Nauka 0

18.12.2024.

12:31

Japanci imaju problem: Istražuje se incident sa raketom

Japanska svemirska kompanija Space One saopštila je da je prekinula jutros let svoje male rakete "Kairos" ubrzo nakon poletanja.

Izvor: Tanjug

Japanci imaju problem: Istražuje se incident sa raketom
Tanjug/Kyodo News via AP

Podeli:

Problemi su nastali prilikom uzletanja, što je bio drugi neuspešan pokušaj za devet meseci da ta kompanija pošalje satelite u svemir.

Kompanija je navela da je let rakete trajao samo 10 minuta. Raketa na čvrsto gorivo, koja je nosila pet malih satelita, lansirana je iz prefekture Vakajama i trebalo je da prenese satelite u orbitu udaljenu oko 500 kilometara od Zemlje, preneo je Rojters.

Space One je saopštio da istražuje incident. Na prvom letu u martu, raketa "Kairos", koja je nosila satelit japanske vlade, eksplodirao je pet sekundi nakon lansiranja.

Ovo je najnoviji neuspeh u nizu japanskog raketnog razvoja, uprkos tome što vlada nastoji da postigne 30 lansiranja raketa godišnje i razvije svemirsku industriju vrednu 8 triliona jena (52 milijarde dolara) do početka 2030-ih, kako bi Japan postao svemirski centar Azije.

Japanci imaju problem: Istražuje se incident sa raketom
Tanjug/Kyodo News via AP

Raketa Kairos uništena je oko tri minuta nakon lansiranja, nakon što je otkrila abnormalnosti u kontroli mlaznice prvog stepena i putanji rakete, izjavio je direktor Space One-a, Mamoru Endo, na brifingu.

Živi snimci lokalne vlade prefekture Vakajama prikazali su raketu visoku 18 metara  kako poleće sa svemirskog broda Kii u zapadnom Japanu u 11:00 časova (02:00 GMT), ali su prikazivali komešanje tokom uspona.

Uzrok neuspeha još uvek nije jasan i zahteva dalju istragu, rekao je Endo, dodajući da je raketa verovatno dostigla visinu veću od 100 km (62 milje) pre nego što je sistem za samouništenje bio aktiviran.

Na raketi je bilo pet malih satelita, uključujući jedan od Tajvanske svemirske agencije, koji su bili namenjeni sunčno-sinkronoj orbiti na oko 500 km (311 milja) iznad Zemljine površine.

Space One, koja je osnovana 2018. godine od strane Canon Electronics, IHI-ovog svemirskog odeljenja, građevinske firme Shimizu i banke koju podržava država, ima cilj da lansira 20 malih raketa godišnje do 2029. godine kako bi uhvatila rastuću potražnju za lansiranjem satelita.

Japanci imaju problem: Istražuje se incident sa raketom
Tanjug/Kyodo News via AP

Na svom prvom letu u martu, raketa Kairos, koja je nosila japanski vladin satelit, eksplodirala je pet sekundi nakon lansiranja.

Neprikladna podešavanja leta izazvala su samouništenje rakete, iako nije bilo problema sa njenom hardverskom opremom, kasnije je saopštio Space One.

"Ne smatramo da je ovo neuspeh", rekao je predsednik kompanije Masakazu Tojoda novinarima u sredu, ponavljajući frazu koju je koristio u martu.

Dodao je da će podaci sa neuspelog lansiranja biti korisni za treću misiju i da je naredni pokušaj planiran.

Nedostatak domaćih raketa

Nedostatak domaćih opcija za lansiranje naterao je japanske svemirske startape kao što su proizvođač radar satelita iQPS i mitigator otpada Astroscale da se okrenu komercijalnim lansiranjima lidera SpaceX-a Elona Maska ili malim raketnim pružateljima poput Rocket Lab-a.

Nedavni japanski raketni projekti suočili su se i sa drugim problemima.

Japanska svemirska agencija JAXA odložila je prvi let novog čvrstog gorivnog raketnog sistema Epsilon S nakon što je prošlog meseca neuspešno obavljen test sagorevanja motora po drugi put.

Veći raketni sistem sa tečnim gorivom H3, takođe razvijen od strane JAXA, doživeo je neuspeh pri prvom lansiranju u martu 2023. godine, ali je uspešno letio tri puta ove godine, osvajajući narudžbine od klijenata poput francuskog satelitskog giganta Eutelsat.

Godine 2019. Interstellar Technologies je postao prva japanska firma koja je poslala raketu u svemir bez satelitskog tereta, ali njen orbitalni raketni sistem Zero je još uvek u fazi razvoja.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: