04.12.2024.
10:12
Otkrivena zvezda tri puta vrelija od Sunca
Zvezda FU Orionis, udaljena oko 1.360 svetlosnih godina od Zemlje, dva puta je toplija nego što su astronomi ranije mislili, pokazuju podaci dobijeni teleskopom "Habl".
Zapravo, područje gde se planetarno formirajući disk dodiruje sa površinom zvezde dostiže 16.000 kelvina – tri puta toplije od površine Sunca.
Astronom Adolfo Karvaljo sa Instituta "Kaltek" zajedno sa kolegama smatra da je područje oko zvezde toliko iznenađujuće vrelo zato što se brzovrteći prsten materijala oko zvezde zapravo tare o njenu površinu i stvara potrese koji se sjaje stotinu puta sjajnije nego sama zvezda.
Možda vas zanima
Godinama čuvao kamen nadajući se da je zlato: Ispalo je još vrednije
Godine 2015. Dejvid Houl pretraživao je regionalni park Meriboro u blizini Melburna,a tom prilikom naišao je na kamen za koji je mislio da je zlato, dok se nije ispostavilo da je nešto mnogo vrednije.
7:40
2.12.2024.
34 d
U ovom američkom gradu će sledeći put zasijati sunce tek u januaru
Gradić Utkiagvik na Aljasci od danas u narednih 64 dana neće videti izlazak sunca, koliko će u tom mestu trajati polarna noć, preneo je Vašington post.
15:53
18.11.2024.
48 d
"U takvom kosmičkoj pećnici nestaju ili se spaljuju stenovite planete", kaže Karvaljo, piše RTS.
Sjajna, ali čudna mlada zvezda
Varijabilna zvezda FU Orionis jedna je od najbizarnijih novoformiranih zvezda. Kao i većina drugih mladih zvezda, okružena je blještavim diskom gasa i prašine koji će vremenom početi da se "zgušnjava" i od kojeg će se formirati planete.
Možda vas zanima
Snažna solarna oluja bi ponovo mogla da pogodi Zemlju?
Sunce je u periodu maksimalne solarne aktivnosti koja bi mogla da traje još godinu dana, što znači da se mogu očekivati nove pojave polarnih svetlosti.
18:30
17.10.2024.
79 d
Otkriveno kako je došlo do jednog od najvećih cunamija ikada: Zemlja prošlog septembra devet dana podrhtavala
Studija naučnika sa Londonskog univerzitetskog koledža otkrila je kako je došlo do "mega-cunamija" na Grenlandu visokog skoro 200 metara zbog kojeg je Zemlja prošlog septembra devet dana podrhtavala.
21:29
13.9.2024.
113 d
Međutim, mlada zvezda se hrani materijalom diska i raste sve više, gutajući materijal koji bi se inače koristio za planete.
Dok se gas i prašina kreću oko zvezde, sve se brže vrte zbog čega disk počinje da blješti – karakteristika onoga što astronomi zovu "T Tauri" zvezda.
FU Orionis je čudan čak i za tu klasu zvezda, jer je njen disk nestabilan. To je verovatno zbog količine materijala u njemu, a možda i zato što je mlada zvezda deo binarnog sistema pa na nju utiče i gravitaciona vuča druge zvezde.
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar