04.01.2025.
20:30
Naučnici "dekodirali" jezik slepih miševa: "Mnogo se svađaju"
Mašina koja "uči" algoritme pomogla je u dekodiranju zvuka egipatskih slepih miševa u njihovom skloništu, otkrivajući da oni individualno "razgovaraju" jedni s drugima.
Mnoge životinje komuniciraju jedni sa drugima, barem na opšti način - vukovi zavijaju jedni drugima, ptice pevaju i plešu kako bi privukle parove, a velike mačke obeležavaju svoju teritoriju urinom. Ali istraživači sa Univerziteta u Tel Avivu nedavno su otkrili da kada bar jedna vrsta komunicira, ona postaje veoma specifična.
"Ispostavilo se da egipatski slepi miševi ne prave samo visoke tonove kada se okupe u svojim skloništima. Oni saopštavaju specifične probleme, rekao je Bob Iirka za Phis.org.
Prema Raminu Skibi za časopis "Nature", neuroekolog Josi Jovel i njegove kolege snimali su grupu od 22 egipatska slepa miša, Rousettus aegiptiacus, tokom 75 dana. Koristeći modifikovani algoritam za mašinsko učenje prvobitno dizajniran za prepoznavanje ljudskih glasova, ubacili su 15.000 snimaka u softver. Zatim su analizirali odgovarajući video da vide da li mogu da uporede zvukove sa određenim aktivnostima.
Otkrili su da zvukovi slepih miševa nisu samo nasumični, kao što se ranije mislilo, prenosi Skiba.
Uspeli su da klasifikuju 60 odsto zvuka u četiri kategorije. Jedan od tipova zvuka ukazuje na to da se slepi miševi svađaju oko hrane.
Drugi ukazuje na spor oko njihovog položaja za spavanje.
Treći poziv zvuk je rezervisan za mužjake koji neželjeno pokušavaju da započnu parenje, a četvrti se dešava kada se slepi miš svađa sa drugim slepim mišem koji mu je preblizu.
U stvari, slepi miševi prave malo različite verzije zvukova kada razgovaraju sa različitim pojedincima unutar grupe, slično kao kod ljudi koji koriste drugačiji ton glasa kada razgovaraju sa različitim ljudima.
Skiba ističe da je poznato da se osim ljudi, samo delfini i šačica drugih vrsta obraćaju pojedincima, a ne da ispuštaju široke komunikacijske zvukove. Istraživanje je objavljeno u časopisu Scientific Reports.
"Pokazali smo da veliki broj vokalizacija slepih miševa za koje se ranije mislilo da sve znače istu stvar, nešto poput ’beži odavde!‘ zapravo sadrži mnogo informacija", rekao je Jovel Nikoli Dejvis za The Guardian.
- Tanker doneo smrt: Osam mrtvih delfina pronađeno na obali Crnog mora VIDEO
- Medved ubijen nakon što je povredio zaposlenog u supermarketu
- Sa neba Srbije će padati keks: Date instrukcije, evo šta se dešava
Pažljivije posmatrajući zvukove i obrasce, kaže Jovel, istraživači bi mogli da otkriju još više značenja u oglašavanju slepih miševa.
Ovo nije kraj istraživanja, prenosi Iirka. Jovel i njegov tim žele da istraže da li se slepi miševi rađaju znajući ovaj "jezik" ili ga nauče tokom vremena dok žive u svojim kolonijama.
Takođe žele da znaju da li slepi miševi koriste sličnu komunikaciju van skloništa. Da bi to razumeli, prikačiće mikrofone nekim slepim miševima i pustiti ih u divljinu.
Kejt Džons, profesorka ekologije i biodiverziteta na Univerzitetskom koledžu u Londonu, kaže da je istraživanje veoma interesantno.
"To je kao kamen iz Rozete za ulazak u društveno ponašanje (slepih miševa). Zaista mi se sviđa činjenica da su uspeli da dekodiraju deo ove vokalizacije i da u ovim signalima ima mnogo više informacija nego što smo mislili", kaže ona i dodaje da bi možda čak bilo moguće koristiti slične tehnike da bi se počela razumevati nijansirana komunikacija i kod drugih vrsta.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar