Nauka 2

18.12.2024.

14:11

Naučnici prvi put dokumentovali ovaj fenomen svemira

Naučnici su prvi put dokumentovali postojanje džinovske pulsirajuće zvezde koja je u poslednjim fazama gašenja pre nego što eksplodira, prenose danas britanski mediji.

Izvor: Tanjug

Naučnici prvi put dokumentovali ovaj fenomen svemira
Vadim Sadovski/Shutterstock

Podeli:

Međunarodni tim u kojem su učestvovali i istražitelji sa Kvins univerziteta u Belfastu, uspeli su da registruju ovu zvezdu zahvaljujući koordiniranim posmatranjima preko teleskopa širom sveta, preneo je danas Skaj njuz.

Do sada je bio poznat samo teoretski koncept o tome da se pulsirajuća nestabilnost (PPI), ili "štucanje" događa kada se kod zvezde razvije veoma vrelo jezgro, koje se u poslednoj fazi njenog života grči, skuplja i zatim brzo širi. To se događa samo kod izuzetno velikih zvezda, koje su od 60 do 150 puta veće po masi od Sunca.

Vođa najnovije studije, Šarlot Angus, rekla je da do sada nije bilo moguće potvrditi takvu teoriju.

"U decembru 2020. mi smo identifikovali novu zvezdu, supernovu, nazvanu SN2020acct u obližnoj spiralnoj galaksiji NGC 2981", navela je naučnica.

Istraživači su pratili ovu supernovu koristeći teleskope na Havajima, u Čileu, Južnoj Africi i SAD, i otkrili su da se ona mnogo brže širi što je ukazivalo da je njeno jezgro eksplodiralo i da je ta zvezda pred gašenjem.

Astrofizičari su zatim utvrdili da je ova zvezda, koja je 150 puta veća od Sunca, prošla kroz niz pulsiranja u poslednjih 50 dana pred eksploziju koje označava njeno gašenje.

Podeli:

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Odluka je pala: Orban ne ide

Mađarski premijer Viktor Orban neće prisustvovati inauguraciji Donalda Trampa u ponedeljak, rekao je premijerov sekretar za štampu.

15:51

17.1.2025.

10 h

Podeli: