od Zemlje, otkrili vetrove koji šibaju brzinom od oko 33.000 kilometara na sat.

S devet kilometara u sekundi mlazni vetrovi se kreću skoro šest puta brže od brzine kojom se planeta okreće, objavila je Evropska svemirska agencija.

WASP-127b orbitira oko zvezde slične našem suncu. Svetlosna godina označava udaljenost koju svetlost pređe u vakuumu u  jednoj godini - 9.5 triliona kilometara. Supersonični mlazni vetrovi koji kruže oko WASP-127b na njegovom ekvatoru su najbrži vetrovi ikada izmerenim na nekoj planeti.

Do sad je otkriveno više od 5.800 egzoplaneta

"Na toj egzoplaneti smo otkrili izuzetno snažne vetrove čija je brzina iznenađujuća", rekla je astrofizičarka Lisa Nortman s nemačkog univerziteta u Gotingenu i glavna autorka studije objavljenje u časopisu Astronomija i astrofizika (Astronomy & Astrophysics).

Do sada je otkriveno više od 5.800 planeta izvan našeg Sunčevog sistema - egzoplaneta.

WASP-127b je vrsta egzoplanete koju nazivamo "usijani Jupiter". To je gasoviti div koji orbitira vrlo blizu svoje zvezde domaćina.

Njegov prečnik je oko 30 odsto veći od Jupiterovog, najveće planete u Sunčevom sistemu. Međutim, njegova masa iznosi tek 16 odsto mase Jupitera što ga čini jednim od "najpahuljastijih" planeta, s najmanjom gustoćom od svih merenih planeta.

Treba mu četiri dana da se okrene oko svoje zvezde

Kako je WASP-127b gasovita planeta, nema stenovitu ili čvrstu površinu ispod atmosferskih slojeva.

"Umesto toga, ispod posmatrane atmosfere leži gas koji postaje sve gušći i pod sve većim pritiskom što dublje idemo u planetu", rekao je koautor studije David Kont sa Univerziteta Ludvig Maksimilijan u Minhenu.

Planeti WASP-127b treba četiri dan da se okrene oko svoje zvezde i tada pređe pet odsto udaljenosti između Zemlje i Sunca, zbog čega ga prži zvezdana radijacija. I kao u slučaju našeg Meseca, jedna strana egzoplaneta WASP-127b je stalno okrenuta prema zvezdi.

Temperatura atmosfere iznosi oko 1100 stepeni Celzijusa. Polarna područja su nešto manje vruća od ostatka planeta. Kao i Jupiter, WASP-127b se sastoji uglavnom od vodoniks i helijuma.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: