22.01.2025.
15:53
Otkrivene "ledene kugle" u svemiru; Niko ne zna o čemu je reč: Naučnici totalno zbunjeni FOTO
"Ledene kugle", neobični objekti otkriveni u udaljenom delu Mlečnog puta, zbunili su naučnike koji su ih prvi put uočili 2021. godine, a tek sada su teleskopska posmatranja donela nove uvide.
Ovi neobični objekti ne liče ni na šta što su naučnici do sada videli i mogli bi da predstavljaju potpuno novu vrstu zvezda, piše Dejli mejl.
Japanski istraživači su ih prvi put uočili 2021. godine, ali tek sada teleskopska posmatranja potvrđuju koliko su neobični.
Prema novoj studiji, svetlost koja dolazi od ovih udaljenih objekata ne uklapa se ni u jednu od trenutnih teorija o formiranju zvezda. Iako podsećaju na guste oblake gasa ili zvezde u nastajanju, potpuno su izolovani od područja u kojima se obično formiraju zvezde.
- Astronomi u čudu: Otkriveno na stotine supermasivnih crnih rupa FOTO
- Svemir nema kraj, a stvarnost ne vidimo očima VIDEO
- Konačno rešena misterija "vanzemaljskog" signala FOTO
Štaviše, iako emituju infracrvenu svetlost kao zvezde, to nije u skladu sa velikim količinama leda koje ih okružuju. Posebno zbunjuje činjenica da su jedina dva primerka ikada pronađena izuzetno blizu jedan drugom na nebu.
Glavni istraživač, dr Takaši Šimoniši sa Univerziteta Nigata u Japanu, izjavio je: "Trudili smo se da reprodukujemo njihove osobine, ali trenutno ne možemo da pronađemo nijednu teoriju koja bi objasnila spektralne energetske karakteristike ovih objekata".
Ovi objekti, koje su naučnici nazvali "ledene kugle", prvi put su primećeni pomoću japanskog svemirskog teleskopa Akari, koji je skenirao Mlečni put u infracrvenom spektru između 2006. i 2011. godine. Teleskop je otkrio da, iako su objekti jedan blizu drugog na nebu, zapravo su dovoljno udaljeni da ne budu povezani.
Dr Šimoniši i njegov tim procenili su da je Objekat 1 udaljen oko 30.332 svetlosne godine od Sunca, u delu Mlečnog puta poznatom kao Kruks Skutska grana. Objekat 2 je, s druge strane, udaljen 43.704 svetlosne godine u Karina Sagitarijusovoj grani.
Iako su inicijalna posmatranja pokazala da su ovi objekti neobični, teleskop Akari nije imao dovoljno veliku rezoluciju za detaljnije proučavanje.
Naučnici došli do novih saznanja
Sada su istraživači koristili Atakamsku veliku milimetarsku/submilimetarsku antenu (ALMA) u Čileu kako bi pokušali da reše ovu misteriju.
Čak ni gledane pomoću najvećeg teleskopa na svetu, ove dve ledene kugle i dalje ne liče ni na šta drugo u svemiru. ALMA posmatranja su pokazala da su objekti između jedan i deset puta veće od našeg Sunčevog sistema. Iako to zvuči ogromno, za oblake gasa to je relativno mala veličina.
Talasne dužine svetlosti koje emituju objekti sugerišu da su sastavljeni od ugljen-monoksida i silicijum-dioksida. Zanimljivo je da odnos silicijuma i ugljenika odgovara onome što bi se očekivalo u blizini mlade zvezde koja nasilno izbacuje novi materijal. Međutim, mala veličina, veliki sadržaj leda i izolacija ovih objekata ne odgovaraju nijednoj poznatoj vrsti zvezda.
Zbog toga istraživači sugerišu da bi ovo mogli da budu potpuno novi tipovi objekata. Profesorka Džejn Grivs, astronomkinja sa Univerziteta u Kardifu, koja nije učestvovala u studiji, izjavila je za časopis "New Scientist": "Ovo je fascinantno istraživanje, iako prilično zbunjujuće. Ova dva objekta imaju kontradiktorne karakteristike, dovoljno su hladni da imaju mnogo leda, ali emituju infracrvenu svetlost poput zvezda."
Dr Šimoniši i njegov tim sada su podneli zahtev za korišćenje svemirskog teleskopa Džejms Veb (JWST) kako bi prikupili nove podatke o ovim neobičnim objektima.
"JWST je veoma osetljiv i ima visoku spektralnu rezoluciju, tako da možemo detaljno analizirati led ili prašinu, što bi nam moglo pomoći da razumemo toplotnu istoriju izvora", zaključuje dr Šimoniši, piše Dejli mejl.
Komentari 4
Pogledaj komentare Pošalji komentar