06.12.2024.
19:03
NASA izazvala bujicu teorija zavere; "Gore" društvene mreže: "Najveća prevara u istoriji sveta"
NASA je ponovo odložila planirano sletanje na Mesec u okviru programa Artemis, što je izazvalo bujicu teorija zavere na društvenim mrežama.
Američka svemirska agencija je objasnila da su "tehnički problemi" uzrok pomeranja datuma povratka na Mesec, planiranog za 2026. godinu, na najranije sredinu 2027. godine.
Skeptici, među kojima su oni koji negiraju sletanje na Mesec i pristalice teorije ravne Zemlje, odmah su požurili da tvrde da NASA ne može da se vrati na Mesec jer tamo nikada nije ni bila, piše Dejli Mejl.
Neki su postavljali pitanja zašto SAD sada imaju poteškoća da stignu do Meseca, kada su to navodno činile više puta tokom 1960-ih.
- Džinovska vatrena lopta iznad Rusije: Zvaničnici u stanju pripravnosti VIDEO
- Amerikanci su zaista sleteli na Mesec?
- Sletanje na Mesec: Najveće dostignuće ili najveća zavera u istoriji čovečanstva? FOTO/ANKETA
- Isplivale fotografije astronauta zaglavljenih u svemiru: Javnost šokirana; NASA se hitno oglasila FOTO
Drugi su čak sugerisali da NASA priprema još jednu lažnu misiju, ovog puta u okviru programa Artemis.
Sporno sletanje na Mesec
Na društvenoj mreži X (nekadašnjem Tviteru), jedan korisnik je upitao: "Šta NASA krije i zašto?"
Drugi je dodao: "Svi ovi odlasci na Mesec vode ka zaključku da su sletanja na Mesec bila složena šala SAD i Rusije."
Još jedan komentar je glasio: "NASA nikada nije bila na Mesecu."
Iako se smatra jednim od najvećih dostignuća čovečanstva, kašnjenja u programu Artemis podstakla su novi talas teorija zavere koje negiraju postojanje sletanja na Mesec, ističe Dejli Mejl.
Administrator NASA-e, Bil Nelson, juče je izjavio da su Artemis misije odložene zbog bezbednosnih problema sa letelicom za povratak posade.
Misija Artemis II, koja bi trebala da pošalje astronaute u orbitu oko Meseca, odložena je sa septembra 2025. na najranije april 2026. godine. Slično tome, Artemis III, sletanje na Mesec, odloženo je sa 2026. na sredinu 2027. godine.
NASA tvrdi da je kašnjenje potrebno kako bi se omogućile ključne promene za sigurnost posade, ali mnogi korisnici društvenih mreža imaju svoje teorije.
Za neke zagovornike teorija zavere, novi talas kašnjenja potvrđuje da je NASA lažirala svih šest originalnih Apolo misija na Mesec.
Na X-u, jedan korisnik je napisao: "NASA je najveća prevara u istoriji sveta. Lažno sletanje na Mesec"
Drugi je dodao: "NASA je prestala da napreduje onog trenutka kada su lagali svet o sletanju na Mesec. Primećujete kako od tada nisu ništa postigli?"
Neki skeptici su izrazili sumnju u to kako NASA sada ima poteškoća da uradi nešto što je, navodno, bilo moguće pre skoro 60 godina.
Pravi razlog kašnjenja Artemis misija
Pravi razlog kašnjenja Artemis misija leži u istragama o bezbednosti kapsule Orion, koja će vraćati astronaute na Zemlju. Tokom misije Artemis I, 2022. godine, koja je testirala kapsulu bez posade, utvrđeno je da se toplotni štit neočekivano oštetio prilikom ponovnog ulaska u atmosferu.
Zbog velike brzine povratka sa Meseca, Orion koristi metodu "preskakanja" kroz atmosferu, slično kao kamenčić koji odskače po vodi, kako bi se usporio sa 25.000 mph (40.200 km/h) na oko 325 mph (523 km/h) pre otvaranja padobrana.
Međutim, ovo stvara temperature veće od 2.760°C (5.000°F).
NASA je otkrila da materijal korišćen za premazivanje toplotnog štita, nazvan Avcoat, nije uspešno omogućio ispuštanje gasova pri zagrevanju, što je dovelo do njegovog oštećenja.
Uprkos kašnjenjima, NASA nastavlja rad na prilagođavanju ovih problema kako bi osigurala bezbednost misije i posade, piše Dejli Mejl.
Komentari 69
Pogledaj komentare Pošalji komentar