Nauka 3

21.12.2024.

13:41

Sintetičke bakterije ozbiljna pretnja ljudima; Naučnici u panici: Mogu da razore krvne sudove

Stučnjaci upozoravanju da bi ogledalo bakterije mogle da budu izuzetno opasne po ljude.

Izvor: B92.net

Sintetičke bakterije ozbiljna pretnja ljudima; Naučnici u panici: Mogu da razore krvne sudove
peenat/Shutterstock

Podeli:

Ideja o smrtonosnoj veštačkoj bakteriji koja preuzima ljudsko telo možda zvučati kao nešto iz naučno-fantastičnih filmova.

Međutim, biolog koji je osvojio Nobelovu nagradu sada upozorava da bi to moglo da postane stvarnost, usled sve većeg interesovanja za smrtonosne "ogledalo bakterije", piše Dejli Mejl.

Ogledalo bakterije su vrsta potpuno sintetičkog života u kojoj su svi biološki molekuli zamenjeni "ogledalnim" alternativama.

Prošle nedelje, grupa od 38 vodećih naučnika iz celog sveta izdala je hitno upozorenje tražeći obustavu istraživanja koja bi mogla da stvori ove smrtonosne oblike života.

Profesor Gregori Vinter, molekularni biolog sa Univerziteta u Kembridžu, koji je 2018. godine osvojio Nobelovu nagradu za rad na evoluciji antitela, sada je otkrio MailOnline tačno kako ove bakterije mogu preuzeti ljudsko telo.

"Mogle bi da blokiraju krvne sudove"

"Ako bi se našle u krvi, kolonije bakterija ogledala mogle bi, na primer, da blokiraju krvne sudove, što bi dovelo do otkazivanja cirkulacije i moždanih udara", upozorio je i dodao:

"Ili bi mogle da kolonizuju rane, dovodeći do rana koje se ne leče, čime bi pomogle infekcijama od postojećih patogenih bakterija."

Da stvar bude gora, profesor Vinter upozorava da bi verovatno bilo "nemoguće" stvoriti vakcinu protiv ovih smrtonosnih infekcija.

Naučnici sada upozoravaju i da bi smrtonosne "ogledalo bakterije" mogle da preuzmu ljudsko telo.

Shutterstock/solarseven

Iako je tehnologija za ovo još uvek najmanje deceniju udaljena, grupa naučnika nedavno je počela da podiže alarm zbog potencijalno razarajućih posledica.

U tehničkom izveštaju od 300 stranica, istraživači su upozorili da bi bilo vrlo malo prepreka da ogledalo bakterije pobegnu iz laboratorije i postanu uspostavljene u prirodi.

Profesor Vinter kaže: "Bakterije mogu da rastu na hranljivim materijama koje nisu kiralne, pretvarajući ih u kiralne molekule, na primer levostrane aminokiseline."

Život na Zemlji evoluirao je da ima desnu DNK i levostrane aminokiseline. Naučnici ovo nazivaju prirodno kiralnim.

U ogledalnom životu, svi ovi molekuli bi bili zamenjeni njihovim ogledalnim alternativama.

Ogledalni organizam bi mogao da funkcioniše normalno, osim što prirodno kiralne hemijske reakcije ne bi mogle da intereaguju sa njim.

To znači da bi bakterije ogledala verovatno bile nevidljive za imunološki odgovor bilo kog prirodno kiralnog organizma na Zemlji.

"Inficirane bakterije ogledala bi tako mogle da rastu u živim organizmima koristeći nekiralne molekule kao izvor hranljivih materija."

To bi omogućilo ovim bakterijama da se razmnožavaju unutar tela i stvaraju fizičke blokade.

Iako ne mogu da interaeguju sa našim telima hemijski, bakterijske kolonije bi na kraju porasle do tačke kada bi začeplile naše krvne sudove, što bi dovelo do smrtonosnih posledica.

Razlog zašto je ovo toliko opasno je taj što je život na Zemlji evoluirao odbrambene mehanizme zasnovane na kiralnim molekulama, kao što su desna DNK i levostrani proteini.

"Na primer, ljudske bele krvne ćelije u krvi evoluirale su da prepoznaju i probavljaju bakterije koje napadaju, ali bi "levostrani" enzimi u njima imali problema sa varenjem "desnih" proteina ogledalnih bakterija", kaže profesor Vinter.

"Iz sličnih razloga, bilo bi teško ili nemoguće stvoriti efikasne vakcine protiv bakterija ogledala", zaključio je, piše Dejli Mejl.

Podeli:

3 Komentari

Možda vas zanima

Hronika

MUP: Veliko hapšenje u Srbiji

U saradnji sa policijskim službenicima Nemačke, na području Srbije MUP lišio slobode devetočlanu organizovanu kriminalnu grupu koja se sumnjiči da je iznajmljivala kombi vozila u Nemačkoj, Italiji i Austriji i potom ih prodava u Srbiji.

12:26

20.12.2024.

1 d

Podeli: